Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Organizmy żywe wchodzą ze sobą w różne powiązania. Oddziaływania te (interakcje) są zależnościami pomiędzy osobnikami tego samego gatunku albo między.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Organizmy żywe wchodzą ze sobą w różne powiązania. Oddziaływania te (interakcje) są zależnościami pomiędzy osobnikami tego samego gatunku albo między."— Zapis prezentacji:

1

2 Organizmy żywe wchodzą ze sobą w różne powiązania. Oddziaływania te (interakcje) są zależnościami pomiędzy osobnikami tego samego gatunku albo między różnymi gatunkami. Oddziaływania międzygatunkowe można podzielić na kilka typów. Ogólnie dzieli się je na ANTAGONISTYCZNE oraz NIEANTAGONISTYCZNE. Jeżeli związek pomiędzy organizmami przynosi korzyści choć jednej stronie, a druga nie ponosi strat, są to oddziaływania NIEANTAGONISTYCZNE. Z kolei w wypadku oddziaływań ANTAGONISTYCZNYCH- przynajmniej jeden z partnerów ponosi straty.

3

4 Komensalizm jest najbardziej luźnym i najmniej obligatoryjnym związkiem międzygatunkowym, jako że obaj partnerzy często mogą egzystować niezależnie od siebie. Jeden z partnerów odnosi tu korzyść i ma biologiczną przewagę nad osobnikami tego samego gatunku, które nie pozostają w takim związku. Komensalizm występuje np. w związku między rekinem a podnawką. Mała ryba czyści ciało większego od siebie partnera. Rekin nie ponosi szkody, a podnawka czerpie korzyści. Przykładem mogą być hieny żywiące się resztkami pożywienia pozostawionymi przez lwy.

5 Protokooperacja - współżycie 2 organizmów, niekonieczne ale dające korzyści obu stronom. Może być tylko okresowe. Ukwiał zapewnia ochronę a rak zapewnia ukwiałowi transport i pokarm. Bąkojady czyszczą skórę bawołów z pasożytów, bawoły zapewniają im więc pokarm.

6

7 + =

8

9 Organizmy rywalizują ze sobą o dostęp do światła, do wody, o terytorium czy pokarm. Konkurują organizmy, które żyją w tej samej niszy ekologicznej. Jaguary, które są samotnikami, oznaczają swoje terytorium zapachem. Jeśli inny osobnik wtargnie na ich teren, starają się go przepędzić. Do walki dochodzi w ostateczności. Niektóre rośliny wydzielają do podłoża substancje hamujące rozwój innych gatunków. Przykładem jest chaber bławatek, który hamuje rozwój zbóż.

10

11 Osobniki jednego gatunku chwytają, zabijają i zjadają przedstawicieli drugiego gatunku. Drapieżnictwo jest charakterystyczne dla zwierząt ale istnieje niewielka grupa roślin owadożernych (rosiczka, dzbanecznik itd.), które zwabiają, obezwładniają i trawią owady. ROSICZKA MIĘSOŻERNA DZBANECZNIKIOWŁOSIONEDZBANECZNIKIOWŁOSIONE GEPARDY POLUJĄCE NA GAZELĘ THOMSONA

12

13 WWW.BRYK.PL WWW.WIKIPEDIA.PL


Pobierz ppt "Organizmy żywe wchodzą ze sobą w różne powiązania. Oddziaływania te (interakcje) są zależnościami pomiędzy osobnikami tego samego gatunku albo między."

Podobne prezentacje


Reklamy Google