Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taniec i jego zastosowania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taniec i jego zastosowania"— Zapis prezentacji:

1 Taniec i jego zastosowania

2 Spis treści Co to jest taniec? Historia tańca. Rodzaje tańców.
Taniec jako sport. Tańce turniejowe. Tańce (zdjęcia). A to ciekawe…

3 Co to jest taniec? Taniec to:
zespół zjawisk ruchowych będący transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką forma elementów ruchowych nosząca określoną nazwę (na przykład walc) przejaw kultury związany z określonym środowiskiem i określoną funkcją (taniec towarzyski, taniec ludowy) utwór muzyczny skomponowany zasadniczo (lub choćby tylko formalnie) w celu wykonania tańca poruszanie się w rytm muzyki, zazwyczaj parami lub w grupie, albo w pojedynkę. Każdy ma dość jasne wyobrażenie o tym, czym jest taniec, potrafi jeśli nawet nie opisać, to przynajmniej go rozpoznać i prawdopodobnie sam kiedyś tańczył. Od kiedy socjologia podzieliła czynności ludzkie na przyrodzone i kulturalne, taniec zaliczono do czynności kulturalnych. Najprostszy podział, jakiego można dokonać, to wyodrębnienie trzech odmiennych sfer działalności ludzkiej, w których się rozwinął: religia, rozrywka i sztuka. W każdej z nich pełni inne funkcje. Nie jest to podział ani precyzyjny, ani wyczerpujący. Taniec może być także formą terapii (choreoterapia), zaś dla niektórych ludzi jest po prostu pracą. Elementy tańca występują w niektórych dyscyplinach sportu jak: łyżwiarstwo figurowe, pływanie synchroniczne i gimnastyka artystyczna. Taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. W wyniku ruchu ciała w tempie zgodnym z muzyką można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność.

4 Historia tańca. Historia tańca jest bardzo długa, towarzyszy wszystkim kulturom w kolejnych epokach. Od tysięcy lat ludzie przekazywali swe opowieści w formie tańca. Zawdzięcza on swe powstanie po części wierzeniom religijnym; ludzie tańczyli po to by sprowadzić deszcz w czasie suszy (tzw. taniec deszczu), czy też spowodować wzrost urodzaju i zapewnić pomyślność łowów. Wojownicy tańczyli, żeby wzbudzić w sobie odwagę przed walką. Możemy się tylko domyślać, jak wyglądały najstarsze tańce – taniec nie pozostawia namacalnych śladów. W kulturze europejskiej najwcześniejsze wiadomości na ten temat pochodzą od Homera, który w Iliadzie opisuje grecką choreę. Inny opis tańca, jaki dotrwał do naszych czasów pochodzi ze Starego Testamentu i odnosi się on do króla Dawida tańczącego przed Arką Przymierza.

5 Rodzaje tańców. Taniec jako forma obrzędowa
Taniec jako forma spektaklu Rodzaje tańca scenicznego Taniec jako rozrywka Taniec Uliczny (kultury Hip-Hop)

6 Taniec jako sport. Taniec w wielu środowiskach uważane jest jako sport. Organizuje się rozmaite turnieje taneczne. Z rzadka są to zawodu tańca towarzyskiego, zdecydowane więcej jest dziś imprez nawiązujących do tańca nowoczesnego, a że freestalocwów nie brakuje, to i występy niektóre przybierają niesamowite wręcz formy. Niekiedy to znakomite połączenie tańca i światła. I kiedy dołączyć do tego profesjonalna choreografię, to na pewno zyskujemy znakomite widowiska. Takie, jakie potrafią budzić drzemiące w nas emocje.Taniec nowoczesny przybiera rozmaite formy, nie czas i miejsce jednak, by o tym wszystkim się rozpisywać. Skupimy się za to na samym sporcie, który coraz chętniej spogląda na taniec. Oczywiście nie zanosi się, by w najbliższej dekadzie, może nawet półwieczy taniec zaczął prezentować się podczas Igrzysk Olimpijskich jako dyscyplina pokazowa, tym bardziej nie zanosi się, by w tej dyscyplinie walczono o olimpijskie medale. Nie mniej już od wielu lat rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tańcu sportowym i zapewne impreza ta corocznie będzie kontynuowana.Oczywiście są i tacy, którzy nie uważają tańca za prawdziwie sportową rywalizację. To zazwyczaj maniacy piłkarscy, którzy poza futbolem nie potrafią docenić żadnego innego sportu. Na prazie taniec kojarzony jest bardziej z oddzielną kategorią sportowa, są jednak duże przymiarki ku temu, by w najbliższych latach zmodyfikować nieco rozwój tej dyscypliny i by wprowadzić rozmaite formy tańca w Igrzyska Sportów Nieolimpijskich.

7 Tańce turniejowe. Tańce standardowe (ST) Tańce latynoamerykańskie (LA)
Mamy dwa rodzaje tańców turniejowych: Tańce standardowe (ST) walc angielski tango walc wiedeński foxtrot quickstep Tańce latynoamerykańskie (LA) samba cha-cha rumba pasodoble jive

8 Tańce (zdjęcia).

9 A to ciekawe… Aerobic to rodzaj ćwiczeń wykonywanych przez grupę osób przy muzyce. Stworzony został prawdopodobnie przez amerykańskiego lekarza dr Qooper'a a później rozpowszechniony dzięki aktorce Jane Fonda. Flamenco Jest to hiszpański taniec pochodzenia cygańskiego, którego cechuje wystukiwanie rytmu przy pomocy podeszw i pięt. Choreoterapia oznacza leczenie poprzez taniec w grupie. Na choreoterapię składają się zarówno ćwiczenia muzczno-ruchowe, improwizacje ruchowe do określonej muzyki jak i typowy taniec. Capoeira jest afro-brazylijskim połączeniem elementów tańca, walki, śpiewu i akrobatyki. Dwóch tancerzy Capoeira porusza się w środku koła utworzonego przez pozostałych tancerzy/zawodników i zgromadzonej publiczności.

10 KONIEC Przygotował: Krzysztof Myszka kl. IB


Pobierz ppt "Taniec i jego zastosowania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google