Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE."— Zapis prezentacji:

1 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE

2 „Ruch jest rzeczywistością bardzo bogatą, złożoną, jest po prostu przejawem życia Kościoła, a życia nie można ująć w schematy. Dlatego nawet ludzie, którzy głęboko tkwią w ruchu odczuwają trudność, gdy mają w sposób jasny i zwięzły przedstawić komuś jego istotę.” ks. Franciszek Blachnicki, z referatu wygłoszonego podczas IV Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie w Kalwarii Zebrzydowskiej

3 „Jest to sprawa ogromnie ważna, aby członkowie ruchu mieli głębszą świadomość jego charyzmatu i umieli dać o nim świadectwo.” ks. Franciszek Blachnicki, z referatu wygłoszonego podczas IV Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie w Kalwarii Zebrzydowskiej

4 DAR DUCHA DARMO DANY DLA DOBRA DRUGIEGO
CHARYZMAT DAR DUCHA DARMO DANY DLA DOBRA DRUGIEGO SIEDEM razy „D”

5 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
Wielkie charyzmaty Ruchu* Charyzmat Światło – Życie Charyzmat ewangelizacji Charyzmat ewangelii wyzwolenia Charyzmat katechumenatu Charyzmat liturgii Charyzmat Chrystusa Sługi i diakonii Charyzmat domowego Kościoła Charyzmat Żywego Kościoła Charyzmat Niepokalanej, Matki Kościoła Charyzmat jedności * ks. F. Blachnicki - List z Boliwii 1982 r.

6 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
źródła inspiracji charyzmatu 1. charyzmat podstawowy wyrażony w symbolu 3. Idea chrystocentrycznej diakonii 4. Idea maryjna; Niepokalana Matka Kościoła 2. II Sobór Watykański

7 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
źródła inspiracji charyzmatu 1. Symbol - wynika z niego podstawowy charyzmat Ruchu; wyrażający podstawową zasadę, która decyduje o tym, że jesteśmy ruchem charyzmatycznym, tzn. ruchem inspirowanym przez Ducha Świętym. On dokonuje w osobie ludzkiej syntezy polegającej na jedności pomiędzy światłem, czyli poznaniem oraz życiem – egzystencją.

8 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
źródła inspiracji charyzmatu 2. II Sobór Watykański w ściślejszym znaczeniu jego program odnowy Kościoła (wspólnota wspólnot) i odnowa człowieka w Kościele. „przetłumaczona na język pewnego ruchu, pewnego działania eklezjologia Vaticanum II” (kard. Karol Wojtyła do moderatorów Archidiecezji Krakowskiej, Poronin 1972)

9 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
źródła inspiracji charyzmatu 3. Idea chrysto-centrycznej diakonii idea ta pojawia się wraz z poświęceniem kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku w czasie COM ( ); „Przez uczestnictwo w namaszczeniu Jezusa Chrystusa Duchem Świętym oddać się na służbę wielkiego planu zbawienia Ojca […] i stać się w ten sposób żywym Kościołem”.

10 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
źródła inspiracji charyzmatu 4. Idea maryjna idea ta wyraża się w tytule Maryi czczonej jako Niepokalana, Matka Kościoła; Akt oddania działa oazy Niepokalanej, Matce Kościoła – Krościenko ; W idei Niepokalanej, Matki Kościoła jest zawarty charyzmat ruchu w ujęciu ostatecznym, najgłębszym.

11 w świetle biblijnej klasyfikacji charyzmatów jest to
CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE w świetle biblijnej klasyfikacji charyzmatów jest to charyzmat spotkania charyzmat diakonii (służby)

12 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
charyzmat spotkania Charyzmat spotkania to dar spotkania się z Chrystusem w Duchu Świętym we wspólnocie żywego Kościoła poprzez wyznanie wiary i świadectwo.

13 CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
charyzmat diakonii (służby) Z charyzmatu spotkania „rodzi się” charyzmat diakonii, czyli służby. Z jednego źródła wypływają strumienie, zmierzające do jednego punktu – Kościoła lokalnego, parafii. Wszystkie diakonie są ukierunkowane na Kościół lokalny, parafię.

14 CELE RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE
Cel osobowy: pomóc człowiekowi w osiągnięciu dojrzałej wiary Cel wspólnotowy Pastoralna wizja parafii posoborowej jako „wspólnoty wspólnot” Przygotowanie dorosłych oazowiczów do podjęcia przy współpracy z duszpasterzami, określonej posługi na rzecz parafii


Pobierz ppt "CHARYZMAT RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google