Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy flądra jest królową Bałtyku? GRUPA B  Julia,  Kacper,  Kuba,  Julia,  Karolina,  Mikołaj,  Kacper,  Bartek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy flądra jest królową Bałtyku? GRUPA B  Julia,  Kacper,  Kuba,  Julia,  Karolina,  Mikołaj,  Kacper,  Bartek."— Zapis prezentacji:

1

2 Czy flądra jest królową Bałtyku?

3 GRUPA B  Julia,  Kacper,  Kuba,  Julia,  Karolina,  Mikołaj,  Kacper,  Bartek.

4  Flądra – to ogólna nazwa ryby flądrokształtnej.  Występuje głównie w Morzu Północnym i Bałtyku.

5  Charakteryzuje się spłaszczonym, asymetrycznym ciałem.  Jej jedno oko przemieszczone jest na przeciwną stronę głowy.  Również jedna z płetw piersiowych jest przesunięta ku stronie brzusznej.  Osiąga przeciętnie około 35cm, czasami zdarzają się osobniki mierzące nawet 70cm.  Szerokość stanowi około połowy długości ciała.  Strona jej ciała skierowana ku górze jest ciemna, a strona skierowana w dół jest jasna.

6  Dorosłe ryby przez większość czasu spoczywają na dnie morskim, leżąc na boku ciała.  W tej pozycji poruszają się.  Najbardziej lubią miękkie muliste dno.  W ciągu dnia zakopują się w piach, a żerują intensywnie po zmroku.  Odżywiają się przeważnie ikrą ryb, małżami i owadami.

7  Mięso flądry jest białe, chude, średnio ościste i bardzo delikatne.  Niestety ze względu na to, że bytuje przy dnie, pochłania dużo niebezpiecznych toksyn, dlatego też nie należy przesadzać z ilością spożywania flądry.

8  Flądra jest jedną z najpopularniejszych ryb w Polsce.  Na stoiskach rybnych można kupić całe tuszki i filety tej ryby.  Jemy ją w różnych postaciach: pieczona, grillowana, duszona, a nawet wędzona.  Bardzo często kupowana przez turystów, spędzających czas na Morzem Bałtyckim.

9 Szwecja ( informacje na podstawie wywiadu przeprowadzonego z nauczycielami, którzy w ramach współpracy między szkołami byli w Szwecji)  W Szwecji nie jest tak popularna jak w Polsce.  Wynika to głównie z tego, że Szwedzi bardzo dbają o zdrowe odżywianie i nie jedzą nic co może zawierać szkodliwe związki chemiczne.  Ale znają tę rybę.  Nie podzielają naszego zdania, że jest królową Bałtyku.

10 Estonia (informacje zebraliśmy w Internecie) Fladra w Estonii jest popularna, zwłaszcza, że jednym z głównych dań lokalnej kuchni są przyrządzane na wiele różnych sposobów ryby w tym też flądra. W Estonii zjada się ją głównie smażoną.

11 Rosja (informacje na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Rosjanką) Rosjanie znają tę rybę, ale nie należy ona do tych najbardziej popularnych. W Rosji raczej jada się pstrągi, śledzie, łososie. Rosjanie jedzą też duże ilości kawioru.

12 Finlandia (informacje na podstawie wywiadu przeprowadzonego z ojcem jednego z uczniów, który pracuje w Finlandii) Finowie podobnie jak Szwedzi nie przepadają za flądrą. Uważają, że jest smaczna, ale też niezdrowa.

13 Niemcy (informacje zebrane od kolegi z gimnazjum, który 10 lat mieszkał w Niemczech) Flądra po niemiecku to Flunder, są rejony chociażby takie ja Lubeka, gdzie flądra jest znana i jada się ją. W głębi kraju nie jest tak popularna jak nad Bałtykiem.

14 Z wywiadu przeprowadzonego z pracownikiem sklepu mięsnego wiemy, że w Polsce flądrę również kupuje się ze względu na jej przystępną cenę. Od kilku lat ceny ryb są wysokie i ludzie częściej sięgają po te tańsze.

15  Niestety nie udało nam się znaleźć argumentów, aby dowieść, że flądra jest królową Bałtyku.  Jej popularność w Polsce wynika raczej z ceny.  Niemniej ryba ta ma bardzo dobre mięso, a co najważniejsze mało ości, których tak nie lubimy w trakcie jedzenia.  Doczekała się też legendy o sobie.  I dlatego ustaliliśmy, że dla nas jest królową Bałtyku.

16  Dawno temu Bałtyk był wypełniony rybami, które żyły spokojnie pod rządami króla mórz Neptuna. Wszystkie były do siebie podobne i pływały w morskich głębinach nie interesując się tym, co działo się nad powierzchnią wody.  A były to czasy, gdy po morzach zaczęły pływać statki. Zdarzało się, że podczas sztormów tonęły i spoczywały na dnie wraz z całym swoim ładunkiem. Jednak ryby omijały wraki, posłuszne woli morskiego króla.

17  Była jednak jedna rybka, która była nadzwyczaj ciekawska. Mała flądra wciąż pływała przy zatopionych statkach i podziwiała leżące na dnie przedmioty. Potem wypytywała starsze ryby, do czego one służyły. Na próżno tłumaczyły jej, że nie powinna się tym interesować.  - Flądro, zajmij się swoimi sprawami. Żadna ryba nie powinna interesować się tymi ludzkimi rzeczami - powiedziała jedna z najmądrzejszych ryb.  - Ale ja chcę wiedzieć! I chcę to mieć!- krzyknęła flądra, próbując podnieść jedną ze złotych monet.  Pozostałe ryby zostawiły ją samą i odpłynęły, kręcąc głowami z dezaprobatą.

18  Wkrótce wszystkie ryby trzymały się z daleka od wścibskiej flądry, która wciąż kręciła się przy wrakach i zaglądała w każdy zakamarek. Czasem tylko któraś ryba zapytała, czy już spotkała ją kara za nieposłuszeństwo.  - Jesteście zazdrosne i głupstwa mówicie - odburkiwała flądra. - Ja tylko sobie patrzę i jeśli coś mi się spodoba to sobie to wezmę. Nic mi nie grozi.

19  Ale pewnego dnia flądra wypłynęła na nieznane wody i na dnie odnalazła bardzo stary statek. Nieopodal pływało kilka innych fląder, które szukały swoich ulubionych przysmaków. Flądra zignorowała je i wpłynęła do wnętrza wraku.  - Co za wspaniała skrzynia! - wykrzyknęła na widok bogato zdobionego kufra. - Będzie w sam raz dla mnie.  Słysząc to podpłynęły do niej pozostałe ryby i przypomniały jej o zakazie Neptuna.  - Siostry, pomóżcie mi otworzyć tą skrzynię. Są w niej na pewno wspaniałe skarby i będziemy mogły je zobaczyć.

20  Flądry popatrzyły po sobie.  - Chyba możemy tylko zobaczyć - powiedziała jedna z nich i wspólnie zaczęły podnosić wieko.  Ponieważ było bardzo ciężkie, gdy tylko zdołały je uchylić, mała flądra przecisnęła się do środka.

21  Nagle rozległ się potężny głos władcy mórz.  - Kto ośmielił się złamać mój zakaz? Czy nie zabroniłem zbliżania się do rzeczy należących do ludzi?  Słysząc to wszystkie flądry uciekły w panice. Ciężkie wieko przygniotło małą flądrę, która leżała na piasku przy skrzyni i ze strachu nie mogła się ruszyć. Po chwili zorientowała się, że jest całkiem płaska!  - Oto kara za wasze nieposłuszeństwo. Od dziś aż po wsze czasy będziecie płaskie i z tą hańbą będziecie żyć na samym dnie morza! - huknął Neptun.

22 Dziękujemy za uwagę Grupa B


Pobierz ppt "Czy flądra jest królową Bałtyku? GRUPA B  Julia,  Kacper,  Kuba,  Julia,  Karolina,  Mikołaj,  Kacper,  Bartek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google