Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowały: Zuzanna Furtak i Weronika Morawska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowały: Zuzanna Furtak i Weronika Morawska"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowały: Zuzanna Furtak i Weronika Morawska
Mówimy STOP nałogom! Przygotowały: Zuzanna Furtak i Weronika Morawska

2 Spis treści Nałóg Uzależnienie Narkotyk Dlaczego…
Szkodliwość narkotyków Marihuana Amfetamina Kokaina Ciekawe… Heroina Morfina MDMA (Ectasy) Skutki zażywania narkotyków Galeria Materiały źródłowe

3 Nałóg  Zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego. Przyczyną nałogu jest mentalne uzależnienie od bodźca lub grupy bodźców, przejawiające się dezintegracją władz psychicznych: intelektu i woli.

4 Uzależnienie To nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków , leków, alkoholu, czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji lub internetu.

5 Narkotyk Potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się: Substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), fentanyl, niektóre benzodiazepiny, Wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne (tzw. policyjna definicja narkotyku; narkotyk z punktu widzenia obowiązującego prawa). Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym poza powyższymi także kofeinę, nikotynę oraz alkohol etylowy.

6

7 Szkodliwość narkotyków
Od początku narkotyk w każdej postaci zagraża naszemu organizmowi i jego poprawnemu funkcjonowaniu. Każdy narkotyk negatywnie wpływa na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego też w dużej części wyniszczeniu ulega gł. ośrodek tego układu - mózg. Podczas przedawkowania tejże używki może dojść do utraty przytomności, nieodwracalnych zmian w organizmie oraz śmierci. Zażywając narkotyki dożylnie zazwyczaj jesteśmy narażeni na wirusa HIV, który znajduje się na jednorazowych strzykawkach, które są używane nie jednokrotnie przez wielu ludzi, a w tym przez osobę już posiadająca wirusa HIV lub też AIDS. Innymi zagrożeniami są także żółtaczki różnego typu, owrzodzenia oraz poważne zatrucia krwi. Osoba już określana 'nałogowcem' jest narażona na zmiany w psychice.

8 Marihuana Marihuana jako substancja psychoaktywna to wysuszone liście oraz szczyty kwiatowo-nasienne konopi indyjskich. Do produkcji zazwyczaj używa się kwiatostanów niezapylonych roślin żeńskich, ponieważ tam znajduje się najwięcej substancji psychoaktywnych. Po jakim czasie skutki uboczne się uwidoczniają? Marihuana ma to do siebie, że długo pozostaje w organizmie - nawet do trzech tygodni. Jeżeli ktoś pali raz w tygodniu, to okres odstawienia się przedłuża, bo marihuana jest wtedy cały czas w organizmie. Taka osoba ma ciągle zmieniony nastrój - jest ciągle na haju, tylko zmniejszonym. W jaki sposób ten "zmniejszony haj" może przeszkadzać w codziennym życiu? Przede wszystkim brak koncentracji, zaburzenia widzenia przestrzeni, zaburzenia czasu - nie wiadomo, czy jest rano, czy jest wieczór, ten czas albo się wydłuża, albo skraca. To są minimalne rzeczy, ale one są bardzo ważne. Tak naprawdę tych objawów osoba paląc nie zauważa. Jeśli nie zauważa, to czy przeszkadzają jej w życiu? Taki czynnik jak marihuana uszkadza centralny układ nerwowy i on jest zniszczony...

9 Amfetamina Ponieważ amfetamina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, często nazywa się ją speedem lub przyspieszaczem. Modna jest wśród młodzieży szkolnej i studenckiej, zwłaszcza przed egzaminami, gdyż sprawia, że na wiele godzin zanika potrzeba snu. Ale wiedza zdobyta w ten sposób bardzo szybko idzie w zapomnienie, czasem właśnie w trakcie egzaminu. Zażywanie amfetaminy daje pozorne poczucie większej energii i siły. Często towarzyszy temu agresja, wzmożona aktywność, brak apetytu, bezsenność, rozszerzone źrenice, przyspieszona czynność serca, zwiększone wydalanie moczu. U osób narkotyzujących się rozwijają się depresje psychiczne z myślami samobójczymi, występują u nich urojenia i halucynacje, drgawki, zapaści, śpiączki, w skrajnych przypadkach prowadzi to do śmierci.

10 Kokaina Substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej. Kokaina bardzo silnie uzależnia psychicznie, powodując zmiany w mózgu. Przyjemne efekty wywoływane przez kokainę są przyczyną powstania wewnętrznego przymusu ciągłego używania narkotyku pomimo niekorzystnych skutków, jakie mogą wystąpić. To łaknienie jest spowodowane uzależnieniem psychicznym. Powoduje ciągłe zwiększanie dawek – większość osób nie potrafi narzucić sobie ściśle określonych ilości. W pogoni za euforią wiele osób często ignoruje oznaki niebezpieczeństwa.

11 Ciekawe… Napój Coca-Cola wszedł na rynek w 1886 jako mieszanka ekstraktów krzewu koka i nasion drzewa kola. Reklamowano ją jako „wartościowy napój pobudzający umysł i leczący wszystkie przypadłości nerwowe”. Do 1903 r. typowe opakowanie zawierało około 60 mg kokainy. Dzisiejsza Coca-Cola nadal zawiera ekstrakt z liści koki – The Coca-Cola Company importuje obecnie ok. 8 ton liści rocznie, jednak zabieg ten ma wpływ jedynie na walory smakowe, gdyż narkotyk jest usuwany.

12 Heroina Organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid (diacetylowana pochodna morfiny) objęty jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 roku. W postaci czystej heroina jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku. Zaliczana jest do grupy depresantów. Długotrwałe skutki zażywania heroiny mogą być katastrofalne, zwłaszcza jeśli narkoman bez przerwy nadużywa narkotyków, nie szuka pomocy medycznej. Przez długi okres czasu heroina rozwija szereg problemów fizycznych, które obejmują: poważny spadek odporności; podatność na wszelkiego rodzaju choroby zakaźne; choroby wątroby, układu oddechowego, choroby serca; zapadnięte żyły, nieprzyjemne ropnie skóry, zakrzepicę żył, przewlekłe zaparcia; menstruacyjne nieprawidłowości, niepłodność u kobiet, impotencja u mężczyzn, złe nawyki żywieniowe, utrata masy ciała; intensywne zaburzenia emocjonalne i zaburzenia poznawcze.

13 Morfina Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. Wchodzi w skład opium i jest jego najistotniejszym składnikiem psychoaktywnym. W stanie czystym jest białą substancją stałą, o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalną w wodzie. Sprawność intelektualna może długi czas w ogóle nie wykazywać obniżenia. Natomiast na pierwszym planie występują zaburzenia charakterologiczne: osłabienie woli, rozleniwienie, zanik obowiązkowości i uczuciowości, spłycenie dążeń życiowych, zawężenie zainteresowań, które ześrodkowują się na pogoni za morfiną. Może wystąpić bradykardia, spadek ciśnienia tętniczego, zwiększenie napięcia zwieracza Oddiego, wymioty, nudności, zaparcia, zaburzenie sprawności psychicznej, trudności w oddawaniu moczu, objawy psychotyczne, nadmierna senność, zatrzymanie moczu, nudności i depresję oddechową. Lek może powodować uzależnienie.

14 MDMA (Ecstasy) Metylenodioksymetamfetamina − organiczny związek chemiczny, drugorzędowa amina strukturalnie podobna do metamfetaminy. Półsyntetyczna substancja psychoaktywna wykazująca działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne. MDMA może powodować szereg zaburzeń zdrowotnych o różnym nasileniu, do śmierci włącznie. Przy dłuższym stosowaniu może powodować syndrom wypalenia emocjonalnego. Podawanie MDMA zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona ze względu na znacznie nasilenie uwalniania dopaminy

15 Skutki zażywania narkotyków

16 Galeria Kokaina Marihuana Amfetamina

17 Galeria Heroina Morfina MDMA (ekstaza)

18 Materiały źródłowe Źródła informacji: Źródło obrazów: Muzyka:
Wikipedia.org, Źródło obrazów: Google Grafika Muzyka: Eminem-,,Go to sleep”


Pobierz ppt "Przygotowały: Zuzanna Furtak i Weronika Morawska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google