Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magia naszego otoczenia Projekt zajęć przygotowany na konkurs grantowy Fundacji Aviva To dla mnie ważne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magia naszego otoczenia Projekt zajęć przygotowany na konkurs grantowy Fundacji Aviva To dla mnie ważne."— Zapis prezentacji:

1 Magia naszego otoczenia Projekt zajęć przygotowany na konkurs grantowy Fundacji Aviva To dla mnie ważne

2 Zajęcia dla młodych wolontariuszy w Baszcie Kaszanej

3 Opis potrzeb społecznych Trzebiatów to małe miasteczko na Pomorzu Zachodnim. Zamieszkiwane przez 10 tys. mieszkańców, mieści się 10 km od morza. W gminie Trzebiatów mieszkańców jest ok. 16 tys. W mieście zauważalne jest kilka problemów, na które odpowiedzią może stać się proponowany przeze mnie projekt. Przede wszystkim brak bogatej oferty darmowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Ze względu na często zły stan materialny wielu rodzin z miasta i okolicznych wsi, rodziców nie stać na finansowanie dzieciom ciekawych zajęć. Prowadzi to do wielu nieciekawych sytuacji. Dzieci szukając rozrywek często naśladują starszych kolegów i koleżanki, a nie potrafiąc jeszcze odróżnić tego co prawidłowe, pożyteczne i dobre, często sięgają po rozrywki zakazane prawnie, niebezpieczne, nieodpowiedzialne. Zaszczepienie w dzieciach pasji może ustrzec je przed popadaniem w nałogi i konflikty z prawem. Ponadto proponowane przeze mnie zajęcia będą sprzyjały wykształcaniu prawidłowych postaw społecznych, doprowadzą do zainteresowania się różnymi aspektami aktywności.

4 Dzień Sportu w Trzebiatowie – wolontariusze podczas pieczenia podpłomyków

5 Opis działań w ramach projektu Projekt podzielony zostanie na dwie części. Przewiduję dwa rodzaje zajęć odnoszących się do różnych wartości gminy Trzebiatów. Po pierwsze chciałabym zorganizować cykl wycieczek rowerowych po okolicy, która skrywa wiele ciekawych i nieznanych zakątków – wiejskie pałacyki, ruiny XIXwiecznych zamków, miejsca interesujące przyrodniczo. Wszystkie trasy zostaną opracowane z myślą o dzieciach uczęszczających do klas 4-6 szkoły podstawowej. Drugie zajęcia, to zajęcia odnoszące się do historii miasta, które powstało w miejscu słowiańskiej osady. Dzieci przeniosą się 1000 lat wstecz dzięki nauce podstawowych rzemiosł, takich jak ręczne szycie, tkactwo, garncarstwo i inne. Będą mogły posmakować potraw dawnych Słowian i dowiedzą się w co wierzyli ludzie sprzed dziesięciu wieków.

6 Występ podsumowujący warsztaty taneczne podczas Święta Kaszy 2014

7 Grupy docelowe Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych. Wycieczki rowerowe adresowane są do dzieci w wieku 10-13 lat (grupa 10 osób), zajęcia historyczne prowadzone będą w grupie w wieku 6-13 lat (grupa 20 osób). Głównie będą to dzieci uczęszczajace do SP nr 2 w Trzebiatowie – szkoła poza dziećmi z miasta przyjmuje również uczniów z okolicznych popegeerowskich wsi. Ponadto grupą do której projekt adresowany jest pośrednio są mieszkańcy Trzebiatowa, włączający się w jego realizację w charakterze wolontariuszy. Są to członkowie Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów – Chąśba oraz wolontariusze działający przy Stowarzyszeniu. Dzięki temu dzieci uczestniczące w projekcie będą mogły poznać instytucję wolontariatu i w przyszłości same zaangażować się w działania o takim charakterze, co niewątpliwie jest społecznie pożyteczne.

8 Warsztaty taneczne podczas ferii zimowych 2014 w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie

9 Z kim będziemy współpracować? Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów – Chąśba zostanie beneficjentem grantu, czyli instytucją, która podpisze umowę z Fundacją Aviva. Ponadto przy Stowarzyszeniu tym działa grupa zajmująca się rekonstrukcją historyczną, do której będą mogły przystąpić uczestniczące w projekcie dzieci. Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebiatowie, to instytucja, która zapewni sale na prowadzenie zajęć, miejsce do przechowywania sprzętu i materiału. LUKS Fala – klub sportowy, do którego zapisani zostaną uczestnicy wypraw rowerowych, co w przyszłości umożliwi im m.in. starty w zawodach sportowych.

10 Warsztaty rękodzieła podczas ferii zimowych 2014 w SP nr 2 w Trzebiatowie

11 Czego potrzebujemy? Potrzebujemy 10 młodzieżowych rowerów górskich na kołach wielkości 26 cali, takiej samej ilości kasków, świateł rowerowych, bidonów, a także specjalnych strojów – spodenek kolarskich, koszulek z nadrukiem klubowego logo oraz specjalnej sportowej bielizny – koszulek na długi rękaw i legginsów, a także przeciwdeszczowych kurtek i okularów. Lnianego płótna – ok. 100 metrów bieżących – na suknie, koszule, spodnie, giezła, fartuchy, torby i do nauki haftu. 20 drewnianych bardek do nauki tkania krajek, ok. 100 motków włóczki, mąki i soli do wyrobu masy solnej, gliny, tamborków, igieł, kordonków i mulin, 20 par butów (odpowiednich do nauki tańców dawnych). Drugich śniadań dla wszystkich uczestników zajęć. Zarówno w czasie wycieczki rowerowej, jak i kilkugodzinnych zajęć rekonstuktorskich dzieci muszą uzupełniać energię i to w sposób zdrowy. Potrzebujemy więc pełnoziarnistego pieczywa, owoców, warzyw, wody mineralnej i herbat, batoników zbożowych. Ponadto niezbędne jest ubezpieczenie uczniów na czas trwania zajęć.

12 Wycieczka rowerowa 3.10.2014

13 A co z tym wszystkim dalej? Po zakończeniu projektu znaczna część zakupionego sprzętu, która nie ulegnie zużyciu trafi do Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie. Przede wszystkim przekazane zostaną tam zakupione w projekcie rowery, dzięki którym możliwe będzie organizowanie wycieczek rowerowych również dla innych grup – wiele dzieci uczęszzczających do tej szkoły nie posiada rowerów lub są one w opłakanym stanie, uniemożliwiającym dłuższe wycieczki. Rowery trafią właśnie do tej szkoły, gdyż uczący tam nauczyciele już teraz starają się organizować takie wycieczki (przede wszystkim p. Anna Kruczkowska, która jako wolontariuszka będzie odpowiedzialna za „rowerową” część niniejszego projektu). Niestety na stanie szkoły znajduje się jedynie 5 rowerów, które dość często ulegają awariom. Wytwory dzieci z zajęć historycznych przejdą na ich własność – dwadzieścioro dzieci będzie więc w pełni wyposażonymi młodymi rekonstruktorami. Kompletne stroje i szereg niezbędnych w odtwórstwie umiejętności pozwoli im rozwijać tę pasję dalej, uczestnicząc np. w licznych pokazach na okolicznych festynach, a także na dalszych wyjazdach.

14 Warsztaty taneczne podczas ferii zimowych 2014 w bibliotece w Gryficach

15 Jak projekt wpłynie na objęte nim dzieci, czyli cele i oczekiwania. Zaszczepienie w dzieciach zdrowych pasji; Zainteresowanie aktywnością fizyczną i historią; Zainteresowanie ideą wolontariatu; Zaszczepienie w dzieciach postaw patriotycznych, pokazanie czym jest patriotyzm lokalny, tradycja, kultura; Nauka czynności przydatnych w przyszłości (zajęcia rowerowe – pierwsza pomoc, proste naprawy, korzystanie z map, zasady ruchu drogowego, znajomość znaków drogowych; zajęcia historyczne – nauka szycia, gotowania prostych potraw, pierwsza pomoc); Nauka zasad życia w społeczeństwie, pracy w grupie, koleżeństwa.

16 Wycieczka rowerowa 11.10.2014 – chętnych nie odstraszył nawet deszcz!!!

17 Czy znajdą się chętne dzieci? Pewnie! Nie od dziś staramy się organizować dzieciom czas. Dzieci chcą poznawać to, co nowe, niezwykłe i tajemnicze. Bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych od jakiegoś czasu wycieczkach rowerowych (niestety wiele z nich nie może z powodu braku odpowiedniej ilości sprawnych rowerów). Dzieci chcą angażować się w wolontariat związany z rekonstrukcją historyczną (w czasie tegorocznych wakacji w trzebiatowskiej Baszcie Kaszanej Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów – Chąśba zorganizowało wolontariat dla kilkorga dzieci z okolicznych domów), chętnie uczą się praktycznych umiejętności, dzięki którym „przemycana” jest także wiedza.

18 Wycieczka rowerowa 11.10.2014 – start spod SP nr 2 w Trzebiatowie


Pobierz ppt "Magia naszego otoczenia Projekt zajęć przygotowany na konkurs grantowy Fundacji Aviva To dla mnie ważne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google