Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań 30.08.2014.

Prezentacja na temat: "Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań 30.08.2014."— Zapis prezentacji:

1 Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań 30.08.2014

2 Najważniejsze zmiany Linie półkoli bez szarży są ich częścią Dozwolone numery zawodników Ograniczenie ilości przerw na żądanie w ostatnich dwóch minutach 14 sekund po „zbiórce w ataku” Kara za faul techniczny i dyskwalifikacja gracza za 2xT Rozszerzenie systemu powtórek video (IRS) Nowe sygnały sędziów

3 Art. 2 Boisko i wyposażenie 2.4.7 Linie półkoli bez szarży są częścią obszaru półkoli bez szarży.

4 Art. 3 Wyposażenie Określenie zegar 24 sekund, zostało zastąpione pojęciem „zegar czasu akcji”

5 Art. 4. Drużyny Art. 4.3.1 Spodenki zawodników muszą kończyć się powyżej kolana. Art. 4.3.2 Drużyny mogą używać numerów: 0 i 00 oraz od 1 do 99.

6 Art. 5.7 Zawodnicy: kontuzja Zawodnicy wyznaczeni przez trenera do rozpoczęcia meczu, lub korzystający z pomocy medycznej pomiędzy rzutami wolnymi, mogą zostać zmienieni w przypadku kontuzji. W takiej sytuacji drużyna przeciwna ma prawo dokonania zmian takiej samej liczby zawodników.

7 Sytuacja rzutu sędziowskiego Art. 12.3 Sytuacje rzutu sędziowskiego Sytuacja rzutu sędziowskiego następuje, gdy: (...) - Żywa piłka zatrzymuje się pomiędzy koszem a tablicą (z wyjątkiem sytuacji pomiędzy rzutami wolnymi oraz po ostatnim lub jedynym rzucie wolnym, po którym następuje wprowadzenie piłki z przedłużenia linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego).

8 Art. 18.2.5 Przerwa na żądanie Każdej drużynie mogą być przyznane: dwie (2) przerwy na żądanie w trakcie pierwszej połowy meczu, Trzy (3) przerwy na żądanie w trakcie drugiej połowy meczu, przy czym nie więcej niż dwie (2) z nich w ostatnich dwóch (2) minutach tej połowy. jedna (1) w każdej dogrywce.

9 Dokładnie kryty zawodnik Art. 27 Dokładnie kryty zawodnik Art. 27.1 Definicja Zawodnik, który trzyma żywą piłkę na boisku, jest dokładnie kryty, kiedy aktywnie kryjący go przeciwnik w aktywnej legalnej pozycji obronnej, znajduje się w odległości nie większej niż jeden (1) metr.

10 Art. 29.2.3 24 sekundy Po tym, jak piłka dotknęła obręczy kosza przeciwników, na zegarze czasu akcji należy ustawić: Dwadzieścia cztery (24) sekundy, jeśli drużyna przeciwna wchodzi w posiadanie piłki. Czternaście (14) sekund, jeśli ponownie w posiadanie piłki wchodzi ta sama drużyna, która posiadała ją, zanim piłka dotknęła obręczy.

11 Art. 30 Powrót piłki na pole obrony 30.1.1 Definicja Drużyna jest w posiadaniu piłki na swoim polu ataku, jeśli: Zawodnik tej drużyny dotyka swojego pola ataku obiema stopami, podczas gdy trzyma, chwyta lub kozłuje piłkę na swoim polu ataku. Piłka jest podawana pomiędzy zawodnikami tej drużyny na ich polu ataku. 30.1.2 Drużyna posiadająca piłkę na swoim polu ataku powoduje nielegalny powrót piłki na swoje pole obrony, jeśli zawodnik tej drużyny jest ostatnim, który dotknął piłki na swoim polu ataku, a następnie on lub jego partner dotyka piłki: Będąc w kontakcie ze swoim polem obrony. Po tym, jak piłka dotknęła pola obrony tej drużyny. Niniejsze ograniczenie dotyczy wszystkich sytuacji na polu ataku drużyny, łącznie z wprowadzeniem piłki spoza boiska. Jednakże, nie dotyczy to zawodnika, który wyskoczył ze swojego pola ataku, będąc w powietrzu ustanowił nowe posiadanie piłki i wylądował z piłką na swoim polu obrony. 30.2Przepis Drużyna posiadająca żywą piłkę na swoim polu ataku nie może spowodować jej nielegalnego powrotu na własne pole obrony.

12 Art. 33 Zetknięcie osobiste: ogólne zasady 33.10 Półkola podkoszowe Przepis ten ma zastosowanie gdy: Zawodnik ataku, będąc w powietrzu, jest w posiadaniu piłki, i Wykonuje próbę rzutu do kosza z gry lub podania, i Zawodnik obrony dotyka jedną lub obiema stopami obszaru półkola podkoszowego.

13 Art. 36 Faul techniczny 36.3.3Zawodnik podlega dyskwalifikacji do końca meczu, gdy zostaje ukarany dwoma (2) faulami technicznymi. 36.4.2Przeciwnikom zostaje przyznany jeden (1) rzut wolny, po czym nastąpi: Wprowadzenie piłki na przedłużeniu linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego. Rzut sędziowski w kole środkowym na rozpoczęcie pierwszej kwarty meczu.

14 Art. 37 Faul niesportowy Nowa definicja: 37.1.1Faul niesportowy jest faulem związanym z kontaktem zawodnika z przeciwnikiem i w ocenie sędziego: - Kontakt ten nie wynika z uzasadnionej próby bezpośredniego zagrania piłką zgodnej z duchem i intencją przepisów. - Zawodnik powoduje nadmierny kontakt, ciężki faul, próbując zagrać piłką. - Zawodnik obrony w celu powstrzymania szybkiego ataku powoduje kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej z tyłu lub z boku, a na drodze pomiędzy zawodnikiem ataku a koszem przeciwników nie ma żadnego obrońcy. - Zawodnik obrony powoduje kontakt z zawodnikiem drużyny przeciwnej, kiedy podczas wprowadzania piłki spoza boiska w ostatnich dwóch (2) minutach czwartej (4) kwarty lub każdej dogrywki, piłka jest wciąż w rękach sędziego lub jest w dyspozycji zawodnika wprowadzającego ją do gry.

15 Art. 38 Faul dyskwalifikujący 38.2.4 Pojawiło się regulacja, że za faul dyskwalifikujący nie związany z kontaktem osobistym, przyznaje się 2 rzuty wolne i posiadanie (podobnie jak w przypadku innych D)

16 Art. 46 Sędzia główny: obowiązki i uprawnienia 46.12 Określenie procedury korzystania z systemu powtórek video (IRS)

17 Nowe sygnały sędziów: Zdecydowanie zaleca się by sędziowie wspomagali sygnalizację do stolika werbalnie 10 - Telewizyjna przerwa na żądanie 16 – rzut sędziowski (korekta) 26 – sygnalizacja numerów 0 i 00 30 – 35 – sygnalizacja nr 16,24, 40, 62, 78, 99 42 – nielegalny kontakt w rękę 44 – uderzenie w głowę 46, 47 – faul w akcji rzutowej lub nie

18 Protokół meczu B.7.2 Po zakończeniu każdej połowy i każdej dogrywki niewykorzystane rubryki zostają wykreślone dwiema równoległymi liniami poziomymi. Jeśli drużyna nie wykorzysta swojej pierwszej przerwy na żądanie zanim zegar czasu gry wskaże dwie (2:00) minuty do zakończenia drugiej połowy meczu, sekretarz wykreśla dwiema równoległymi liniami poziomymi pierwszą z trzech rubryk przeznaczonych dla tej drużyny w drugiej połowie meczu.

19 Protokół meczu B.8.3.2 Faul techniczny zawodnika zaznacza się „T”. Drugi faul techniczny tego samego zawodnika również zaznacza się „T”, a następnie „GD” (dyskwalifikacja do końca meczu) w kolejnej rubryce. Podobnie w przypadku dwóch fauli niesportowych i dyskwalifikacji trenera wynikającej z sumowania fauli T.

20 D klasyfikacja drużyn D.3.2Jeżeli dwie (2) lub więcej drużyn ma równą liczbę punktów w sytuacji, kiedy jeszcze nie zostały rozegrane wszystkie mecze tych drużyn, o kolejności miejsc decyduje większa różnica koszy zdobytych do straconych we wszystkich meczach rozegranych dotychczas przez te drużyny.