Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Fortepianu Kuba Bronisz IV „a” O co chodzi w fortepianie czyli „Z czym to się je?” W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Fortepianu Kuba Bronisz IV „a” O co chodzi w fortepianie czyli „Z czym to się je?” W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane."— Zapis prezentacji:

1

2 Historia Fortepianu Kuba Bronisz IV „a”

3 O co chodzi w fortepianie czyli „Z czym to się je?” W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśnięcie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę, przenosząc jednocześnie dynamikę uderzenia w klawisz. Natychmiast po pobudzeniu struny młoteczek odbija się od niej i w zależności od siły uderzenia, zatrzymuje się wyżej lub niżej. Pozwala to na szybką repetycję (uderzanie kilka razy tego samego dźwięku w szybkim tempie), inaczej niż w pianinie. Po zwolnieniu nacisku na klawisz do struny przyciskany jest tłumik wyciszający jej drgania. W ten dość skomplikowany sposób mechanizm fortepianu realizuje podstawową cechę tego instrumentu odróżniającą go od wcześniejszych instrumentów strunowych, klawiszowych, które nie miały możliwości kształtowania dynamiki dźwięku oraz czasu jego trwania.

4 Jak to działa? Mechanizm, choć jest skomplikowany, prosto działa. Gdy klikniemy klawisz na fortepianie młoteczek uderzy w strunę z odpowiednią siłą. Wygląda to tak:

5 Kto stworzył fortepian Pierwszy fortepian stworzył Bartolomeo CristoforiBartolomeo Cristofori W źródłach podaje się różne daty pojawienia się tego wynalazku, pomiędzy latami 1689 i 1709, choć najstarszy egzemplarz zachowany do naszych czasów pochodzi z roku 1720. Najczęściej za datę zbudowania pierwszego fortepianu podaje się rok 1711. Fortepian Cristoforiego, zwany clavicembalo col piano e forte, grający „cicho i głośno”, posiadał podwójne struny rozpięte na drewnianej ramie, ujęte w prostokątny korpus. Cristofori wyprodukował około dwudziestu takich instrumentów, po czym zaniechał produkcji, prawdopodobnie z powodu braku zainteresowania odbiorców.1689170917201711

6 Podział fortepianów ze względu na ich wielkości Fortepian gabinetowy: od 140 cm do 180 cm długości Fortepian salonowy: od 180 cm do 210 cm długości Fortepian półkoncertowy: od 210 cm do 240 cm długości Fortepian koncertowy: od 240 cm długości do 300cm długości

7 Jeżeli nie stać nas na fortepian… Można znaleźć tańsze „zamienniki” fortepianów Np. Keyboard:

8 Budowa fortepianu Nakrywa górna Struny i mechanizm młoteczkowy Podpórka nakrywy górnej Obudowa Klawiatura Pedały Noga

9 Jak działają pedały? Prawy pedał: Jego naciśnięcie powoduje, że podnoszą się wszystkie tłumiki, struny wydają silniejszy i pełniejszy dźwięk, który trwa nawet po podniesieniu ręki (ponieważ razem z dźwiękiem wydobytym ze struny uderzonej młoteczkiem współbrzmią inne struny wydające jego tony harmoniczne) Lewy pedał: Jego naciśnięcie powoduje, że klawiatura wraz ze wszystkimi młoteczkami przesuwa się nieco w prawo i główka młoteczka uderza odpowiednio: zamiast w trzy struny – w dwie, zamiast w dwie – w jedną, a pojedyncze struny są uderzane bokiem młoteczka. Środkowy pedał: Jego naciśnięcie powoduje, że dźwięk „zatrzymuje się”, pedał sten umożliwia dłuższe przetrzymywanie brzmienia jednych strun, podczas gdy inne mogą być stłumione

10 Koniec.  Mam nadzieję, że się podobało.


Pobierz ppt "Historia Fortepianu Kuba Bronisz IV „a” O co chodzi w fortepianie czyli „Z czym to się je?” W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google