Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wielki Smok” – wielobarwna kultura Chin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wielki Smok” – wielobarwna kultura Chin"— Zapis prezentacji:

1 „Wielki Smok” – wielobarwna kultura Chin

2 Podstawowe dane geograficzne
Powierzchnia: 9,596,961 km2 Łączna długość granic: km. 31 razy większy kraj od Polski Liczba ludności: 1,349,585, 838. 14 państw sąsiadujących Warszawa-Pekin – 6170 km Podróż samolotem trwa pond 9 h Wyznania: formalnie Chiny są państwem ateistycznym. Największe miasta: Szanghaj: 16,575 mln mieszkańców, Pekin: 15,594 mln mieszkańców.

3 Chiny od 1949 roku stają się państwem komunistycznym, gdzie władzę sprawuje Komunistyczna Partia Chin. To od tego momentu w historii państwo chińskie zmierza ku mocarstwowości. Chiny łączą ustrój komunistyczny z gospodarką wolnorynkową ( socjalizm całkowicie wyklucza wolnorynkowość). Jest to świetny przykład połączenia ze sobą dwóch całkowicie sprzecznych doktryn. Chiny są państwem, w którym Internet jest poddany cenzurze. Ograniczenia te polegają m.in. na blokowaniu dostępu do niepożądanych dla obywateli Chin stron, np. związanych z protestami na placu Tiananmen w 1989 roku, a także wspierających ruchy niepodległościowe w Tybecie czy Tajwanie. Chińczycy są narodem otwartym, serdecznym i ciekawym wszystkiego. Chińczycy uwielbiają wielkie imprezy, wspólne posiłki w restauracji, organizowane nawet w kilkunastoosobowych grupach.

4 Tradycyjnie w Chinach najpierw podaje się nazwisko, a następnie imię.
Chińczycy uśmiechają się nawet gdy mają problemy i są zmartwieni. Nikogo nie dziwi pracownik hotelu uśmiechający się do wykrzykującego gościa. W Chinach kolorem szczęścia jest czerwony, a kolorem żałoby biały. Panna młoda ubrana jest na czerwono.

5 Społeczeństwo w Chinach
Prawa człowieka Brak poszanowania dla przestrzegania praw człowieka ma charakter systemowy. To państwo decyduje o obszarach swobody i wolności. Wszelki opór wobec władzy tłumiony jest siłą. Wobec przeciwników panującej władzy stosuje się np. tortury. Wobec więźniów politycznych często stosuje się karę śmierci. Wolność religijna Państwo chińskie z założenia jest ateistyczne. Jednak na terenie Chin działają w sposób najczęściej niejawny kościoły i grupy religijne. Szczególnym prześladowaniom podlegają katolicy, którzy nie są członkami Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Stowarzyszenie to całkowicie podlega kontroli państwa. Drugą grupą podlegającą prześladowaniom są mnisi buddyjscy z Tybetu. W Chinach żyje 20 mln muzułmanów.

6 Demografia Polityka jednego dziecka Chiny w celu ograniczenia przyrostu naturalnego w latach 70-tych XX wieku wprowadziły tzw. politykę jednego dziecka. Miała ona na celu zahamowanie szybkiego wzrostu populacji. Stopniowo z uwagi na negatywne demograficzne skutki tej polityki następuje jej liberalizacja. +

7 Aktualnie Chiny graniczą z 14 państwami.

8 W Chinach mieszka ok. 1000 Polaków
Co 5 człowiek na ziemi mieszka w Chinach Średnia ilość protestów dziennie – 250 Ping pong najbardziej popularnym sportem Najbardziej popularne hobby – znaczki pocztowe W 1300 roku wynaleźli papier toaletowy „Van” i „Lie” – nazwisko 20 % populacji 90 % dorosłych mężczyzn pali. Trudno spotkać kobietę z papierosem.

9 Ponad 200 mln Chińczyków żyje za mniej niż dolara dziennie
Mają ponad 240 głowic jądrowych –potęga 55% produkcji kraju – to podróbki towarów markowych Przykładowe ceny Chleb – 10 yuan ( 5 zł) Piwo – 5 yuan ( 2,5) Papierosy – 15 yuan (7,5) Benzyna – 8 yuan - 4zł Zarobki – 4500 yuan-(2280zł) Co 10 Chińczyk nie umie czytać

10 Kluczowymi partnerami Chin na świecie są: Federacja Rosyjska i USA.
Chiny są związane z Rosją szczególnie poprzez import surowców energetycznych oraz podobne spojrzenie na sprawy międzynarodowe np. wojna w Syrii. Ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny są związane szczególnie poprzez ekonomię, ponieważ posiadają one papiery dłużne Stanów Zjednoczonych na łączną wartość 1,3 bln dolarów. Drugim elementem wiążącym oba państwa jest tzw. problem Tajwanu.

11 Chińska Armia Ludowo –Wyzwoleńcza (CHALW) nie posiada znaczącego doświadczenia bojowego. Ostatnia wojna prowadzona przez Chiny miała miejsce Był to konflikt z Wietnamem. Szacowany budżet w roku 2013 na wydatki wojskowe w Chinach wynosi: 114,3 mld dolarów.

12 Mur chiński film to zbiorcza nazwa obiektów i systemów obronnych zbudowanych ręką ludzką, a także uformowanych w sposób naturalny.

13 Jego budowa rozpoczęła się w 220 wieku p. n. e
Jego budowa rozpoczęła się w 220 wieku p.n.e. Trwała wtedy około dziesięciu lat. Jego długość wynosi około 2400 kilometrów. Mur chiński składa się nie tylko więc z „czystej cegły i płyt betonowych”, to również sieć fortów i wież obserwacyjnych a także murów obronnych ubitych z samej ziemi. To również szlak wzgórz i rzek. Pomysłodawcą konstrukcji był pierwszy władca zjednoczonych Chin a także założyciel dynastii Cin, Szy Huang-ti ( Czeng ). Miał to być symbol potęgi ówcześnie panującego a także zapora obronna przed ewentualnymi najazdami plemion nomadów.

14 Oczywiście nie jest prawdą, że masowo wmurowywano zmarłych w mur – mógłby on stracić swoją wytrzymałość. Jednak istnieją zapiski, mówiące o przypadkach wmurowania żywcem nieposłusznych pracowników. Jego szerokość wynosi od 5 do 8 metrów, wysokość zaś to około 5, 10 metrów. Co około 100, 200 metrów wznosi się wieża obserwacyjna. Na całej długości muru jest ich około 20 tysięcy. Warto również wspomnieć, że w roku 1987 mur chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dwadzieścia lat później, 7 lipca 2007 roku uznano go za jeden z siedmiu nowych cudów świata. (FILM)

15 KUCHNIA CHIN W Europie przyjęło się, że chińskie jedzenie jest tanie, przygotowywane na szybko, bez jakichkolwiek składników odżywczych. Nic bardziej mylnego! Chińszczyzna serwowana u nas i w Państwie Środka to dwie różne sprawy. Różnica przejawia się w smaku oraz sposobie podawania – co istotne – jest podporządkowana zasadzie yin-yang, czyli uzupełnianiu się różnic. Każda potrawa powinna łączyć cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. A ryż, często podawany dopiero na końcu posiłku, na wypadek gdyby klient był jeszcze głodny, wcale nie jest jej nieodłącznym elementem. Co więcej Chińczycy odżywiają się bardzo zdrowo i dietetycznie, w ich posiłkach nie ma miejsca na konserwanty i ulepszacze. Przy stole – należy próbować wszystkich dań, używać pałeczek ( nie wolno wbijać pałeczek w ryż pionowo – to tradycja stosowana na pogrzebach) napój dolewamy sąsiadowi – samemu sobie nie wolno bankiet zawsze rozpoczyna gospodarz przy stole nie wolno

16 Przy stole – należy próbować wszystkich dań, używać pałeczek ( nie wolno wbijać pałeczek w ryż pionowo – to tradycja stosowana na pogrzebach) Napój dolewamy sąsiadowi – samemu sobie nie wolno . Bankiet zawsze rozpoczyna gospodarz. Przy stole nie wolno: - przewracać ryby - dłubać w zębach - oblizywać pałeczek - wskazywać pałeczkami - zjadać lub zabierać ostatniego kawałka - obżerać się Ciasteczka szczęścia – to chińska tradycja z 1920 roku – ciasteczka. Chleb ma słodki smak.

17 Tradycyjna kuchnia chińska jest bardzo specyficzna w wyglądzie i smaku
Tradycyjna kuchnia chińska jest bardzo specyficzna w wyglądzie i smaku. Europejski tradycjonalista może mieć z tym, kłopot. W Pekinie warto spróbować kaczki po pekińsku, psa lub kota w sosie własnym. Często możemy tam zobaczyć świńskie ryjki, kurze łapy w zupie, pieczone owady. Popularne jest piwo, smaczne ale słabe- max.4 %.

18 Spotkanie biznesowe: 1. punktualność 2. odpowiedni strój 3
Spotkanie biznesowe: 1. punktualność 2. odpowiedni strój 3. znajomość nazwisko osób z którymi się spotykamy 4. uścisk dłoni - strona chińska pierwsza podaje rękę 5. wizytówki dwujęzyczne – przekazanie dwoma rękoma jako wyraz szacunku. Nie wolno pisać po wizytówce – brak szacunku. 6. prezenty wskazane – gospodarz zawsze odmówi grzecznościowo, później dopiero przyjmie. Wskazane prezenty z kraju pochodzenia . Kolor opakowania czerwony, żółty, złoty. Nie wolno dawać: - zegarów, parasoli, ostrych przedmiotów i nic w liczbie 4- liczba ta po chińsku brzmi podobnie jak śmierć.

19 Dla turysty: - obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców
Dla turysty: - obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Pobyt prywatny wymaga rejestracji w najbliższym posterunku policji w ciągu 24h od przekroczenia granicy. Rejestracji osób zamieszkujących hotele, dokonuje administracja hotelu. - cudzoziemiec nie może wjechać na terytorium Chin własnym autem, może go wynająć lub kupić jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy . Wydaje je policja na podstawie polskie prawa jazdy po zdaniu egzaminu jedynie obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie Chin na okres nie krótszy niż 1 rok. - Miejscowi kierowcy nie respektują pierwszeństwa pieszych nawet na pasach i przy zielonym świetle dla pieszych. - Narkotyki i prostytucja surowo zabronione. Cudzoziemcowi za korzystanie z nich grozi wydalenie, albo więzienie do 10 dni i wysoka grzywna. Za narkotyki nawet kara śmierci. - Przydatne języki – język mandaryński jest bardzo trudny i tonalny, zaś w wersji kantońskiej jeszcze bardziej zagmatwany. Jadąc do Chin warto znać angielski, bo czasem uda się w nim z kimś porozumieć. Jednak minimum języka chińskiego jest niezbędne. W Mandżurii można sobie poradzić znając rosyjski. - chinglish – chińska odmiana języka angielskiego

20 - Ideał kobiecego piękna – zupełnie inny niż w Europie
- Ideał kobiecego piękna – zupełnie inny niż w Europie. Idealna kobieta to taka która posiada błyszczące czarne włosy, ostro zaznaczone czarne brwi, duże błyszczące oczy, czerwone usta i białe zęby, szczupłe długie palce i szczupłą talię. Koniecznie musi mieć mlecznobiałą cerę, co świadczy o wysokim urodzeniu. Kobiety opalone kojarzone są z mężczyznami pracującymi na polu. - W Chinach małżeństwo traktuje się ciągle jeszcze jak inwestycję, mającą na celu kontynuację rodu. Presja środowiska i konieczność tzw. dobrego startu oraz „wejścia w społeczeństwo” (to termin często używany przez Chińczyków na oznaczenie stania się użytecznym obywatelem) jest dla większości młodych ludzi w Chinach zbyt duża, aby ze względów uczuciowych „iść pod prąd”. - To, co uderza w chińskiej kulturze, to przedmiotowe podejście do kobiety. Znaczenie ma wyłącznie mężczyzna, z nim się należy liczyć. Wyjątek stanowią kobiety zamożne i posiadające władzę oraz wpływy, co jednak zdarza się niezwykle rzadko.

21 -Warto zapamiętać, że Chińczycy inaczej pokazują cyfry na palcach
-Warto zapamiętać, że Chińczycy inaczej pokazują cyfry na palcach. Do pięciu jest jak u nas, ale potem zupełnie inaczej: zawsze jedną ręką. I tak: szóstka - gest trzymania w ręce telefonu komórkowego, siódemka - połączone wszystkie palce, jakby naśladowanie dziobu jakiegoś ptaka, ósemka - kciuk i palec wskazujący, trochę tak jak dzieci udają strzelanie z pistoletu (u nas by to znaczyło „dwa”, warto mieć na uwadze tę różnicę przy zamawianiu na przykład dwóch piw), dziewiątka - zaciśnięta pięść bez palca wskazującego, który, zgięty w połowie, wystaje ponad resztę. Dziesiątka - albo zaciśnięta pięść, albo dwa palce połączone w znak krzyża. - Chińczycy to naród oszczędny i choćby cała rodzina musiała odżywiać się tylko ryżem i nie ogrzewać mieszkania zimą, będą odkładać na wykształcenie swoich potomków. Dotyczy to zarówno pracujących siedem dni w tygodniu rodziców, jak i dziadków. Niestety w wiejskich rodzinach wielodzietnych nie ma szans na posłanie do szkoły wszystkich dzieci. Tam stopień analfabetyzmu wśród 15-latków sięga 11,5%. Choć w mieście sytuacja wydaje się lepsza – 5,22% – wciąż odbiega od ideału.

22 - Rola matki, podobnie jak ojca, sprowadza się do zapewnienia finansowego bezpieczeństwa dziecku. Tuż po porodzie tradycja nakazuje jej spędzić miesiąc w łóżku nie robiąc zupełnie nic (nie myć się, nie czytać, nie oglądać telewizji, nie przemęczać się). Mało która mieszkanka Szanghaju stosuje się do wszystkich z tych zaleceń, aczkolwiek nie uciekają one przed odpoczynkiem. Inaczej jest na prowincji, tam Zhuo Yue Zi (czyli miesiąc po porodzie) jest obowiązkowym czasem rekonwalescencji młodej matki. - Mężczyźni często pracują siedem dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Bez względu na to, jakie zajmują stanowisko. Oficjalnie niedziela, a niekiedy sobota są dniami wolnymi od pracy. W rzeczywistości w Chinach nie ma rzeczy, której nie można załatwić w weekend. Urlopy i wakacje w tutejszej kulturze pracy i zgodnie z azjatyckim duchu przedsiębiorczości to czysta strata czasu.

23 CUKRZYCA W CHINACH: - Epidemia cukrzycy w Chinach jest znacznie gorsza niż wcześniej szacowano. Z największych w historii Państwa Środka badań wynika, że schorzeniem tym dotkniętych jest już aż 11,6 proc. dorosłej populacji. To ponad 114 mln osób. - Z kolei ostatnie badania szacują, że na całym świecie na cukrzycę choruje około 371 mln ludzi w tym ponad 92,3 mln za Wielkim Murem. - „Wiele osób uważa, że cukrzyca jest chorobą osób starszych. Tak też w dużej mierze było przez lata. Zmiany środowiskowe, zbyt szybki rozwój ekonomiczny, zmiana tradycyjnych nawyków żywieniowych i zachowań, ograniczona aktywność fizyczna, doprowadziły jednak do sytuacji w której mamy do czynienia z bardzo niezdrową młodą populacją, która może stracić zdolność do pracy w kwiecie wieku. A to będzie mieć ogromny wpływ zarówno na ich rodziny, jak i całe społeczeństwo czy gospodarkę

24 Zadanie dofinansowane ze środków
Ministerstwa Spraw Zagranicznych


Pobierz ppt "„Wielki Smok” – wielobarwna kultura Chin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google