Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PLAMY S Ł ONECZNE. Już od zamierzchłych czasów ludzi interesowała najważniejsza gwiazda oddziaływująca na człowieka. Inkowie utożsamiając Słońce z Bogiem,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PLAMY S Ł ONECZNE. Już od zamierzchłych czasów ludzi interesowała najważniejsza gwiazda oddziaływująca na człowieka. Inkowie utożsamiając Słońce z Bogiem,"— Zapis prezentacji:

1 PLAMY S Ł ONECZNE

2 Już od zamierzchłych czasów ludzi interesowała najważniejsza gwiazda oddziaływująca na człowieka. Inkowie utożsamiając Słońce z Bogiem, widzieli na jego twarzy plamki. Według Arystotelesa Słońce było ideałem. W tym samym czasie, pomiędzy 1610 a 1620 kilku astronomów zaobserwowało plamy na Słońcu. Byli to Galileusz, Fabricius, Harriot, Scheiner. Ten ostatni, jako ortodoksyjny katolik, nie chciał uznać, że portet Słońca może być czymkolwiek splamiony i dlatego postulował istnienie księżyców, które okresowo przechodziłyby na tle jego tarczy. Galileo zakładał, że są to twory na powierzchni Słońca, np. chmury, bo nic innego nie przychodziło mu do głowy.

3 CO TO JEST PLAMA SŁONECZNA? Widoczny ciemniejszy obszar na powierzchni Słońca (fotosfera), którego cechami są temperatura niższa niż temperatura otoczenia i silne pole magnetyczne.W obrębie palm słonecznych można wyróżnić dwie struktury: cień-ciemniejszy obszar i półcień- jaśniejszą obwódkę. Mimo jasności (temperatura ok. 4000-5000 K) kontrast z otoczeniem o temperaturze ok. 6000 kelwinów powoduje, że plamy słoneczne wydają się mieć kolor czarny. Czas, życia plamy to od kilku dni do kilkunastu miesięcy.

4 Minimum Maundera Wykres przedstawia liczbę plam w kolejnych cyklach aktywności słonecznej z zaznaczonym minimum Maundera

5 - Pierwsze wzmianki o plamach słonecznych pochodzą z piątego wieku przed naszą erą, kiedy podczas wiosennych burz zjawisko to mogli dostrzec Chińscy obserwatorzy.

6 Liczba plam słonecznych jest wyznaczana od roku 1849, a oszacowano ją dla okresu od roku 1500 i wcześniejszego. Największe liczby dzienne plam stwierdzono podczas cyklu XIX, czyli pod koniec lat pięćdziesiątych.

7 CIEKAWOSTKI O PLAMACH S Ł ONECZNYCH

8 Plamy słoneczne pojawiają się parami, z przeciwstawną biegunowością magnetyczną składników. Nawet jeśli plama jest pojedyncza, towarzyszy jej obszar pola magnetycznego o przeciwnej biegunowości. Od cyklu do cyklu biegunowość plam słonecznych, przedniej i tylnej, zmienia się z układu północ/południe na południe/północ i z powrotem. Pary plam często rozbudowują swą strukturę, będąc potem obserwowane w grupach.

9 Szczyt aktywności Słońca występuje co 11 lat, wówczas na jego powierzchni powstaje bardzo dużo plam. W plamach co jakiś czas także dochodzi do eksplozji, czyli do wyrzutów materii i rozbłysków promieniowania rentgenowskiego o różnej sile, czym potężniejszy wybuch tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej na Ziemi.

10 Monstrualne plamy powstały na Słońcu niezwykle szybko, bo w niecałe 48 godzin. Są tak duże, że mogłyby pomieścić sześć takich planet jak nasza.

11 Gigantyczne plamy są niezwykle niestabilne i mogą doprowadzić do rozbłysku słonecznego ogromnych rozmiarów. Na Ziemi skutkować to będzie zakłóceniami w komunikacji radiowej lub całkowite jej przerwanie.

12 Głębokość plamy szacuje się na ok. 800 km. Największa zarejestrowana plama (8 kwietnia 1947) miała 1,8 × 10 10 km 2.

13 Pole magnetyczne w obszarach aktywnych nie tylko powoduje powstanie ciemnych plam słonecznych, ale i gorętszych o około 300 K od otaczającej powierzchni pochodni fotosferycznych. W dodatku na powierzchni Słońca cały czas zachodzi unoszenie gorącej plazmy ku powierzchni i opadanie wzdłuż jej granic (czas życia tych „niewielkich”, stanowiących tło — występują zawsze i wszędzie na Słońcu — obiektów to około 8 min.). Dzięki ogromnemu postępowi wiedzy Słońce wciąż odsłania swoje tajemnice…

14 Wikipedia -Encyklopedia Multimedialna PWD Bibliografia: -Wikipedia -Encyklopedia Multimedialna PWD

15


Pobierz ppt "PLAMY S Ł ONECZNE. Już od zamierzchłych czasów ludzi interesowała najważniejsza gwiazda oddziaływująca na człowieka. Inkowie utożsamiając Słońce z Bogiem,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google