Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze zamki w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze zamki w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze zamki w Polsce
Zamki zawsze przyciągały turystów i od samego zarania turystyki były traktowane jako największe atrakcje turystyczne. Prawie każdy odwiedził zapewne Zamek na Wawelu czy Zamek Królewski w Warszawie. Ale oprócz tych "sztandarowych" obiektów w Polsce można znaleźć prawdziwe perełki architektury obronnej. Może zatem zaplanować krótką wycieczkę po najpiękniejszych polskich twierdzach? Oto zestawienie najpiękniejszych zamków w Polsce:

2 Zamek w Lidzbarku Warmińskim należy do najcenniejszych zabytków gotyckich w Polsce. Z uwagi na znajdujące się w zamku krużganki bywa on nazywany "Wawelem Północy".

3 Baranów Sandomierski

4 Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych.

5 Zamek w Lublinie, mimo wielokrotnych przebudów zachował w sobie wiele elementów pierwotnej, romańskiej i gotyckiej architektury. Kaplica zamkowa św. Trójcy to jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, pokryty rusko-bizantyjskimi freskami z 1418, powstałymi na zamówienie Władysława Jagiełły.

6 Zamek w Malborku to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie i jednocześnie jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

7 Przez wielu turystów zamek w Mosznej na Opolszczyźnie uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce. Był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, od 1866 do 1945 roku - posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek.

8 Głównym miejscem przyciągającym uwagę turystów w Nowym Wiśniczu jest zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno–obronnej.

9 Zamek w Niedzicy to z pewnością jeden z najbardziej malowniczych zabytków w Polsce. Swoimi początkami sięga XIV wieku, a w minionym stuleciu głośno o nim było przy okazji budowy kontrowersyjnej zapory na Dunajcu, która praktycznie powstała u jego stóp.

10 Innym malowniczym Orlim Gniazdem jest zamek górujący nad Olsztynem, niedaleko Częstochowy. Jego charakterystycznym elementem jest wysoko wieża, widoczna z odległości wielu kilometrów od potężnych ruin.

11 Zamek w Oporowie to mała, ale urokliwa późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona w XV w. Usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce.

12 Malowniczy zamek w Pieskowej Skale to najlepiej zachowana rezydencja obronna na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jedyna funkcjonująca jako muzeum.

13 Ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu, leżące kilka kilometrów na północ od podkarpackiego Krosna są wielką atrakcją nie tylko ze względu na swoje malownicze położenie, ale i z powodu ciekawej historii, która skłoniła Aleksandra Fredrę do napisania swojej "Zemsty".

14 Ruiny zamku w Bolkowie, malowniczo wznoszące się nad niewielkim miasteczkiem na Dolnym Śląsku, to jedne z najbardziej spektakularnych obiektów obronnych w naszym kraju.

15 Ruiny w Ujeździe, niedaleko Sandomierza, popularnie nazywane są "Zamkiem Krzyżtopór", chociaż w rzeczywistości są pozostałościami nigdy nieukończonego pałacu w stylu włoskim typu palazzo in fortezza.

16 Średniowieczny zamek w Będzinie, częściowo zrekonstruowany, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska.

17 Średniowieczny zamek w Chęcinach góruje nad okolicą swoimi trzema wysokimi wieżami, doskonale widocznymi z daleka i będącymi jednym z symboli Gór Świętokrzyskich.

18 Pomimo tego, że prawie 400 lat temu przestał być oficjalną rezydencją władców Rzeczypospolitej, Zamek Królewski na Wawelu jest miejscem szczególnym, prawdziwym pomnikiem i symbolem historii naszego kraju. Zespół obiektów na Wawelu, wpisanych na I listę UNESCO, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa i całej Polski.

19 Położony na Dolnym Śląsku zamek Czocha, pod względem malowniczej architektury i położenia należy do ścisłej krajowej czołówki. Z tego też względu "zagrał" w wielu polskich filmach i serialach.

20 Zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie, należy do najpiękniejszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w Polsce - charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna, nazywana popularnie gdaniskiem - usytuowana 55 metrów od skrzydła zamku.

21 Zamek Królewski w Warszawie ma oficjalnie status Pomnika Historii i Kultury Narodowej. Niegdyś był rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, został całkowicie zburzony w czasie II wojny Światowej. Jako rekonstrukcja wpisany jest, wraz z kompleksem Starego Miasta, na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

22 Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Usytuowany na najwyższym wzniesieniu Jury przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą królewską, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów.

23 Częściowo odrestaurowany zamek w Ciechanowie jest jednym z najlepszych przykładów architektury obronnej na Mazowszu.

24 Innym przykładem architektury obronnej w tej części Polski jest wznoszącą się na stromym brzegu doliny Wisły zamek w Czersku, kilkanaście kilometrów na południe od Warszawy.

25 Zamek w Gniewie, górujący nad doliną Wisły to podręcznikowy przykład architektury obronnej wznoszonej w średniowieczu na terenie Państwa Krzyżackiego.

26 Inny krzyżacki zamek - w Golubiu-Dobrzyniu - ma nieco odmienną architekturę, spowodowaną licznymi przebudowami w ciągu całej swej historii.

27 Prawdziwą perłą Wielkopolski jest zamek w Gołuchowie, otoczony 162-hektarowym parkiem angielskim. Swoją architekturą przywodzi na myśl słynne zamki nad Loarą.

28 Zamek w wielkopolskim Kórniku jest ciekawym przykładem połączenia architektury obronnej i rezydencjonalnej - obecnie oprócz udostępnionych do zwiedzania wnętrz mieści także bezcenne zbiory biblioteczne PAN.

29 Położony przy szosie Przemyśl - Sanok, w pobliżu przeprawy przez San, zamek w Krasiczynie należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu.

30 Zamek w Książu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających.

31 Pośród rozległych bukowych lasów leży najpiękniejsza miejscowość Ziemi Lubuskiej - Łagów. Na przesmyku dwóch jezior, na wzgórzu otoczonym parkiem wznosi się tu zamek zbudowany w XIV wieku przez zakon joannitów.


Pobierz ppt "Najpiękniejsze zamki w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google