Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LEKCJA wolności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LEKCJA wolności."— Zapis prezentacji:

1 LEKCJA wolności

2 Po II wojnie światowej władzę w Polsce przejęli komuniści
Po II wojnie światowej władzę w Polsce przejęli komuniści. Nasz kraj przestał być suwerenny, ponieważ wszystkie decyzje rząd podejmował za zgodą władz radzieckich. Od 1952 roku obowiązywała już nowa nazwa państwa, a orzeł w godle polskim został pozbawiony korony. Polska Rzeczpospolita Ludowa

3 PZPR Władzę w Polsce sprawowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza a szef tej partii – pierwszy sekretarz – był najważniejszą osobą w państwie. Komuniści dążyli do odizolowania Polski od państw demokratycznych. Wszystko to doprowadziło do wybuchu protestów społecznych.

4 Strajki

5 Uciemiężone społeczeństwo
Władze komunistyczne prowadząc tzw. Gospodarkę centralnie planowaną uniemożliwiały swobodny rozwój przemysłu. Próby krytyki władzy kończyły się aresztowaniem, a często też więzieniem. Zwalczaniem opozycji zajmowała się Służba Bezpieczeństwa. W szkołach wprowadzono obowiązkową naukę języka rosyjskiego, w podręcznikach nie przedstawiano wydarzeń, które w złym świetle ukazywałyby stosunki polsko – radzieckie. W wyniku strajków rząd zgodził się na utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) SOLIDARNOŚĆ.

6 Stan wojenny

7 13 grudnia 1981 Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce, dzięki Solidarności budziły ogromne niezadowolenie i niepokój komunistów. Władze polskie zdecydowały się na użycie przemocy wobec rosnącej w siłę Solidarności. 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Wprowadzono godzinę milicyjną, kontrolę prywatnej korespondencji i rozmów telefonicznych, ograniczono możliwość podróżowania po kraju a nawet na kilka dni zamknięto granice Polski.

8 Problemy życia codziennego w PRL

9 Kolejki w sklepach Sklepy spożywcze, zwłaszcza mięsne, często świeciły pustkami. W oczekiwaniu na dostawę towaru i możliwość jego zakupu ustawiały się niesamowicie długie kolejki. Mimo wielu godzin oczekiwania, kupujący nie miał wielkiego wyboru, a zdarzało się nawet, że zabrakło towaru.

10 Kartki żywnościowe Przez lata w powojennej Polsce wiele artykułów było reglamentowanych, czyli można je było zdobyć wyłącznie za okazaniem specjalnych kartek. Kartki te otrzymywało się raz w miesiącu.

11 Pewex W Polsce istniała sieć specjalnych sklepów o nazwie „Pewex”. Towary można było kupić wyłącznie za obcą walutę. Sklepy te były świetnie zaopatrzone, ale też dostępne dla nielicznych, którzy taką walutę posiadali. Tylko w Pewexie można było kupić dżinsy, markowe obuwie sportowe, klocki Lego, czy czekoladę Milka.

12 Narodziny III Rzeczpospolitej

13 Postanowienia „okrągłego stołu”.
22 lipca 1983 roku został zniesiony stan wojenny. Sytuacja w kraju jednak niewiele się zmieniła. Rosło więc napięcie społeczne, wybuchały strajki, miały miejsce liczne manifestacje. Rząd zdecydował się na podjęcie rozmów z opozycją. Miały one miejsce w Warszawie, od lutego do kwietnia 1989 roku i nazwane zostały obradami „okrągłego stołu”. Efektem toczonych rozmów było podpisanie porozumienia. Społeczeństwo otrzymało prawo do współdecydowania o swoim losie i losach kraju.

14 Pierwsze wolne wybory W wyborach przeprowadzonych 4 czerwca 1989 roku druzgocące zwycięstwo odniosła Solidarność. Jej przedstawicie, Tadeusz Mazowiecki, stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce. Funkcję prezydenta objął, wybrany przez Zgromadzenie Narodowe jednym głosem przewagi gen. Wojciech Jaruzelski. Pod koniec 1989 roku przywrócono dawną nazwę państwa – Rzeczpospolita Polska a orzeł w godle odzyskał koronę.

15 KONIEC Przygotował Wojciech Janus Bibliografia: strona


Pobierz ppt "LEKCJA wolności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google