Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nerki – Twój filtr życia źródło:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nerki – Twój filtr życia źródło:"— Zapis prezentacji:

1

2 Nerki – Twój filtr życia źródło: http://expertia.pl

3 Nerki – Twój filtr życia Nerki są parzystym narządem usytuowanym w tylnej części jamy brzusznej; prawa znajduje się tuż pod wątrobą, zaś lewa pod przeponą. Nerki kształtem przypominają ziarna fasoli – każda ma ok. 13 cm długości i ok. 8 cm szerokości źródło: http://www.zdrowemiasto.pl

4 Główne funkcje nerek: usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody z organizmu, zabezpieczanie odpowiedniego składu elektrolitów (utrzymywanie stałości środowiska wewnętrznego), produkcja hormonów, które regulują ciśnienie tętnicze, wytwarzanie czerwonych krwinek, wpływ na układ kostny poprzez wytwarzanie aktywnych postaci wit. D, regulacja równowagi kwasowo-zasadowej.

5 „Kości mogą ulec złamaniu, mięśnie zanikowi, gruczoły mogą próżnować, nawet mózg może zapaść w sen nie powodując bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli jednak nerki zawiodą, to nie przeżyją ani kości, ani mięśnie, gruczoły ani mózg” prof. Homer Smith

6 Choroby nerek w liczbach Schorzenia nerek, podobnie jak choroby układu krążenia, można zakwalifikować do chorób cywilizacyjnych: w zależności od regionu geograficznego i kraju liczba osób ze schorzeniami nerek waha się od 6 do 20%, ponad 500 milionów osób na całym świecie cierpi z powodu przewlekłej choroby nerek, a każdego roku miliony ludzi umiera przedwcześnie na skutek zawału serca i udaru mózgu, chorób mających ścisły związek z przewlekłą chorobą nerek.

7 Przewlekła choroba nerek (PChN) pod tym pojęciem rozumie się zarówno przewlekłą niewydolność nerek, jak i wszystkie schorzenia układu moczowego uszkadzające miąższ nerki i mogące prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek. Przewlekła niewydolność nerek (PNN) zespół chorobowy, którego istotą jest zaburzenie oczyszczania organizmu z tzw. toksyn mocznicowych; zaburzone jest także usuwanie nadmiaru wody i elektrolitów.

8 Statystyki chorób nerek w Polsce: z roku na rok w Polsce rośnie liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek, w 2003 r. było ich prawie 15 tys., ale co roku przybywa od tysiąca do 4 tys. nowych pacjentów, wskaźniki te ciągle rosną, a głównymi przyczynami przewlekłej niewydolności nerek są choroby cywilizacyjne, tj. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, największa zachorowalność występuje pomiędzy 45. a 75. rokiem życia,

9 Statystyki chorób nerek w Polsce: jak wskazują najnowsze badania epidemiologiczne, PChN w Polsce może dotyczyć od 3,5 do 4 mln osób (co 10. Polak), nie leczona PChN prowadzi do schyłkowej niewydolności nerek, schyłkowa niewydolność nerek wiąże się z koniecznością rozpoczęcia terapii nerkozastępczej – aktualnie objętych jest nią ok. 16 tys. Polaków, rocznie przybywa 4,5-5 tys. dializowanych, przeszczep nerki posiada 8,5-9 tys. ludzi.

10 Występowanie PChN Przyczyny PChN: cukrzyca – wysokie stężenie cukru we krwi, wysokie ciśnienie tętnicze, kłębuszkowe zapalenie nerek. cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek wrodzone choroby nerek np. wielotorbielowatość nerek Osoby z grupy wysokiego ryzyka PChN: cukrzycy, cierpiący na nadciśnienie, osoby po 65. roku życia, otyli, palący papierosy, osoby, w których rodzinach wystąpiły przypadki niewydolności nerek, pacjenci często przyjmujący antybiotyki i leki niesterydowe przeciwzapalne, osoby z innymi chorobami ogólnoustrojowymi.

11 Nefroprotekcja Wczesna identyfikacja PChN na podstawie prostych wskaźników uszkodzenia nerek oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego, określanego jako nefroprotekcja, pozwalają opóźnić lub zahamować postęp choroby nerek, która w początkowych stadiach przebiega niemal bezobjawowo. źródło: http://na-ratunek-nerce.bloog.pl

12 Nefroprotekcja Wczesne rozpoznawanie i leczenie chorób nerek ma istotne uzasadnienie ekonomiczne: jeden rok zintegrowanego leczenia pacjenta we wczesnym stadium przewlekłej choroby nerek, z wykorzystaniem nawet najdroższych leków, sięga 24 tys. zł, podczas gdy jeden rok leczenia dializami to wydatek rzędu 60 do 76 tys. zł.

13 Dializoterapia techniki nerkozastępcze, które umożliwiają oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, odwodnienie chorego i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka, dializoterapię wspiera się lekami, które zastępują czynności niewydolnej nerki i uzupełniają niedoskonałość samej dializy.

14 Terapie nerkozastępcze Hemodializa – to metoda oczyszczania krwi, w czasie której krew pobierana jest od pacjenta, następnie przepływa przez dializator, w którym jest oczyszczana i oczyszczona powraca do chorego. Pobieranie i oddawanie krwi odbywa się w sposób ciągły. Zabiegi hemodializy wymagają użycia specjalnych maszyn i możliwe są do przeprowadzenia jedynie w stacjach dializ.

15 Terapie nerkozastępcze Dializa otrzewnowa – to metoda oczyszczania krwi, w której wykorzystuje się naturalne właściwości błony wyścielającej jamę brzuszną od wewnątrz (tzw. otrzewna). W jamie brzusznej w warunkach normalnych znajdują się pętle jelit także pokryte otrzewną. U osób dializowanych otrzewnowo do jamy tej przez odpowiedni dren w powłokach skóry (cewnik T e n c khoffa) wlewa się specjalny płyn (dializat), który ma za zadanie „oczyszczenie krwi”.

16 Lokalizacja stacji dializ w Polsce

17 Terapie nerkozastępcze Przeszczepienie nerki – polega na wszyciu do naczyń biodrowych biorcy (osoby z niewydolnością nerek) nerki pobranej od dawcy. Przed zabiegiem tym nie usuwa się nerek własnych. Przeszczepiana pobrana jest od osoby ze stwierdzoną śmiercią mózgu albo od żywego członka rodziny. Metodą najbardziej zbliżoną do fizjologii i dającą najlepszą jakość życia jest przeszczepienie nerki. Jest to także metoda co najmniej o połowę tańsz a od dializoterapii w wymiarze długoterminowym.

18 Przeszczepy nerek w Polsce Pierwszego udanego zabiegu przeszczepienia nerki od zmarłego dawcy dokonał 26.01.1966 r. w Akademii Medycznej w Warszawie zespół kierowany przez prof. J. Nielubowicza, przy współpracy nefrologa prof. T. Orłowskiego. Dziś zabiegi przeszczepienia nerki wykonywane są w 18 ośrodkach transplantacyjnych w Polsce, w tym w jednym pediatrycznym (Centrum Zdrowia Dziecka). U chorych z cukrzycą wykonuje się zabiegi jednoczesnego przeszczepienia nerki i trzustki. Do końca 2006 r., w Polsce wykonano 12 908 zabiegów przeszczepienia nerki. W 2006 r. przeszczepiono nerki łącznie 917 biorcom (w 2005 r. przeszczepiono 1069 nerek). Średni czas oczekiwania na przeszczep w Polsce wynosi ok. 30 miesięcy.

19 Przeszczepy rodzinne Przeszczep rodzinny nerki stwarza szansę na wyleczenie znacznie szybciej, ograniczając wieloletnie oczekiwanie (na dializie) na przeszczepienie nerki pobranej ze zwłok. Zalety przeszczepów rodzinnych: przeszczep jest odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony w optymalnym stanie klinicznym pacjenta, umożliwia próby wywołania tolerancji, ułatwia przeprowadzenie dokładnych badań zgodności tkankowej, zmniejsza ryzyko pooperacyjnej niedokrwiennej niewydolności przeszczepu ze względu na krótki czas niedokrwienia, wyraźne zwiększa szanse na wieloletnią funkcję przeszczepu.

20 Problemy polskiej transplantologii: bariery etyczne i obyczajowe, brak powszechnej akceptacji społecznej dla pobierania narządów od zmarłych (choć – w myśl ustawy transplantacyjnej z 1.07.2005 r. – „Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu”, art. 5, pkt. 1), trudności organizacyjne i ograniczenia finansowe, znacząca przewaga przeszczepów ze zwłok, zbyt mała ilość ochotników żywych – dawców rodzinnych, podczas gdy w Polsce przeszczepy rodzinne od dawców żywych stanowią 1-3% wszystkich transplantacji nerek, w Skandynawii odsetek ten wynosi aż 35-40%, a w USA 50%.

21

22 Diagnostyka nefrologiczna PAMIĘTAJ! Choroby nerek i ich potencjalne skutki można eliminować dzięki profilaktyce oraz wczesnej diagnostyce medycznej. Wczesne rozpoznanie przewlekłej choroby nerek i wykonanie prostych badań laboratoryjnych daje gwarancję znacznego opóźnienia rozwoju schyłkowej niewydolności nerek lub całkowitego wyleczenia.

23 Badania wykrywające niewydolność nerek: pomiar ciśnienia tętniczego, oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi, badanie moczu metodą paskową na obecność albuminy. Takie badania powinny być wykonywać raz w roku, a w przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka - dwa razy w roku. Badania dodatkowe: cholesterol, kwas moczowy, poziom elektrolitów, USG jamy brzusznej.

24 Zdrowe nawyki życia – w trosce o nerki właściwa dieta (zbliżona do śródziemnomorskiej – z dużą ilością warzyw i owoców morza, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe), zmniejszenie ilości spożywanej soli (optymalna dawka – 5-6 g na dobę) oraz unikanie zbyt dużej ilości białka w pokarmach, ograniczenie spożywania alkoholu, odstawienie papierosów, umiarkowany wysiłek fizyczny, okresowe wykonywanie badań przesiewowych.

25 Światowy Dzień Nerek Idea ŚDN po raz pierwszy pojawiła się wiosną 2003 r. Niepokojące statystyki wskazywały, że przewlekła choroba nerek (PChN), choć stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia, jest lekceważona przez organy rządowe odpowiedzialne za służbę zdrowia. Mimo że schorzenia nerek mogą być wykryte za pomocą prostych i niedrogich testów, programy profilaktyczne należą do rzadkości. Światowy Dzień Nerek obchodzony jest corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach Pomysłodawcą ŚDN był Joel Kopple - założyciel Międzynarodowej Federacji Fundacji Nefrologicznych (IFKF).

26 Główne wyzwania i cele Światowego Dnia Nerek: świadomość społeczna - edukacja szerokich mas społeczeństwa, kształtowanie opinii publicznej w kwestiach zdrowia, a przede wszystkim dotarcie do tych którzy są obarczeni największym ryzykiem zachorowania na PChN, podnoszenie problemu PChN – zwrócenie uwagi na wyzwanie, jakim dla pacjentów jest walka z PChN; zainteresowanie instytucji publicznych tym problemem i, co za tym idzie, reforma polityki zdrowotnej, inicjowanie programów wczesnego wykrywania PChN – zalecenie, aby wszystkie kraje podjęły kroki niezbędne do stworzenia efektywnego programu badań profilaktycznych.

27 Światowy Dzień Nerek

28 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) skupia pacjentów dializujących się w ośrodkach dializ na terenie Polski, członkiem Stowarzyszenia może być każdy obywatel Unii Europejskiej a w szczególności osoby: a) dializujące się, b) z przewlekłą niewydolnością nerek, c) po przeszczepieniu nerek, zostało zarejestrowane 7 stycznia 2004 r.

29 Cele OSOD: informacje dla pacjentów i ich rodzin, ochrona praw pacjentów, - informacje na temat bezpiecznej diety dla pacjentów dializowanych, pomoc w problemach medycznych, współpraca z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, pomoc w zakupie tańszych, niezbędnych dla pacjentów leków, integracja ze środowiskami dializowanych w całym kraju, pomoc w znajdowaniu tanich kwater w czasie dializ gościnnych, występowanie w imieniu osób dializowanych do Ministerstwa Zdrowia i władz Polski na rzecz profilaktyki chorób nerek, informacje na temat dializ gościnnych, zapewnienie standardów europejskich chorym dializowanym w Polsce.

30 „Nigdy nie wątp, że garstka rozsądnych i oddanych obywateli może zmienić świat, nigdy nie odbywało się to inaczej” Margaret Mead „Potrzebujemy pomocy i zaangażowania wielu wolontariuszy, abyśmy mogli uchronić jak największą ilość ludzi przed konsekwencjami przewlekłej choroby nerek. Mówcie o tym, przestrzegajcie swoich bliskich, znajomych, wykonujcie badania. Docierajcie z informacją do swojego otoczenia. Liczymy też na wsparcie finansowe, abyśmy mogli kontynuować i powiększać obszary, w których działamy” dr Iwona Mazur (prezes OSOD)

31 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych ul. Wilczy Stok 12, 30-237 Kraków NIP: 645 23 23 383 KRS: 0000186438 Konto: Bank Millenium S.A. 12 1160 2202 0000 0000 8358 5682

32 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Nerki – Twój filtr życia źródło:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google