Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Civic Voices jest programem, którego jednym z głównych celów jest poznanie współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Civic Voices jest programem, którego jednym z głównych celów jest poznanie współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego."— Zapis prezentacji:

1

2 Civic Voices jest programem, którego jednym z głównych celów jest poznanie współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego świata koncentrując się przede wszystkim na 8 krajach tzw. partnerach projektowych. Główne cele projektu, to: - zachowanie pamięci o najważniejszych walkach o demokrację na świecie, - promowanie zaangażowania obywatelskiego, - podkreślenie wartości osobistych wspomnień, - rozwijanie analizy porównawczej, jako jednej z metod nauczania.

3 Realizacja projektu (luty-czerwiec 2014) Rozpoczęliśmy od przeglądu podstawowych pojęć związanych z demokracją.Rozpoczęliśmy od przeglądu podstawowych pojęć związanych z demokracją. Kolejnym etapem było badanie społeczności lokalnej, czyli wybór osób z którymi warto przeprowadzić wywiad.Kolejnym etapem było badanie społeczności lokalnej, czyli wybór osób z którymi warto przeprowadzić wywiad. Trzeci etap naszej pracy był najciekawszy, ponieważ dotyczył przeprowadzenia wywiadu, czyli bezpośredniego spotkania z ciekawą osobą i jej „historią mówioną”. Rozmowa nagrywana były na kamerze cyfrowej.Trzeci etap naszej pracy był najciekawszy, ponieważ dotyczył przeprowadzenia wywiadu, czyli bezpośredniego spotkania z ciekawą osobą i jej „historią mówioną”. Rozmowa nagrywana były na kamerze cyfrowej.

4 Uczestnicząc w projekcie, przygotowaliśmy i nagraliśmy wywiad z Panią dr Grażyną Przybylską-Wendt, która tworzyła historię: walczyła o demokratyczne, wolne państwo. „Deklaracja daru” Civic Voices podpisana przez dr Grażynę Przybylską-Werndt

5 Podczas spotkania nasza rozmówczyni pokazała nam wiele pamiątek z okresu swojej działalności społecznej

6 Następnie przystąpiliśmy do najbardziej żmudnej pracy – sporządzania skryptu wywiadu w języku polskim i angielskim. Wybieraliśmy te fragmenty wywiadów, które najlepiej charakteryzują działania rozmówców w walce o demokrację na początku lat 80-tych poprzedniego wieku. Wywiad został zarchiwizowany w formie cyfrowej i zamieszczony na stronie internetowej: http://www.civicvoices.org/

7

8

9 Pani dr Grażyna Przybylska-Wend była działaczką NSZZ „Solidarność”, Pani dr Grażyna Przybylska-Wend była działaczką NSZZ „Solidarność”, tworzyła, kolportowała ulotki (tzw. „bibułę”), brała udział w mszach za ojczyznę, tworzyła, kolportowała ulotki (tzw. „bibułę”), brała udział w mszach za ojczyznę, była uczestnikiem I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „S”, członkiem prezydium Komisji Krajowej, działała w tzw. „grupie roboczej” Komisji Krajowej (razem z Grzegorzem Palką, Andrzejem Gwiazdą), była uczestnikiem I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „S”, członkiem prezydium Komisji Krajowej, działała w tzw. „grupie roboczej” Komisji Krajowej (razem z Grzegorzem Palką, Andrzejem Gwiazdą),

10 Pani dr Przybylska-Wendt została internowana 13 XII 1981r. w ośrodkach odosobnienia w Strzebielinku, nast. Bydgoszczy-Fordonie, Gołdapi, Darłówku. Zwolniona została w marcu 1982r. Na podstawie swoich przeżyć napisała sztukę pod tytułem „Trzynasty dwunasty” będącą zapisem wspomnień z czasów internowania jej, jak i jej koleżanek. Spektakl był wystawiany w płockim teatrze.

11 Dwukrotnie odznaczona przez Prezydenta RP za działalność na rzecz odzyskania niepodległości. Najpierw w 1990 roku przez Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim, w 2009 roku przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

12 Uczestnicy Projektu – uczniowie klasy IIA: Patrycja Marta Ewa Michał BartoszOpiekunowie: Stanisław Krakowski Anna Szelągowska


Pobierz ppt "Civic Voices jest programem, którego jednym z głównych celów jest poznanie współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy, wspomnienia działaczy z całego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google