Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fauna I Flora Bieszczad.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fauna I Flora Bieszczad."— Zapis prezentacji:

1 Fauna I Flora Bieszczad

2 Bieszczadzki Park Narodowy
Został utworzony w 1973 roku. Ma powierzchnię 290 km kw. Jego symbolem jest ryś. Jest to jedyny w Polsce górski Park Narodowy o trasach łącznej długości 142 km, który propaguje turystykę konną. Leży na południowo-wschodnich krańcach kraju, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą.

3 Piętro pogórza Piętro pogórza jest to najniższe piętro roślinności w górach. W Bieszczadach sięga ono 600m n.p.m. Zajmuje zaledwie 5% powierzchni i ogranicza się wyłącznie do dolin rzecznych. Piętro pogórza porastają głównie lasy grądowe - są to wielogatunkowe lasy liściaste z domieszka dębu, grądu, jodły czy lipy. Charakterystycznym zjawiskiem są torfowiska wysokie skupione w Dolinie Górnego Sanu.

4 Salamandra plamista Zaskroniec Zimorodek Zimorodek Derkacz Jerzyk

5 Piętro regla dolnego Regiel dolny jest piętrem lasów liściastych i mieszanych występujący na wysokościach poniżej m n.p.m. Formacją roślinną regla dolnego są głównie buczyny i bory świerkowe. Flora to głównie kosmatka gajowa, żywiec dziewięciolistny i żywiec gruczołowaty. Doliny rzeczne zarośnięte olchą szarą, osiką i wierzbą zasiedlają rodziny bobrów. W Bieszczadach wydzielono ostoję żubrów, których wolno żyjąca populacja liczy dziś 120 sztuk. W lasach liściastych i mieszanych występują jelenie szlachetne, sarny oraz dziki, a typowym ptactwem leśnym są różne gatunki drozdów, sikor i dzięciołów. Spośród zwierząt kotowatych objętych ochroną występują rysie i żbiki. Psowate reprezentują jenoty, lisy i wilki. Tutaj żyje najliczniejsza w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego - ok. 50 osobników.

6 Żywiec dziewięciolistny
Żubry Ryś Żywiec dziewięciolistny Kosmatka gajowa Żywiec gruczołowaty Kosmatka gajowa

7 Piętro Połonin Połonina jest wyrazem wschodniosłowiańskim i oznacza miejsce płonne - puste, nienadające się do uprawy roli. Jest to piętro roślinności o rozległych łąkach górskich rozciągających się ponad piętrem lasów. Połoniny pokrywają różnobarwnym kobiercem najwyższe szczyty i grzbiety bieszczadzkie. Charakterystyczne dla tych terenów są: wężymord górski, róża alpejska, jagody, maliny i inne. Jeżeli chodzi o zwierzęta wyróżniamy gryzonie, ssaki (np. , jeleń, dzik, lis, borsuk), ptaki (np. kopciuszek, kruk, drozd paszkot, krogulec), owady i inne. Obecnie połoniny rozciągają się w Bieszczadach od 1150 m n.p.m. Tworzą je zbiorowiska traw, borówczysk i roślin zielnych.

8 Połonina Wetlińska Krogulec Darniówka zwyczajna Goździk skupiony
Wężymord górski

9 Rośliny chronione Śnieżnica wiosenna – należy do roślin trujących. Roślina objęta w Polsce ochroną gatunkową. Jest narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania. Zagrożone są także jej siedliska z powodu niszczenia nadrzecznych łęgów podczas regulacji rzek. Czosnek niedźwiedzi  –gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. W Polsce występuje na całym terenie. Rośnie w wilgotnych i cienistych lasach liściastych, szczególnie buczynach. Roślina objęta w Polsce od 2004 r. częściową ochroną gatunkową.

10 Storczyk samczy – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych
Storczyk samczy – gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych. Zwarty zasięg występowania obejmuje większą część Europy. Przylaszczka pospolita  –gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz na Dalekim Wschodzie. W Polsce obie rośliny są pod ścisłą ochroną gatunkową

11 Kukułka bzowa –gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych
Kukułka bzowa –gatunek rośliny należący do rodziny storczykowatych. Występuje wyłącznie w Europie. W Polsce potwierdzono występowanie tylko na około 40 – 45 stanowiskach. Miodownik melisowaty  –gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Występuje w południowej i centralnej Europie. Na obszarze Polski gatunek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

12 Zwierzęta chronione Niedźwiedź brunatny – żyje średnio lat, w niewoli nawet do 40 lat. Jest wszystkożerny, żywi się m.in. nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, poluje na zwierzynę leśną, łowi ryby. Środowisko jego życia stanowią puszcze oraz zalesione rejony górzyste.     Żbik – zamieszkuje gęste lasy obszarów górskich. Główną część pożywienia żbika stanowią norniki i inne małe gryzonie.  Jedynym z jego nielicznych naturalnych wrogów jest ryś. Rozwścieczony żbik kładzie uszy płasko po głowie, otwiera szeroko czerwoną paszczę, przeraźliwie parska, jeży sierść i wygina grzbiet w łuk, co sprawia, że olbrzymieje.

13 Żubr – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. Zamieszkuje przede wszystkim Puszczę Białowieską, ale również dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę. Żerowanie zajmuje mu 50-80% czasu od wschodu do zachodu Słońca Ryś – poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Poluje przede wszystkim na sarny. W Bieszczadach zamieszkuje około 100 osobników. Jest symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

14 Wilk szary – zamieszkuje lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. Żywi się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną. W sprzyjających warunkach chętnie zjadają ryby. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane. Koń huculski (Hucuł) – rasa konia domowego, ceniona za żywotność, siłę i odporność. Koni tych używano niegdyś głównie jako jucznych. Jest to rasa górska, radząca sobie na wymagających górskich ścieżkach. Obecnie, ze względu na swą łagodność i inteligencję, używane są często w hipoterapii. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego prowadzona jest Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego w Wołosatem.

15 Źródła http://www.bdpn.pl/
przyrodniczek.pl/2013/08/dziewiecsi-bezodygowy.html

16 Dziękujemy za uwagę! Opracowały: Marta MACIĄŻEK, Zuzanna STABACH, Joanna MURZYNOWSKA, Julia ŻYŁOWSKA, Julia USZYŃSKA, Karolina RADECKA, Karolina KUREK kl. I B

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45


Pobierz ppt "Fauna I Flora Bieszczad."

Podobne prezentacje


Reklamy Google