Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Mleko Sylwia Sendor Małgorzata Słupińska kl. 1 TA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Mleko Sylwia Sendor Małgorzata Słupińska kl. 1 TA."— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Mleko Sylwia Sendor Małgorzata Słupińska kl. 1 TA

2 Są to organiczne związki chemiczne regulujące przebieg procesów przemiany materii, dostarczane organizmowi w pokarmach roślinnych i zwierzęcych lub w postaci gotowych leków.

3

4 Witaminą A jest związek zwany retinolem i różne jego chemiczne formy. Retinol i jego różne formy występują tylko w produktach zwierzęcych. Prowitaminą A nazywamy grupę związków, które występują tylko w świecie roślinnym. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.

5 W żywności pochodzenia zwierzęcego: podroby, niektóre gatunki ryb, jaja, nabiał. W żywności pochodzenia roślinnego: grejpfrut, mango, mandarynka, arbuz, pomarańcz, jabłko, marchew, brokuły, brzoskwinia, śliwki, pomidor, morele.

6  jest niezbędna w procesie widzenia,  uczestniczy w prawidłowym przebiegu procesów wzrostowych,  sprzyja zdolności regeneracyjnej komórek,  bierze udział w syntezie białek i w przemianach tłuszczów,  działa ochronnie na nabłonek skóry i błon śluzowych.

7  Witamina A pozwala zachować ładny wygląd twarzy. Jest polecana osobom zmagającym się z trądzikiem.  Stanowi skuteczną broń w walce z rozstępami, przebarwieniami, bliznami, drobnymi ranami i siniakami.  Udowodniono, że przeciwdziała zmarszczkom, pomaga chronić zęby, tkanki organizmu i mięśnie.

8 kruche, wolno rosnące paznokcie, suche, łamliwe włosy, suchość skóry, wysypka skórna, brak apetytu, częste infekcje, kurza ślepota, zahamowanie wzrostu.

9 Podawanie dużych dawek tej witaminy przez dłuższy okres czasu może spowodować hiperwitaminozę z takimi objawami jak: zzaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, ppowiększenie wątroby i śledziony, wwypadanie włosów, ssuchość i świąd skóry oraz zmiany zabarwienia.

10  Wątroby niektórych zwierząt, szczególnie polarnych, często zawierają toksyczne dla ludzi ilości witaminy A. Wątroba niedźwiedzia polarnego zawiera śmiertelną dla człowieka ilość witaminy A.  Objawy ostrego zatrucia: wymioty nudności bóle głowy zaburzenia koordynacji mięśniowej

11  Przedawkowanie witaminy A nie grozi nam, jeśli zamiast tabletek spożywamy produkty roślinne o dużej zawartości karotenu.  Ludzie, którzy pracują przed monitorem komputera potrzebują więcej witaminy A.  Warzywa o twardych włóknach trzeba dokładnie rozdrobnić – w ten sposób łatwiej zostanie uwolniona witamina A. Niezbędna jest także odrobina tłuszczu w potrawie.

12 o http://www.zdrowie.med.pl/ o http://spec.pl/ o http://www.doktorwitamina.pl/ o http://dieta.mp.pl/ o http://www.witaminaa.com.pl/ o http://zdrowie.wp.pl

13 Dziękujemy za uwagę. ☺


Pobierz ppt "Małgorzata Mleko Sylwia Sendor Małgorzata Słupińska kl. 1 TA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google