Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„MIĘDZY WIEPRZEM A BUGIEM” PRZESTRZEŃ EKOLOGICZNO- TURYSTYCZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„MIĘDZY WIEPRZEM A BUGIEM” PRZESTRZEŃ EKOLOGICZNO- TURYSTYCZNA."— Zapis prezentacji:

1 „MIĘDZY WIEPRZEM A BUGIEM” PRZESTRZEŃ EKOLOGICZNO- TURYSTYCZNA

2 Obszar „Między Wieprzem a Bugiem” obejmuje swym zasięgiem trzy powiaty na terenie których występują parki krajobrazowe: Nadwieprzański, Poleski, Sobiborski i Chełmski oraz Poleski Park Narodowy. Są to miejsca o unikalnych walorach przyrodniczych, gdzie środowisko naturalne pozostaje nadal nieskażone i często nieodkryte dla turystów i odwiedzających. Tereny te, „Między Wieprzem a Bugiem”, stanowią także idealną przestrzeń dla turystyki, w szczególności aktywnej i bazującej na naturalnych sposobach spędzania czasu wolnego.

3 W ramach komercjalizacji produktu na rynku regionalnym stworzono program jednodniowej, cieszącej się obecnie bardzo dużą popularnością, wycieczki obejmujący zajęcia w plenerze: pokazy rzemiosł dawnych, tradycję kuchni staropoleskiej, edukację w zakresie ekologii, upraw ekologicznych i prowadzenia zdrowego trybu życia możliwość uprawiania jazdy konnej i korzystania z hipoterapii. Oferta jest przygotowana dla turystów w różnych grupach wiekowych, a także dla osób niepełnosprawnych. Oferta zawiera usługi gastronomiczne i hotelarskie. W okolicy ścieżki „Między Wieprzem a Bugiem” są: trasy rowerowe, szlaki turystyczne punkty widokowe położone na terenach parków krajobrazowych oraz rezerwatów

4 Ekologiczna ścieżka edukacyjno - turystyczna „MIĘDZY WIEPRZEM A BUGIEM” powstała w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie społeczne żywnością ekologiczną i prowadzeniem zdrowego trybu życia. Pomoc merytoryczną w zakresie ekologii uzyskujemy dzięki Stowarzyszeniu ‘EkoLubelszczyzna’. Stowarzyszenie promuje m.in. ekologiczną żywność, jej producentów i przetwórców oraz organizuje stoiska promocyjne podczas imprez w gospodarstwach wchodzących w skład ścieżki.

5 Ścieżkę tworzą następujące gospodarstwa:

6 „Słowiański Gród” w Wólce Bieleckiej Replika wczesnośredniowiecznego słowiańskiego grodu wraz ze wszystkimi elementami obronnymi - wieżami, budynkami mieszkalnymi (półziemianki, chata), wioską rzemieślniczą oraz obiektem kultowym. Zajmujemy się odtwórstwem materialnym oraz duchowym dawnych Słowian w postaci warsztatów rzemieślniczych oraz widowisk artystycznych własnego autorstwa. Dodatkowo przygotowujemy potrawy kuchni wczesnośredniowiecznej z produktów ekologicznych Lubelszczyzny metodami historycznymi. Organizowane są imprezy cykliczne pokrywające się z rokiem obrzędowym Słowian.

7

8

9 Skansen – Zagroda Poleska w Kołaczach To rekonstrukcja typowej, wiejskiej zagrody na Polesiu, gdzie można zobaczyć m.in. chałupę, żurawia studziennego, piwnicę, kurnik, stodołę, spichlerz z wozownią, bróg na siano. W spichlerzu mieści się punkt informacji turystycznej oraz siedziba Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia. Ze skansenu prowadzi ścieżka edukacyjna „Kołacze – czyli kołatanie do wrót przyrody” (ok. 4 km). Cyklicznie odbywają się imprezy folklorystyczne, plenery malarskie i rzeźbiarskie, pokazy ginących zawodów, spływy kajakowe. Obok skansenu funkcjonuje Karczma Poleska, w której można skosztować regionalnych potraw.

10

11

12 Ośrodek Jeździecko – Hodowlany „Żurawiejka” z Bukowy Małej Ośrodek zajmuje się hodowlą koni huculskich. Prowadzi rajdy jedno- i wielodniowe, szkolenie koni ras prymitywnych, treningi koni do ścieżki huculskiej, sprzedaż koni oraz pensjonat. Na terenie stadniny organizowane są zawody konne, na które zapraszani są goście z Mongolii. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie i pobyt w oryginalnych jurtach mongolskich.

13

14

15 Gospodarstwo Agroturystyczne „Cyganówka” z Wólki Cycowskiej Oferta skierowana do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dla najmłodszych oferowane są przejażdżki na kucykach, a doświadczonych jeźdźców zapraszamy na wyjazdy w teren lub naukę na maneżu, proponujemy również przejażdżki wozem w teren i piknik. W gospodarstwie prowadzone są zajęcia hipoterapii dla osób niepełnosprawnych pod okiem hipoterapeuty. Obok stajni znajduje się muzeum sprzętu rolniczego i odbywają się pokazy prac polowych przy pomocy koników.

16

17

18 Gospodarstwo Ekologiczne w Zabrodziu Gospodarstwo zajmuje się uprawami owoców – malin, truskawek i porzeczek. Dodatkowo prowadzi prelekcje na temat ekologicznej żywności i zasad upraw ekologicznych dla grup zorganizowanych, rolników rozpoczynających szkolenie ekologiczne oraz instytucje certyfikujące żywność ekologiczną. Na miejscu można kupić ryby, sadzonki i sok malinowy. Gospodarstwo było wyróżniane przez Ministerstwo Rolnictwa i Urząd Marszałkowski w Lublinie.

19 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "„MIĘDZY WIEPRZEM A BUGIEM” PRZESTRZEŃ EKOLOGICZNO- TURYSTYCZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google