Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe informacje o bibliotekach cyfrowych Henryk Hollender Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe informacje o bibliotekach cyfrowych Henryk Hollender Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego."— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe informacje o bibliotekach cyfrowych Henryk Hollender Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego

2 Biblioteka cyfrowa: nowy wymiar lektury (1) Niejasności wokół pojęcia (cyfrowe, elektroniczne, wirtualne) Katalog on-line nie jest biblioteką cyfrową Biblioteki cyfrowe = teksty do lektury. A zatem: Kto czyta? Kto czyta na ekranie? Możliwość wprowadzania obrazu, filmu, muzyki Biblioteka cyfrowa, nie książka cyfrowa

3 Biblioteka cyfrowa: nowy wymiar lektury (2) Specyfika lektury tekstu drukowanego Papier odbija światło Papier jest miękki Książka: ciągłe porównywanie zawartości stron (nielinearność lektury) Rola intuicji Specyfika lektury tekstu elektronicznego Nieergonomiczność nośnika Możliwość dokonywania operacji na tekście według algorytmu oferowanego przez system Żądamy bibliotek cyfrowych z możliwością wyszukiwania według słów z tekstu!

4 Internet jest pełen tekstów! (1) Szukam frazy (z piosenki Marii Peszek) „tak chcę tak”. Google: 7,020 odpowiedzi, głównie urywków bez podania źródła, np.: Tak chcę, tak rozkazuję; niech moja wola posłuży za rację. Juwenal (Decimus Iunius Iuvenalis, 55 - 130) – z portalu http://www.cytaty.ziaba.nethttp://www.cytaty.ziaba.net Znajduję w serwisie związanym z wyd. Czarne większy fragment – cytat bez podania źródła (jako dziewczyna byłam Kwiatem górskim tak kiedy wpięłam różę we włosy jak to robiły andaluzyjskie dziewczyny a może lepiej mieć czerwoną tak i o tym jak całował mnie pod Mauretańskim murem i pomyślałam cóż może być tak samo dobrze on jak inny i wtedy poprosiłam go oczyma żeby poprosił mnie czy ja tak powiem tak mój kwiecie górski i najpierw objęłam go ramionami tak i przycisnęłam go w dół ku sobie tak że mógł uczuć moje piersi pachnące tak a serce biło mu jak szalone i tak powiedziałam tak chcę Tak.), nasuwający skojarzenie z Ulissesem Jamesa Joyce’a (http://www.portalliteracki.pl/modules.php?name=Your_Account&op=userinf o&username=Letycja) Nie znajduję polskiego tekstu Ulissesa (pełnotekstowej edycji elektronicznej)

5 Internet jest pełen tekstów! (2) Mogę szukać w katalogu światowym www.worldcat.org – uwzględnia również dokumenty elektroniczne! www.worldcat.org Mogę poprzestać na wyszukiwarce, zwłaszcza Google Mogę skorzystać z serwisu Google Book Search (books.google.com), wyszukując tylko dokumenty pełnotekstowe („pełny widok”) Mogę dobrać sobie bibliotekę cyfrową, np. www.online-literature.com www.online-literature.com Szukać, dobierać – co to znaczy?

6

7 …i przycisnęłam go w dół ku sobie tak że mógł uczuć moje piersi pachnące tak a serce biło mu jak szalone i tak powiedziałam tak chcę Tak

8 http://fbc.pionier.net.pl

9

10

11

12 Nigdy bym tego nie wyszukał w nie znając tytułu

13 Korzystaj z bibliotek cyfrowych!

14

15

16 Przypominam, szukamy:

17

18 … w schemacie Dublin Core

19 Dobrze jest móc wrócić do opisu dokumentu drukowanego w katalogu bibliotecznym!

20 Wracamy do Torunia, szukamy na nowo naszej frazy…

21 Przeszukiwanie pełnego tekstu na poziomie całej biblioteki cyfrowej i na poziomie wybranego dokumentu

22

23

24

25

26

27 www.intratext.com

28

29 Biblioteka cyfrowa jest jak zwykła biblioteka: trzeba korzystać z wielu, ale jedną poznajemy dokładnie i pomagamy jej się rozwijać Dziękuję za uwagę! h.hollender@lazarski.edu.pl


Pobierz ppt "Podstawowe informacje o bibliotekach cyfrowych Henryk Hollender Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google