Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBRAZY I POEZJA FUTURYSTÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBRAZY I POEZJA FUTURYSTÓW"— Zapis prezentacji:

1 OBRAZY I POEZJA FUTURYSTÓW

2 Spis treści: Pojęcie futuryzmu Powstanie futuryzmu Manifest buntu
Futuryzm we Włoszech, Rosji, Polsce. Główne założenia futuryzmu. Futuryzm w sztuce Stanisław Młodożeniec

3 futuryzm Awangardowy kierunek w sztuce, który narodził się na początku XX wieku we Włoszech. Głównym założeniem futuryzmu było odrzucanie przeszłości i tradycji. Futuryści artystę uznawali za prawdziwego przewodnika duchowego.

4 Kierunek ten w swoim manifeście proponował eliminacji akademii, bibliotek i muzeów, które według futurystów winne były utrzymywania i utrwalania przestarzałej kultury.

5 Powstanie futuryzmu Koniec wieku XIX i początek XX to czasy rewolucji technicznej – gwałtownego rozwoju przemysłu i transportu. Rozbudowywała się sieć kolei, skonstruowany został samolot i samochód. Powstał szereg wynalazków, takich jak elektryczność, telefon i film. Świat dynamizował się i przekształcał w tempie dotychczas niespotykanym. Pojawił się kult nauki i techniki, pełne optymizmu przekonanie o ogromnych możliwościach człowieka oraz idealistyczna wiara w rozwój ludzkości i jej wspaniałą przyszłość.

6 Futuryzm narodził się we Włoszech jako awangardowy kierunek literacki, nacechowany bezkompromisowością w głoszeniu rewolucji artystycznej. Termin „futuryzm” miał wskazywać, że uczestnicy tego ruchu kierują myśli ku przyszłości. Gwałtowny atak futurystów na tradycję, muzea i antyk był historycznie i psychologicznie zrozumiały. Włochy już od paru stuleci nie liczyły się w sztuce. Dominującą pozycję straciły w końcu XVII wieku na rzecz Francji.

7 Manifest buntu W 1909 roku poeta Filippo Tommaso Marinetti i malarz Umberto Boccioni ogłosili pierwszy Manifest futuryzmu w paryskim dzienniku Le Figaro, w którym sformułowali w 11 punktach główne założenia kierunku mającego nieść rewolucję kulturalną. Filippo Tommaso Marinetti Umberto Boccioni

8 1. Chcemy wyśpiewywać miłość do niebezpieczeństwa, praktykę energii i zuchwałość. 2. Podstawowymi elementami naszej poezji będą odwaga, śmiałość i bunt. 3. Dotąd literatura wychwalała pełen zadumy bezwład, ekstazę i sen, my zaś chcemy sławić agresywny ruch, gorączkową bezsenność, gimnastyczny krok, ryzykowny skok, policzkowanie i cios pięścią. 4. Oświadczamy, że wspaniałość świata wzbogaciła się o piękno prędkości. Samochód wyścigowy z bagażnikiem zdobnym w grube rury jak węże o buchającym oddechu, samochód rozgrzany do czerwoności, który wygląda jak pędzący pocisk piękniejszy jest niż Nike z Samotraki.

9 5. Chcemy śpiewać na cześć człowieka trzymającego kierownicę, której idealna oś przecina ziemię, a ta z kolei wystrzelona krąży po swej orbicie. 6. Trzeba, by poeta podejmował wysiłki z zapałem, błyskotliwością i roztropnością, aby podsycać entuzjastyczny zapał pierwotnych żywiołów. 7. Jedynie walka jest piękna. Arcydziełem jest tylko to, co ma agresywny charakter. Poezja musi być gwałtownym szturmem na nieznane siły, ma zmuszać je, by leżały pokornie przed człowiekiem. 8. Jesteśmy na samym krańcu przylądka wieków! Wczoraj umarły Czas i Przestrzeń. Żyjemy już w absolucie, stworzyliśmy już bowiem wieczną i wszechobecną prędkość. 9. Chcemy wysławiać wojnę – jedyną higienę świata – militaryzm, patriotyzm, niszczycielski gest anarchistów, piękne idee, które zabijają, oraz głosić pogardę dla kobiety Chcemy zniszczyć muzea, biblioteki, zwalczyć moralizm, feminizm i wszelkie przejawy oportunistycznego i użytkowego tchórzostwa.

10 11. Będziemy wyśpiewywać na cześć wielkich tłumów wzburzonych pracą, przyjemnością lub buntem, wielobarwnych i polifonicznych fal rewolucji w nowoczesnych miastach, arsenałów i fabryk wibrujących nocą pod gwałtownie rozświetlonym blaskiem elektrycznych księżyców, na cześć żarłocznych dworców, wężów, które kopcą, fabryk zawieszonych pod chmurami na sznurkach dymów, mostów skaczących jak gimnastyk nad diabolicznym ostrzem rozświetlonych słońcem rzek, awanturniczych parowców węszących po horyzontach, żelaznych koni zaprzęgniętych do długich rur i na cześć szybowcowego lotu aeroplanów, których śmigło łopocze jak chorągiew i hałasuje jak oklaski rozentuzjazmowanego tłumu.

11 Futuryzm we Włoszech Założycielem futuryzmu, jak i człowiekiem mającym na niego największy wpływ był włoski pisarz Filippo Tommaso Marinetti. Ruch zapoczątkowany został Manifestem Futurystycznym, opublikowanym 5 lutego 1909r. na łamach gazety La gazetta dell`Emilia, w artykule przedrukowanym później we francuskim dzienniku Le Figaro dnia 20 lutego r. Do nowego ruchu dołączyli wkrótce malarze Umberto Boccioni, Carlo Carrà, Giacomo Balla, Gino Severini oraz kompozytor Luigi Russolo.

12

13 Futuryzm w Rosji Futuryzm przyjął się zwłaszcza w przedrewolucyjnej Rosji. Futuryści rosyjscy nie stanowili jednolitej grupy: część związana była z symbolizmem i estetyzmem – egofuturyści, wśród nich wymieniany jest Wadim Szerszeniewicz,  Igor Siewierianin,  Anatolij Marienhof. Drugi nurt – kubofuturyzm – był zdecydowanie przeciwny symbolizmowi i estetyzmowi:  Władimir Majakowski,  Dawid Burliuk,  Wielimir Chlebnikow.

14 Natalia Gonczarowa Cyklista

15 FUTURYZM W POLSCE

16 KRAKÓW

17 WARSZAWA W Warszawie grupie futurystów przewodzili Anatol Stern i Aleksander Wat. Wydawali oni zbiorowe publikacje. W 1918 roku ogłosili manifest-ulotkę „Tak”, która za sprawą zawartych w niej symboli i deklaracji zainicjowała polski futuryzm. Wiersze Sterna i Wata ukazały się w manifeście futurystów Nuż w bżuhu. Środowisko warszawskich futurystów i osób związanych z awangardą artystyczną było skupione wokół pisma Nowa Sztuka ( ), a następnie wokół Almanachu Nowej Sztuki ( ).

18

19 Główne założenia futuryzmu:
futuryści często stosowali neologizmy, lekceważyli zasady ortograficzne, składniowe. futuryści uważali, że pomiędzy naturą a cywilizacją nie ma zasadniczej sprzeczności – w materii żywej odkrywali schemat działania maszyny, w maszynie zaś energię przyrody.

20 bohater liryki futurystycznej zamiast duchowego wnętrza demonstrował urodę swych wnętrzności, objawiał się jako atlas ciała, zachowywał się jak figura z gabinetu medyka. futuryści odwoływali się też do motywu maszyny – z jednej strony sławiąc zdobycze techniki, z drugiej zapowiadając katastrofę – ginący świat pod terrorem zbuntowanych maszyn.

21 FUTURYZM W SZTUCE Artyści futuryści uznali, że źródłem inspiracji sztuki powinna być nowoczesna, mechaniczna cywilizacja początku XX wieku ze swymi fascynującymi osiągnięciami technicznymi. Artyści powinni czerpać natchnienie z cudów współczesnego świata.

22 Malarstwo

23 Rzeźba i architektura Jedynym twórcą i teoretykiem rzeźby futurystycznej był Umberto Boccioni. W swoich kompozycjach przeciwstawił się akademickiej wierności naturze i tradycji historycznej. U. Boccioni: „Jedyna forma ciągłości w przestrzeni”

24 TEATR Teatr pragnął być odbiciem takiego życia, jakim go rozumieli futuryści: wycinki spostrzeganej codziennej rzeczywistości współistniały z sobą przed oczami widza, nie zawsze powiązane logicznym ciągiem zdarzeń i jednością akcji.

25 FILM

26 Stanisław Młodożeniec (ur. 31 stycznia 1895 w Dobrocica ch, zm
Stanisław Młodożeniec (ur. 31 stycznia 1895 w Dobrocica ch, zm. 21 stycznia 1959 w Warszawi e) – poeta, współtwórca futuryzmu, ojciec Jana Młodożeńca.

27 Stanisław Młodożeniec ,,Moskwa”
tu-m czy-m ta-m?  tam-tam TAM -  TU-M- -  tam-tam TAM tam-tam-tam TAM  TU-M TU-M  czy-m tam-tam? tam-tam? czy-m tam?  TAM-M? TU-M?  czyli-m tam? -jeżeli-m tam to i tu-m  TUM-TUM  a i tam a i tam - - -  oj-ja JJAJ tam a i tu-m-  to-m i tam i tum  TUM

28 ,,Lato” pstro, pstrawo.. pstrokato...                                               lato... białe - czerwone - zielone  szale - falbany falują, szaleją                                               w alejach.. upał opala owale  i smaży dekoltaże, gdzie zerka lalkowaty lowelas                                               w lakierkach... kokota łasi łażącego kota.. wszystko odziane mniej - niż cieniej od cienia ucieka -                                               spieka... więc w barze bombardując bufeciarzy panowie piją pieniące się piwo                                               w rozgwarze za kufem kuf, za kuflem kuf -                                               UF - jak ciężko "skandal" skanduje litera po literze wylizany literat oblewając likierem no -  tatki w notesie...

29 KONIEC


Pobierz ppt "OBRAZY I POEZJA FUTURYSTÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google