Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Okrągły Stół – negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Okrągły Stół – negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone."— Zapis prezentacji:

1

2

3  Okrągły Stół – negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brało udział ok. 711 osób

4  Okrągły Stół - symbol Nawiązuje do mitu o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Założony został przez czarnoksiężnika Merlina. Okrągły stół pojawił się w historii trzech państw: Niemiec (1933), Polski (1989) i Bułgarii (1990).

5  Celami opozycji były: *Stopniowa zmiana ustroju politycznego Polski z komunistycznego na ustrój demokratyczny, * Legalizacja Solidarności i ściśle związane z tym zniesienie obowiązującego od czasów stanu wojennego zakazu istnienia więcej niż jednego związku w zakładzie pracy.

6 Obrady toczone były w trzech głównych zespołach:  ds. gospodarki i polityki społecznej,  ds. reform politycznych,  ds. pluralizmu związkowego.

7 *Dębowy stół został wykonany w 1988r. w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych w Henrykowie pod Warszawą. *Ma średnicę 8,4mi składa się z 14mniejszych. *MSW zapłaciło 3 mln 826 tys. zł, obecnie byłoby to ok. 60 tysięcy. *Na czas obrad nie udało się go ukończyć. Nogi stołu pożyczono, a w całości wykonano już po obradach

8  WŚRÓD CZŁONKÓW OBRAD I ZESPOŁÓW ZNALAZŁO SIĘ TRZECH PÓŹNIEJSZYCH PREZYDENTÓW... Aleksander KwaśniewskiLech Wałęsa Lech Kaczyński

9  Porozumienie Okrągłego Stołu umożliwiało wygranie przez opozycję związaną z NSZZ Solidarność wyborów (czerwcowych) z dnia 4 VI 1989 roku, oraz przejęcie przez nią władzy i utworzenie pierwszego powojennego niekomunistycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego.

10


Pobierz ppt " Okrągły Stół – negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone."

Podobne prezentacje


Reklamy Google