Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

V Gostyńska Gra Miejska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "V Gostyńska Gra Miejska"— Zapis prezentacji:

1 V Gostyńska Gra Miejska
„Pisma E. Bojanowskiego – Gostyń 1953”

2

3 Współpraca i wsparcie projektu
MOANA Muzeum Gostyń GOK Hutnik Drukarnia REAL Kawiarnia "Kameralna" Pizzeria Texas Salon "Mirage" Kawon PARLAMENTARZYŚCI: Łukasz Borowiak Andrzej Dera Jan Dziedziczak Andrzej Grzyb Marian Poślednik Adam Rogacki Marek Siwiec Wojciech Ziemniak

4

5 SCENARIUSZ Gra toczy się o powstrzymanie przejęcia pism Edmunda Bojanowskiego przez Urząd Bezpieczeństwa. .

6 V Gostyńska Gra Miejska etap uliczny 10 maja 2014

7

8 Rawicz, 9 maja 1953 Mam tylko kilka słów tego grypsu, by pozostawić Wam zadanie do wykonania. Ubecja jest już na tropie! Macie tylko 150 minut, by uprzedzić porucznika Weinerta i chorążego Wolskiego przejmując dokumenty Edmunda Bojanowskiego. Zebrałem sporo informacji, ale nie mogłem ich przekazać bezpośrednio. Są ukryte w różnych częściach miasta, punktach kontaktowych i u naszych agentów. Uwaga na patrole milicji! Jeżeli Was zatrzymają, musicie się podporządkować i spokojnie „dać się spisać”. Niestety stracicie 10 minut. Nie wolno Wam uciekać, bo to spowoduje wasze zatrzymanie na dłużej! Musicie rozpracować siatkę ubecji w Gostyniu, zdemaskować ich współpracowników i przejąć dokumenty wielkiego człowieka! Kamil

9

10 Wskazówka 1 1. „WALTERA” 1 Walter to pseudonim gen. Karola Świerczewskiego (w jednym z opowiadań proboszcz zastanawia się jaki był jego pseudonim). Adres: ówczesna ulica gen. Świerczewskiego 1, czyli dziś Bojanowskiego. Agent: Kiedy wyprowadzali lekarza Ganowskiego wcisnął mi w rękę kartkę, mówiąc: „Od księdza Siczyńskiego dostałem”. Oto ona: „En un ataúd! Es en el ataúd” Wyjaśnienie: Kartkę lekarz otrzymał od umierającego Siczyńskiego; kierowana była do Karola Małyszka więc zapisano ją po hiszpańsku. W tłumaczeniu słowa: „W trumnie! To jest w trumnie”

11

12 Wskazówka 2 2. GDZIE SPOTYKA SIĘ FELIKS I JULIAN Styk ulic Feliksa Dzierżyńskiego (ks. Olejniczaka), Juliana Marchlewskiego (Wrocławska) czyli Rondo Solidarności. NIE KAŻDY MA ODWAGĘ TAM WEJŚĆ!

13

14 Wskazówka 3 3. POSPRZĄTAJ ULI BARSKIEJ PODWÓRZE – POD LATARNIĄ NAJCIEMNIEJ Pierwsze litery tworzą skrót PUBP – czyli Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Ulica Wrocławska, budynek OPS. Na podwórzu agent mówi: „Kiedy umierał ksiądz Siczyński, był przy nim tylko Ganowski. On chciał przekazać komuś informację, żeby lekarz nie zrozumiał. Chyba adresował ją do osoby, która przed śmiercią często u niego bywała.”

15

16 Wskazówka 4 4. NAJSTARSZY DOM Z DATĄ Kolejowa, dawny Hotel Centralny. Data Agent: Czasami trzeba ukryć coś w pobliżu kogoś, kto nie powinien tego odkryć. A ufać dziś nie wolno nikomu. Wyjaśnienie: Agentem bezpieki jest wikary. To on podsłuchiwał rozmowę proboszcza Misiołka z ogrodnikiem i zadzwonił do UB w sprawie lekarza Ganowskiego. Czytał „Głos kapłana” – gazetę zakazaną przez kardynała Wyszyńskiego. Dokumenty muszą więc być gdzieś ukryte w pobliżu plebani.

17

18 Wskazówka 5 5. GRÓB PRAWIE NA WOLNOŚCI CO NIEWOLĘ PRZYWIODŁ
Miejsce przy ulicy Wolności (dziś Jana Pawła II), gdzie pochowano żołnierzy radzieckich – dziś pomnik. Agent: Ksiądz Siczyński parę przed śmiercią powiedział: „Dobry złodziej pokona każdy zamek lub klucz; strach człowieka jest najlepszym zabezpieczeniem”. Nie wiem o co mogło mu chodzić? Wyjaśnienie: W jednym z opowiadań ogrodnik wspomina o nowych zamkach w kostnicy. Teraz wskazówka proboszcza, że JEDNAK nie będą potrzebne, bo strach powstrzyma przed przeszukaniem tego miejsca.

19

20 Wskazówka 6 6. OKNO NA ŚWIAT NA DWÓCH PROFILACH METALOWYCH PRZEKROJU DWUTEOWNIKA Miejsce: Dworzec PKP. Agent rozdaje ulotki:

21

22

23 Wskazówka 7 7. OD SIEDZIBY NKWD W KIERUNKU OPUSZCZONEGO KOŚCIOŁA. SKRĘĆ W DRUGĄ POPRZECZNĄ W PRAWO. ZA BRAMĄ MIEJSKĄ W PRAWO. ZAMÓW COŚ DO PICIA I PODAJ HASŁO: „KSIĄDZ PROBOSZCZ LUBI ORANŻADĘ”. OBEJRZYJ RACHUNEK. Z Kolejowej w kierunku Wrocławskiej, skręcić w Powstańców Wielkopolskich. Kawiarnia Kameralna. Na rachunku: „Kierski był widziany z duchownym z Fary.”

24

25 Wskazówka 8 Odbicie w lustrze:
RUINY POMNIKA MIKOŁAJA PRZEDPEŁKOWICA Agent Lekarz: Leczyłem księdza proboszcza. Niestety w dniu śmieci byłem na zjeździe lekarzy chirurgów. Proboszcz Siczyński chorował długo i od dawna nie opuszczał plebani, jedynie w okolicy kościoła spacerował.

26

27 Wskazówka 9 IDŹ NA WZGÓRZE GDZIE WYKONANO SZKIC
Miejsce: Boisko Gimnazjum nr 2. Agent: Warto czasami przyjrzeć się, czy kto swoim znajomkiem, ziomkiem czy prawie krewniakiem. A jeden z Gostyniaków chwalił się po pijaku, że spotkał kiedyś Orwella. Georga Orwella. Nigdy o takim nie słyszałem, to po co się chwalił? A wielu innych ze wschodu przywiało.

28

29 Wyjaśnienie Agentem jest Kierski, który zwerbował wikarego poprzez oficera śledczego zamieszkałego w rodzinnej miejscowości wikarego (Hryniówka i Lesiówka leżały w tej samej gminie). Sam również w czasie wojny działał w powiecie stanisławowskim jako agent niemiecki. Wikary Sworodecki czytał „Głos kapłana”- pismo „księży – patriotów” zakazane przez kardynała Wyszyńskiego. Być może był szanatażowany przez Kierskiego

30 Wyjaśnienie Małyszek (komunista, nawrócony kiedy zobaczył w Hiszpanii czym jest komunizm i spotkał się z Orwellem) został aresztowany, podobnie jak Ganowski. Ksiądz Siczyńśki przekazał mu informację. Małyszek był zaufanym proboszcza Siczyńskiego. Dokumenty ukryte w kostnicy: ksiądz Siczyński nie opuszczał okolic kościoła w podpowiedziach słowa o trumnach oraz o miejscu gdzie trzeba pokonać strach, by wejść kazał wyremontować, ale pod koniec życia nie pozwolił zamykać kostnicy na klucz.

31 ZWYCIĘZCY AKWLM

32


Pobierz ppt "V Gostyńska Gra Miejska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google