Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Celem mojego doświadczenia było wyznaczanie prędkości dźwięku w powietrzu. W doświadczeniu zastosowałem metodę rezonansu akustycznego, który zachodzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Celem mojego doświadczenia było wyznaczanie prędkości dźwięku w powietrzu. W doświadczeniu zastosowałem metodę rezonansu akustycznego, który zachodzi."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Celem mojego doświadczenia było wyznaczanie prędkości dźwięku w powietrzu. W doświadczeniu zastosowałem metodę rezonansu akustycznego, który zachodzi dla odpowiedniej długości fali.

4  Metoda rezonansowa polega na pobieraniu energii fal dźwigowych pochodzących ze źródła dźwięku przez inny układ, którego częstotliwość drgań własnych jest zbliżona do częstotliwości drgań własnych źródła dźwięku.

5 Dwie identyczne pokrywki od garnków o średnicy 22cm Ekierka o ramionach długości 30 cm Program komputerowy ( Soundcard Oscilloscope ) Sznurek o długości około 1m

6

7 Przywiązuję koniec sznurka do jednej z metalowych pokrywek od garnków

8 W pewnej odległości od sznurka ustawiam drugą pokrywkę

9 Uderzam w drugą pokrywkę wytwarzając fale dźwiękowe. Fale akustyczne wprawiają w rezonans wiszącą na sznurku pokrywkę. Mierzę ekierką odległość pomiędzy źródłem dźwięku a rezonującym ciałem. Zmieniam kilkukrotnie odległość źródła dźwięku od sznurka z pokrywką, aby wyznaczyć minimum 3 kolejne odległości rezonansowe.

10 Za pomocą programu Soundcard Oscilloscope mierzę częstotliwość źródła dźwięku

11 f [Hz] 815,85 Λ [m] 0,4025

12

13 v 328,379 m/s

14 δ% 1,62 %

15 Celem mojego doświadczenia było wyznaczenie prędkości dźwięku w powietrzu. Wynik, zważając przede wszystkim na rodzaj kategorii, w której brałem udział jest mocno zbliżony do przewidywanego wcześniej przeze mnie. Istnieje błąd na poziomie 1,62% od wyniku zamierzonego, który może być spowodowany wielorakimi czynnikami, poczynając od błędu ludzkiego, ciśnienia temperatury, a kończąc na wilgotności powietrza. Rezonans akustyczny, którego zajście było dla mnie głównym założeniem w moim doświadczeniu, przy dobraniu odpowiedniej odległości metodą prób i błędów był wyraźnie zauważalny (samodzielne drganie pokrywki zwieszonej na sznurku). Zajście rezonansu ułatwiał dobór materiałów, gdyż każda pokrywa była wykonana z tego samego metalu, implikując łatwiej było osiągnąć takie same częstotliwości rezonansowe. Po zaobserwowaniu rezonansu, znając definicję fali dźwiękowej wyznaczyłem inne miejsca, w których poprzez działanie źródłem dźwięku rezonans może zajść ( czyli miejsca amplitudy fali), obliczając dzięki temu długość fali. Wyniki uzyskane przeze mnie po wielokrotnych próbach w granicach błędu oceniłbym na zadowalające.

16 Rogers Eric. M, Fizyka dla dociekliwych, wyd. 5, Warszawa, PWN, 1981, ISBN 83-01- 02918-8

17 Pełny opis wykonanego doświadczenia Dokument pdf.

18 MACIEJ MAZUR I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. W. ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ OPIEKUN: J. BOCHENEK-MARKIEWICZ


Pobierz ppt "Celem mojego doświadczenia było wyznaczanie prędkości dźwięku w powietrzu. W doświadczeniu zastosowałem metodę rezonansu akustycznego, który zachodzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google