Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Film animowany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Film animowany."— Zapis prezentacji:

1 Film animowany

2 Krótko o filmie animowanym
rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu.

3 Historia animacji na świecie
Początki tego, co można określić jako nowożytny film animowany w powszechnym znaczeniu tego słowa sięgają końca XIX i początku XX wieku. Po wynalezieniu metody zdjęć poklatkowych w1906 roku wyprodukowano pierwszy film animowany zapisany na taśmie filmowej – Humorous Phases of Funny Faces. Wśród prekursorów animacji jest Polak Władysław Starewicz, który w1910 roku w Kownie nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy Piękna Lukanida.

4 Historia animacji w Polsce
Historia polskiej animacji sięga Starewicza, a po II wojnie światowej pierwszego filmu lalkowego Za Króla Krakusa. Najsłynniejsze polskie studio to Se-ma-for w Łodzi gdzie powstawały filmy we wszelkich technikach animacji – lalkowej, rysunkowej, plastelinowej, wycinankowej i kombinowanej – w tym seriale dla dzieci z Misiem Colargolem i Misiem Uszatkiem w rolach głównych. Inne zasłużone studia to Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, specjalizujące się w produkcji dla dzieci, gdzie powstały znane seriale Bolek i Lolek i Reksio, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie – Dziwne przygody Koziołka Matołka.

5 Techniki tworzenia animacji:
rysunkowa – poszczególne klatki filmu powstają w formie rysunku na kartkach, kalkach lub na tzw. celuloidach lub są wykonywane przy użyciu odpowiednich programów komputerowych.

6 lalkowa (przedmiotowa) – w której otoczenie i postaci są wykonane jako rzeczywiste przedmioty trójwymiarowe. Animowana postać posiada szkielet odpowiadający własnościom anatomicznym i umożliwiający stabilne ustawianie kolejnych faz ruchu

7 wycinankowa – gdzie przedmiotem animacji są wycięte kawałki papieru stanowiące fazy ruchu. Podczas animacji zmiany wprowadzane do kompozycji znajdującej się w poszczególnych klatkach odpowiadają kolejnym fazom ruchu.

8 plastelinowa – polegająca na modyfikacji poklatkowej postaci oraz otoczenia wykonanego z materiałów plastycznych, jest to jedna z form techniki lalkowej

9 •animacja 3D – tworzona w technologii cyfrowej, komputerowej
•animacja 3D – tworzona w technologii cyfrowej, komputerowej. Są tworzone w programach do przetwarzania grafiki trójwymiarowej

10 animacja materiałów sypkich – tutaj przedmiotem animacji jest np
animacja materiałów sypkich – tutaj przedmiotem animacji jest np. mąka, sól, cukier, piasek. Animacja polega na przesuwaniu i animowaniu takich właśnie materiałów.

11 pikselacja, fotoanimacja – w tym typie animacji wykorzystywane są wcześniej sfotografowane przedmioty, zwierzęta lub postacie ludzkie w różnych fazach ruchu

12 techniki kombinowane (kolaż) i specjalne, w tym przypadku materiały wykorzystywane do tworzenia animacji mogą być bardzo zróżnicowane: od materiałów sypkich do animacji przedmiotowej i wycinkowej

13 Najsłynniejsze filmy animowane i ich twórcy:
Król Lew- Rob Minkoff i Roger Allers Katedra- Tomasz Bagiński

14 Mary i Max- Adam Elliot Sztuka spadania- Tomasz Bagiński

15 Jak wytresować smoka- Dean DeBlois Chris Sanders
Shrek - Andrew Adamson

16 Najsłynniejsze wytwórnie filmów animowanych:
Warner Bros- Do filmów animowanych tam powstałych należy cykl Looney Tunes, w którym pojawiły się takie postacie jak Królik Bugs, Kaczor Daffy, Kot Sylwester i Tweety czy Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr.

17 DreamWorks- w którym powstał film Shrek.
Metro-Goldwyn-Mayer- gdzie powstało wiele serii z najpopularniejszym Tomem i Jerrym na czele. Twórcy tej serii William Hanna i Joseph Barbera w 1957 roku założyli własną wytwórnię Hanna-Barbera.

18 Walt Disney- Oprócz znakomitych pełnometrażowych filmów kinowych, produkował krótkometrażowe serie z Myszką Miki, Kaczorem Donaldem, psem Pluto, Goofym itp. Blue Sky- powstało w lutym 1987 roku, założone przez artystów i techników, którzy wcześniej pracowali dla firmy Disney podczas tworzenia filmu Tron. W 1997 roku firma została nabyta przez 20th Century Fox.

19 Filmy animowane nie tylko dla dzieci
,,Małpiszon”-film animowany, wyprodukowany w USA w 2001r. ,,Tedi i poszukiwacze zaginionego skarbu''-film wyprodukowany w 2012r w Hiszpanii.

20 Źródła: grafika google

21 Koniec Prezentację wykonał:


Pobierz ppt "Film animowany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google