Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alfabet Braille’a Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alfabet Braille’a Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!"— Zapis prezentacji:

1 Alfabet Braille’a Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!
 to alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!

2 Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a, jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej

3 Wielka litera w Braille.
W systemie Braille’a dużą literę zastępuje jeden znak, stawiany przed każdym słowem, które ma być zapisane wielką literą.

4 Cyfry w Braille. Aby nie było zbyt wielu znaków w Systemie Braille’a, liczby mają takie same znaki jak kolejne litery, zaczynając od A do J. A = 1 B = 2 C = 3 D = 4 E =5 F = 6 G = 7 H = 8 I = 9 J = 0

5 Alfabet Braille’a

6 Tabliczki brajlowskie- niezbędne do pisania!
Przywrócenie możliwości posługiwania się pismem jest ważnym czynnikiem całościowej rehabilitacji. Przywraca osobom z poważnymi dysfunkcjami wzroku możliwości zdobywania wykształcenia, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwijania zainteresowań, utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, pracę zawodową i twórczą, ułatwia życie codzienne.

7 Gdzie możemy spotkać się z Braillem ?
Na opakowaniach leków Bankomaty Karty do gier Kalendarz Komunikacja miejska Przejście dla pieszych jest również specjalnie oznakowane Mapy

8 Maszyna do zapisu Breille’a.
W alfabecie Braille'a do zapisu znaków stosuje się odpowiednio ułożone wypukłe punkty. W 1892 roku Frank Haven Hall stworzył maszynę Halla-Braille'a, która za pomocą sześciu klawiszy (jeden dla każdego punktu w systemie) umożliwiała szybki zapis treści w alfabecie Braille'a.

9 Powierzchnia znaku nie przekracza pola dotyku opuszki palca
 Powierzchnia znaku nie przekracza pola dotyku opuszki palca. Jest to więc najmniejszy znak jaki dotyk ludziki może wyczuć.

10 Taśma dla niewidomych Patent ten składa się ze zwykłej rolki, na którą nawinięta została taśma klejąca z wypustkami. Mogą one przypominać folię bąbelkową, bowiem tworzenie słów w alfabecie Braille'a odbywa się poprzez wciskanie zbędnych wypustków. Fragment taśmy ze stworzonymi napisami nakleja się następnie na przedmiotach codziennego użytku czy w formie ostrzeżenia w miejscach niebezpiecznych. Zdecydowanie podniesie ona komfort poruszania się po domu, ułatwi normalne funkcjonowanie, a także poprawi bezpieczeństwo osób niewidomych.


Pobierz ppt "Alfabet Braille’a Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google