Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę, jak na przykład w prognozie pogody, zazwyczaj określamy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę, jak na przykład w prognozie pogody, zazwyczaj określamy."— Zapis prezentacji:

1

2 Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę, jak na przykład w prognozie pogody, zazwyczaj określamy temperaturę, ilość i rodzaj opadów, prędkość wiatru, zachmurzenie i zjawiska atmosferyczne, np. burze lub gradobicia.

3 Klimat to przebieg stanów pogody uśredniony po kilkudziesięciu latach. Klimat danego miejsca mówi, jakiej np. temperatury i opadów można oczekiwać w konkretnym miesiącu, w jakich miesiącach występują burze itp.

4 Zmiany te ocenia się na podstawie różnorodnych metod np. słoje drzew, długość lodowców, pomiary bezpośrednie.

5  Ważnym czynnikiem kształtującym klimat Ziemi na przestrzeni tysięcy lat są zmiany aktywności słonecznej. (Dopiero przez ostatnie kilkadziesiąt lat dołączyła jeszcze emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.)  Wyraźnie widoczna jest okresowość zmian klimatu. Co ~120tys. lat pojawiają się okresy ocieplenia i epoki lodowcowe.  Obecnie żyjemy w okresie ocieplenia- najwyższych temperatur i najmniejszych lodowców.

6  zmiana rozmiaru czap polarnych (zmiany energii pochłanianej przez Ziemię),  zmiany koncentracji w atmosferze gazów cieplarnianych - dwutlenku węgla i metanu, przede wszystkim z oceanów powoduje dalszy wzrost temperatury;  zmiany koncentracji pary wodnej w atmosferze - w wyższej temperaturze znajduje się w atmosferze większa ilość pary wodnej.

7 Fakty:  temperatura Ziemi rośnie;  wzrost temperatury nie jest wszędzie równomierny;  temperatura nad lądami zmieniła się znacząco, a nad oceanami nieznacznie;  największy wzrost temperatury obserwuje się w Arktyce i w Azji;  większy wzrost temperatury na półkuli północnej.

8  Dwie pory roku - deszczowa zimą i sucha latem.  Za 90 lat temperatury w Polsce będą odpowiadać obecnym temperaturom we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii. Tam będą upały typowe dla Afryki.  Latem upały mogą sięgać 35°C, a okresowo nawet 40°C.

9  Znikną wiosenne powodzie roztopowe.  Wzrośnie ilość burz, sztormów i trąb powietrznych.  Wzrost poziomu morza zagrozi nisko położonym obszarom, jak Gdańsk, półwysep Helski czy Żuławy.  Pojawią się nowe szkodniki oraz nowe choroby zakaźnych np. malaria.

10 W Parku Narodowym Joshua Tree w Kalifornii jukka krótkolistna zaczęła kwitnąć na niewiarygodną skalę.

11 Prognozy astronomów się nie potwierdziły i choć w nocy 14 kwietnia dotarły do Ziemi ze Słońca naładowane cząstki, to jednak skończyło się na niewielkich zorzach widocznych tylko na dalekiej północy.

12 Oficjalnie rozpoczyna się półroczny sezon na burze w naszym kraju. Trwa od kwietnia do września. Ilość dni z piorunami waha się od 18 na północy do 34 w Bieszczadach.

13 Cieszmy się, że wreszcie nadeszła wiosna… Źródło: http://ziemianarozdrozu.pl http://www.twojapogoda.pl http://wiadomości.wp.pl


Pobierz ppt "Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę, jak na przykład w prognozie pogody, zazwyczaj określamy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google