Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEŃ ZIEMI Z KLIMATEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEŃ ZIEMI Z KLIMATEM."— Zapis prezentacji:

1 DZIEŃ ZIEMI Z KLIMATEM

2 Klimat - co to jest pogoda, czym jest klimat?
Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę, jak na przykład w prognozie pogody, zazwyczaj określamy temperaturę, ilość i rodzaj opadów, prędkość wiatru, zachmurzenie i zjawiska atmosferyczne, np. burze lub gradobicia.

3 A czym jest klimat? Klimat to przebieg stanów pogody uśredniony po kilkudziesięciu latach. Klimat danego miejsca mówi, jakiej np. temperatury i opadów można oczekiwać w konkretnym miesiącu, w jakich miesiącach występują burze itp.

4 Zmiany klimatu w przeszłości
Zmiany te ocenia się na podstawie różnorodnych metod np. słoje drzew, długość lodowców, pomiary bezpośrednie.

5 Zmiany klimatu w przeszłości
Ważnym czynnikiem kształtującym klimat Ziemi na przestrzeni tysięcy lat są zmiany aktywności słonecznej. (Dopiero przez ostatnie kilkadziesiąt lat dołączyła jeszcze emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.) Wyraźnie widoczna jest okresowość zmian klimatu. Co ~120tys. lat pojawiają się okresy ocieplenia i epoki lodowcowe. Obecnie żyjemy w okresie ocieplenia- najwyższych temperatur i najmniejszych lodowców.

6 Przyczyny zmian klimatu
zmiana rozmiaru czap polarnych (zmiany energii pochłanianej przez Ziemię), zmiany koncentracji w atmosferze gazów cieplarnianych - dwutlenku węgla i metanu, przede wszystkim z oceanów  powoduje dalszy wzrost temperatury; zmiany koncentracji pary wodnej w atmosferze - w wyższej temperaturze znajduje się w atmosferze większa ilość pary wodnej.

7 Fakty: temperatura Ziemi rośnie; wzrost temperatury nie jest wszędzie równomierny; temperatura nad lądami zmieniła się znacząco, a nad oceanami nieznacznie; największy wzrost temperatury obserwuje się w Arktyce i w Azji; większy wzrost temperatury na półkuli północnej.

8 Co nas czeka? Dwie pory roku - deszczowa zimą i sucha latem.
Za 90 lat temperatury w Polsce będą odpowiadać obecnym temperaturom we Włoszech, Grecji czy Hiszpanii. Tam będą upały typowe dla Afryki. Latem upały mogą sięgać 35°C, a okresowo nawet 40°C.

9 Jak zmieni się klimat Polski?
Znikną wiosenne powodzie roztopowe. Wzrośnie ilość burz, sztormów i trąb powietrznych. Wzrost poziomu morza zagrozi nisko położonym obszarom, jak Gdańsk, półwysep Helski czy Żuławy. Pojawią się nowe szkodniki oraz nowe choroby zakaźnych np. malaria.

10 Niezwykłe zjawiska W Parku Narodowym Joshua Tree w Kalifornii jukka krótkolistna zaczęła kwitnąć na niewiarygodną skalę.

11 Niezwykłe zjawiska Prognozy astronomów się nie potwierdziły i choć w nocy 14 kwietnia dotarły do Ziemi ze Słońca naładowane cząstki, to jednak skończyło się na niewielkich zorzach widocznych tylko na dalekiej północy.

12 Niezwykłe zjawiska Oficjalnie rozpoczyna się półroczny sezon na burze w naszym kraju. Trwa od kwietnia do września. Ilość dni z piorunami waha się od 18 na północy do 34 w Bieszczadach.

13 A na razie Cieszmy się, że wreszcie nadeszła wiosna… Źródło:


Pobierz ppt "DZIEŃ ZIEMI Z KLIMATEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google