Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Debata w Krakowie Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego Patronat honorowy:

2 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Według danych raportu „Badanie ruchu turystycznego w województwie małopolskim w 2013 roku” Małopolskę odwiedziło w ub. roku 12,6 mln osób z czego 2,7 mln stanowią odwiedzający z zagranicy. Według szacunków liczba odwiedzających w województwie małopolskim wzrosła w roku 2013 o 4,2% w stosunku do roku poprzedniego. Analiza danych wykazała, iż województwo małopolskie plasuje się na drugiej pozycji w kraju pod względem liczby turystów korzystających z noclegów, jednak strata do województwa mazowieckiego jest symboliczna. Co więcej, w przypadku liczby nocujących turystów zagranicznych, Małopolska plasuje się na miejscu pierwszym.

3 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Dane Województwa Małopolskiego wskazują, że wśród mieszkańców UE najliczniej odwiedzającą Małopolskę grupę turystów stanowią mieszkańcy Wielkiej Brytanii (26,8%) oraz Niemiec (15%). Do Małopolski chętnie przyjeżdżają także mieszkańcy Włoch oraz Hiszpanii (między 4% a 10% turystów zagranicznych). Osoby odwiedzające Małopolskę wysoko oceniają swój pobyt w regionie - 56% z nich deklaruje bardzo wysoki, a 39% - wysoki poziom zadowolenia. Także poszczególne elementy oferty turystycznej oceniane są korzystnie, średnio na 4,1-4,3 pkt. w pięciopunktowej skali ocen.

4 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Za najważniejsze atuty Małopolski, jako regionu turystycznego, odwiedzający uważają bogactwo przyrodnicze (piękne krajobrazy, czyste powietrze), dużą liczbę i unikatowy charakter zabytków oraz zróżnicowaną ofertę atrakcji. Wysoko oceniana jest również atmosfera: życzliwość i gościnność ludzi. Słabe strony sprowadzane są w większości do słabej infrastruktury drogowej (mała przepustowość dróg, słabe skomunikowanie wewnątrz regionu i z innymi regionami oraz zły stan dróg).

5 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” W styczniu br. Kraków zwyciężył w konkursie prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover na najlepsze miasto na podróż w 2014 r. Stolica Małopolski pokonała m.in. Sewillę, Wenecję, Rzym i Barcelonę. Portal przeanalizował ponad 30 tys. opinii europejskich czytelników Zoovera. Pod uwagę wzięto następujące kryteria: atmosfera, kultura, życie nocne, jakość hoteli oraz popularność miasta. Z kolei wg serwisu priceoftravel.com Kraków jest trzecim w Europie najtańszym miastem dla turysty. Miasto wyprzedziły tylko Bukareszt i Sofia. European Backpacker Index 2013 pokazuje, ile kosztuje jeden dzień pobytu w danym mieście.

6 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Statystki obrazujące ruch pasażerski na lotnisku w Balicach potwierdzają rosnący ruch turystyczny w Małopolsce. We wszystkich miesiącach dla których w momencie opracowywania wspomnianego raportu o ruchu turystycznym w Małopolsce dostępne były dane o liczbie pasażerów (tj. od stycznia do września 2013 roku) widoczny jest wzrost ruchu pasażerskiego w stosunku do roku 2012. Bogata i atrakcyjna oferta tanich lotów zachęca do podróżowania. Port Lotniczy Kraków-Balice jest największym polskim lotniskiem regionalnym, obsługującym prawie 3,7 mln pasażerów rocznie i drugim w Polsce lotniskiem, po Warszawie Okęcie.

7 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” W tegorocznym sezonie letnim Kraków Airport oferuje 61 połączeń regularnych do 20 krajów i współpracuje z 15 liniami lotniczymi. Podczas międzynarodowej konferencji Routes Europe 2014 w Marsylii Kraków Airport ponownie otrzymał drugą nagrodę za efektywne działania marketingowe wspierające rozwój siatki połączeń oraz współpracę z przewoźnikami w kategorii portów do 4 mln pasażerów. Jan Pamuła, prezes Kraków Airport, podkreśla: Otrzymanie przez krakowskie lotnisko wyróżnienia drugi rok z rzędu to potwierdzenie profesjonalizmu i skutecznej działalności portu na międzynarodowym rynku.

8 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Należy zastanowić się czy sieć tanich połączeń lotniczych nie przyczynia się do tego, że do Małopolski przyjeżdża więcej turystów drugiej kategorii. Problemem Małopolski, a w szczególności Krakowa są rozrywkowi turyści z Wielkiej Brytanii. Problem picia na umór i poczucia bezkarności nasila się w centrum miasta z każdym rokiem. Cierpią krakowianie mieszkający nie tylko w okolicach pubów, ale także obok hoteli, do których wracają nad ranem pijani Anglicy, by kontynuować imprezy.

9 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Problem zbyt zabawowych turystów pokazują też statystyki. W roku 2011 do krakowskiej izby wytrzeźwień trafiło 157 obcokrajowców, a w 2012 r. było ich już niemal 240. Od lat największy odsetek pijanych stanowią właśnie obywatele Wielkiej Brytanii. Brytyjczyków do zabawy w Polsce zachęcają otwarte do późnych godzin nocnych puby, działające – nie tylko w weekendy – dyskoteki oraz niespotykana gdzie indziej, gigantyczna sieć całodobowych sklepów z alkoholem. Restauratorzy uważają, że wśród powodów wyjątkowego rozzuchwalenia zagranicznych turystów jest brak stanowczych działań służb mundurowych, które nie chcą interweniować, także z powodu słabej znajomości języka angielskiego.

10 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Służby mundurowe zapytane o stanowczość wobec pijanych obcokrajowców twierdzą, że nie unikają podejmowania interwencji. Podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, mówi: Musimy pamiętać, że Kraków jest miastem żyjącym z turystyki. Dlatego staramy się być wyrozumiali wobec gości, w pierwszej kolejności pouczamy, ale w przypadku rażącego czy chuligańskiego łamania prawa interweniujemy stanowczo.

11 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” 1 kwietnia br. Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął czwartą wersję projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej w celu wynegocjowania jego ostatecznego kształtu. Na realizację programu zaplanowano wykorzystanie 2 875,45 mld euro z funduszy europejskich, w tym 2 073,52 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 801,93 mln ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to kwota niemal o 1 mld euro większa niż ta, którą Małopolska dysponowała w latach 2007-2013 łącznie na Małopolski Regionalny Program Operacyjny oraz komponent regionalny Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 przewidziano inwestycje w rozwój nowoczesnej infrastruktury transportowej dla rozwoju społeczno-gospodarczego Małopolski oraz ochronę, rozwój, udostępnianie i promocję zasobów dziedzictwa kulturowego regionu.

12 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Dzięki funduszom unijnym możliwe będzie zrealizowanie następujących projektów: Zagospodarowanie otoczenia zbiornika w Dobczycach - ma tam powstać sporej wielkości ośrodek turystyczny, mający przyciągać głównie miłośników żeglarstwa. Szybka Kolej Aglomeracyjna - planowane są pierwsze trzy trasy: Balice - Kraków - Wieliczka, Trzebinia - Kraków - Tarnów i Sędziszów - Kraków - Podbory Skawińskie. Pasażerowie będą także korzystać ze zintegrowanego biletu pozwalającego poruszać się komunikacją miejską w miastach na trasie kolejki i z położonych tam parkingów. Rewitalizacja Krynicy-Zdroju - centrum miasta ma zyskać nowy blask. Projekt zakłada m.in. budowę sali koncertowej na 1200 miejsc, przebudowę Muzeum Nikifora i budowę Muzeum Jana Kiepury. Park Pojednania Narodów w Oświęcimiu - rewitalizacja terenów między miastem, dawnym obozem koncentracyjnym a Sołą.

13 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Liczba turystów przyjeżdżających do Krakowa i Małopolski w celu religijnym stale wzrasta. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez Małopolską Organizację Turystyczną 13,3 procent ankietowanych wskazało, że jednym z powodów ich przyjazdu do Krakowa był cel religijny. W 2013 r. było to już 15,09 procent respondentów. Pielgrzymi odwiedzają chętnie miejsca związane z życiem i działalnością Jana Pawła II, a więc Pałac Arcybiskupi przy ul. Franciszkańskiej, katedrę na Wawelu, Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Centrum JPII oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

14 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Podczas kwietniowej konferencji poświęconej turystyce religijnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz samorządy Małopolski i Krakowa dr Elżbieta Bilska-Wodecka z Zespołu Geografii Religii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ zasugerowała, żeby w Małopolsce były dwa mocne ośrodki związane z polskim papieżem - Wadowice i Centrum Jana Pawła II - gromadzące najważniejsze rzeczy związane z Janem Pawłem II.

15 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń to miasta, w których Kraków i Małopolska były w ubiegłym roku promowane jako centrum turystyki religijnej za pomocą mobilnego Muzeum Jana Pawła II. Na ruchomej wystawie można zobaczyć m.in. pamiątki po Ojcu Świętym.

16 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Jaka Unia?” „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Jedną z wizytówek regionu jest projekt Małopolskiej Organizacji Turystycznej pod nazwą Małopolski Camper - samochód obrandowany logotypami, z naklejoną mapą i napisami zachęcającymi do odwiedzenia Małopolski. W dniach 24-28 kwietnia 2014 roku, w trakcie uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II w Rzymie, Małopolska Organizacja Turystyczna przy pomocy Campera ulokowanego m.in. na Placu św. Piotra zaprezentowała pielgrzymom w Watykanie ofertę turystyki religijnej Krakowa i Małopolski, zapraszając jednocześnie na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

17 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów z UE do Małopolski?” Debata w Krakowie Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego Patronat honorowy:


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.jakaunia.pl „Małopolska atrakcyjna dla turystów z UE. Jak przyciągnąć turystów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google