Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego"— Zapis prezentacji:

1 Najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego

2 Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art.45. Kodeks Drogowy)

3 Rozmowa przez telefon to zajmujące zajęcie, które niejednokrotnie jest przyczyną wypadku – na przykład tego poniżej, który miał miejsce w Kanadzie, w północnej części prowincji Ontario. Kierowca wyjeżdżający z drogi podporządkowanej (bądź parkingu) rozmawiał przez telefon i nie zauważył nadjeżdżającego auta. Niestety samochód z zamontowaną kamerą nie zdołał wyhamować.

4 Kary za niestosowanie się do art.45. Kodeksu Drogowego
Rodzaj czynu: Naruszenie innych przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym. Kwalifikacja prawna czynu: art. 45 ust. 2 pkt 1 p.r.d. Liczba punktów karnych: 5 Mandat: 200 zł

5 Ignorowanie przez kierowców sygnalizacji świetlnej
1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają: sygnał zielony — zezwolenie na wjazd za sygnalizator, sygnał żółty — zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony, sygnał czerwony — zakaz wjazdu za sygnalizator, sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie — zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony. (art.95. Kodeks Drogowy)

6 Jadący samochodem osobowym mężczyzna zignorował czerwone światło i uderzył w bok skręcającego samochodu. Prowadząca drugi samochód kobieta trafiła w wyniku wypadku do szpitala.

7

8

9

10 Kary za niestosowanie się do art.95. Kodeksu Drogowego
Rodzaj czynu: Niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych. Kwalifikacja Prawna czynu:§ 95-98, §102 ust. 2, §104 lub §106 z.s.d. Liczba punktów karnych: 6 Mandat: zł

11 Wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. (art.17. Kodeks Drogowy)

12 Kierowca jadącego z naprzeciwka pojazdu wymusił pierwszeństwo przejazdu. Skończyło się to niegroźnym wypadkiem, jednak w wielu takich sytuacjach skutki są tragiczne.

13 Wyprzedzenie z wymuszeniem pierwszeństwa przejazdu, czyli tzw
Wyprzedzenie z wymuszeniem pierwszeństwa przejazdu, czyli tzw. Wyprzedzanie „na trzeciego”.

14 http://motoryzacja. interia

15 Kary za niestosowanie się do art.17. Kodeksu Drogowego
Rodzaj czynu: Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kwalifikacja prawna czynu: § 17 z p.r.d. Liczba punktów karnych: 5 Mandat: 300 zł

16 Niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa przez kierujących lub/i pasażerów
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. (art.39. Kodeks Ruchu Drogowego)

17 W większości przypadków pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko wystąpienia ciężkich obrażeń podczas wypadku. Jednak nie wszyscy kierowcy dbają o to, aby wszyscy pasażerowie, jak i oni sami, mieli zapięte podczas jazdy pasy bezpieczeństwa.

18 Kary za niestosowanie się do art.39 Kodeksu Drogowego
Rodzaj czynu: Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem Kwalifikacja prawna czynu: art. 39 ust.1 p.r.d. Liczba Punktów karnych: 2 Mandat: 100zł

19 Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Zgodnie, z art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych."

20 Na drogach pojawia się coraz więcej pijanych kierowców, którzy bez namysłu siadają „za kółko”. To nigdy nie kończy się szczęśliwie, a ofiarami są zwykle niewinni ludzie.

21

22

23

24

25 Kary za niestosowanie się do art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń
Rodzaj czynu: Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środka odurzającego Kwalifikacja prawna czynu: art. 45 ust. 1 pkt 1 p.r.d. Liczba Punktów karnych: 10 Mandat: zł

26 Dziękujemy za uwagę III LO im. Marii Dąbrowskiej klasa 1f Płock 2014
Patrycja Kalbarczyk Klaudia Michalak Ilona Jaroszewska Katarzyna Miaśkiewicz Patrycja Lewandowska


Pobierz ppt "Najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google