Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie kradnij i nie daj się okraść!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie kradnij i nie daj się okraść!"— Zapis prezentacji:

1 Nie kradnij i nie daj się okraść!

2 Naszym zadaniem było… opracować:
Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?

3 Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce?
1)Na wiarygodnych stronach internetowych (Pamiętajmy, że takie materiały muszą być na licencji CerativeCommons, najczęściej oznaczone są charakterystycznym znaczkiem „CC”) 2)Na stronach encyklopedii

4 Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów?
Jeśli program jest na licencji freeware możemy go bez obaw zgodnie z prawem ściągać, kopiować rozpowszechniać. Jeśli program/film/zdjęcie jest chronione prawami autorskimi, nie mamy prawa tego pliku kopiować ani rozpowszechniać, lecz według polskiego prawa możemy piosenki ściągać ze źródeł, które mają pozwolenie od autorów owych piosenek na ich rozpowszechnianie. Takie płyty możemy nagrać dla własnego użytku oraz ROZDAĆ najbliższym osobom.

5 Jak podawać autorów i źródła?
Jeśli używamy cudzych musimy podać autora i źródło. Najczęściej bierze się je w cudzysłów i podaje stronę internetową, na której je znaleźliśmy Inaczej wygląda sprawa publikacji materiałów na stronie internetowej komercyjnego serwisu. Wtedy należy najpierw zapytać autora o zgodę na publikację. Jeśli autor wyrazi zgodę, od niego zależy również czy z materiału skorzystać będzie można nieodpłatnie.

6 Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich?
Prawa autorskie nakładają na nas pewne ograniczenia dotyczące korzystania z materiałów. Krótko mówiąc, jeśli korzystamy z plików w Internecie nie popełniamy przestępstwa, popełniamy je wtedy, gdy udostępniamy je innym bez zgody autora.

7 Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.?
Należy zastrzec własne prawa autorskie poprzez podpisanie własnej pracy, podanie jej tytułu. Na zdjęciach możemy także umieścić znak wodny. Przykład znaku wodnego

8 Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?
Udostępnienie twórczości na wolnych licencjach oznacza, że każdy ma prawo ją wykorzystywać, poprawiać, dostosowywać, powielać, rozprowadzać za darmo lub za opłatą oraz upowszechniać swoje udoskonalenia, aby mogła z nich korzystać cała społeczność. Przykładem może być system operacyjny Linux, którego niektóre wersje są udostępnione na zasadzie wolnej licencji. Dzięki temu powstaje wiele wersji jednego programu.

9 Dziękujemy za uwagę ! Klasa IIIA


Pobierz ppt "Nie kradnij i nie daj się okraść!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google