Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak uczy się mózg? Twój mózg to najsprawniejszy komputer, ale musisz znać instrukcję obsługi, żeby umiejętnie z niego korzystać. Rozprawić się z.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak uczy się mózg? Twój mózg to najsprawniejszy komputer, ale musisz znać instrukcję obsługi, żeby umiejętnie z niego korzystać. Rozprawić się z."— Zapis prezentacji:

1 Jak uczy się mózg? Twój mózg to najsprawniejszy komputer, ale musisz znać instrukcję obsługi, żeby umiejętnie z niego korzystać. Rozprawić się z mitami: komputer i instrukcja obsługi Sylwia Kolczyńska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

2 Jak uczy się mózg? Uczy się mózg czy uczymy się my?
Czy mózg to komputer? Jak bada się pracę mózgu – krótko o fMRI. Czy istnieje instrukcja obsługi mózgu?

3 Wyłaniająca się ‘instrukcja’.
Czy gdyby komputer umiał sam się obsługiwać potrzebowałby do tego instrukcji? Jak skuteczniej uczyć i skuteczniej wychowywać?

4 Uczenie się Czy mózg to komputer? Co to znaczy uczyć się?
Czy uczy się mózg czy uczymy się my? Czy mózg to komputer? Fortepian – palce grają, głowa myśli o czymś innym Jak muzyk zapamiętuje utwór, jak zapamiętujemy zdarzenia – skomplikowana kombinacja elementów

5 Jak bada się pracę mózgu?
EEG (elektroencefalografia) Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (konieczne podanie substancji promieniotwórczej zawierającej izotopy o krótkim czasie połowicznego rozpadu) fMRI – funkcjonalne obrazowanie rezonansu magnetycznego

6 Jak działa mózg? Poszczególne funkcje Integracja
Neurony - odstawowe jednostki systemu nerwowego

7 Jak bada się pracę mózgu metodą fMRI
i dlaczego należy ostrożnie interpretować wyniki badań oraz nie generalizować ich zbytnio

8 Analiza uzyskanych danych
Wynik badania to tabelki z tysiącami liczb. Korzystając ze specjalnych programów generujemy obrazki i przekształcamy je tak, by nadawały się do analizy. Zadajemy właściwe pytanie i przekształcamy je na język programu, którego używamy. Czekamy, aż pojawi się obrazek z kolorową plamką.

9 Co na pewno możemy zrobić?
Używać kasków przy uprawianiu dyscyplin sportowych, w których głowa może być narażona na urazy. Dobrze się odżywiać. Pić dużo wody. Pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu. Zadbać o sens, cel, emocje i stymulację w życiu.

10 UWAGA! Neuromity. 10% mózgu Prawa i lewa półkula
Krytyczne okresy rozwoju Nauczanie kreatywne ‘rozwijające umysł’ Style uczenia się Inteligencje wielorakie (w przeciwieństwie do wielokrotnego powtarzania) – które jednak jest skuteczne (preferencje a realne potrzeby)

11 Jak skuteczniej uczyć? Aktywność fizyczna jest dobra dla naszego mózgu
Chroniczny stres niszczy mózg i cały organizm Nasz mózg nie interesuje się rzeczywistością lecz tym, by przeżyć

12 Jak skuteczniej uczyć? Nasz mózg uczy się przez całe życie
Żeby lepiej zapamiętać, musimy powtarzać Nasz mózg lubi między innymi: wyzwania, zabawę, sen

13 Jak skuteczniej wychowywać?
Dać szansę na zabawę oraz uczenie się przez naśladowanie


Pobierz ppt "Jak uczy się mózg? Twój mózg to najsprawniejszy komputer, ale musisz znać instrukcję obsługi, żeby umiejętnie z niego korzystać. Rozprawić się z."

Podobne prezentacje


Reklamy Google