Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kwadrat – as wśród czworokątów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kwadrat – as wśród czworokątów"— Zapis prezentacji:

1 Kwadrat – as wśród czworokątów

2 6.Przygotowanie prezentacji całego projektu.
Nasze zadania: 1. Podział klasy na grupy. Wybór liderów. Wylosowanie figur. Ustalenie zasad współpracy w grupach. Wybór osób odpowiedzialnych za konkretne zadania. 2. Przygotowanie telewizyjnej akcji reklamowej kwadratu (należy nagrać krótki filmik lub przygotować prezentację). 3.Opracowanie krzyżówki z hasłem dla przeciwnej grupy. 4.Zebranie informacji o kwadracie, o jego wykorzystaniu w sztuce i architekturze, w życiu codziennym. Przygotowanie prezentacji zawierającej zdjęcia, rysunki, notatki oraz plakatu do powieszenia w holu szkoły. 5. Ułożenie historii o kwadracie w świecie TIK. Należy napisać opowiadanie na zasadzie „wędrującego plakatu”. Kolejne osoby w grupie dopisują jedno zdanie i przesyłają mailowo do następnej osoby (kopie przesyłają opiekunowi). Końcowy rezultat należy wydrukować, jako całość. 6.Przygotowanie prezentacji całego projektu.

3 Na początek reklama przygotowana przez Michała

4 Nowości w sklepie „Kwawdrat-markt”
Zapraszamy!

5 Na deszczową pogodę polecamy:
Kwadrosolkę Ze sztywnego włókna wodoodpornego „kwadratotec” Jedynie 30,99 kwadrato-banknotów

6 Na ból głowy najlepsze są :
Jedynie 4 kwadrato - banknoty KwadratoBlasty

7 Nowa Zabawka! Już od jutra!
Okazja! Jedynie 16,99 kwadrato - banknotów Lustrzana kostka rubika „Rubiks”

8 A w aptece „Pod kwadratem” czeka na państwa prawdziwa gratka!
„Syrop Kwadratowy” w zestawie wraz z kwadro-łyżeczką Tylko: 12,99 kwadrato - banknotów

9 Mamy nadzieję, że zainteresowała Państwa nasza oferta
Zapraszamy do sklepów „Kwadrat – markt”!

10 Kolejne zadanie polegało na opracowaniu krzyżówki dla przeciwnej grupy

11 Krzyżówka matematyczna
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 = 2.   1,2,3,4 to liczby ……… 3.   Jest to figura przestrzenna. Jej podstawą może być każda figura płaska. 4.   Sławny matematyk i fizyk Albert …….. 5.   Zadania , które robimy w Internecie. 6.   2,4,6,8,10 to liczby …….. 7.   10+9= 8.   Kąt, który ma 90 stopni to kąt …… 9.   Czworokąt , który jest prostokątem I rombem 10. 3,5,7,9 to liczby ……….. 11. Jest nią Śnieżka. 12. Przeciwieństwo słowa długi . 13. Ma wszystkie boki równe lecz nie zawsze ma kąty proste ,5 jest liczbą ……

12 Krzyżówkę przygotował Kuba
Krzyżówkę przygotował Kuba. Teraz zadanie opierające się na przy- gotowaniu informacji o kwadracie

13 Kwadrat- as wśród czworokątów
Prezentacja w ramach projektu „ Kwadrat- as wśród czworokątów”.

14 PRZEDSATAWIAMY EFEKTY NASZEJ PRACY:
Naszym zadaniem było: „Zebranie informacji o kwadracie, o jego wykorzystaniu w sztuce i architekturze, w życiu codziennym. Przygotowanie prezentacji zawierającej zdjęcia, rysunki, notatki oraz plakatu do powieszenia w holu szkoły.” (karta zadania) PRZEDSATAWIAMY EFEKTY NASZEJ PRACY:

15 MAŁY SPIS TREŚCI : 1.Co trzeba wiedzieć o kwadracie?
2. Zastosowanie kwadratu w życiu codziennym 3. Kształt kwadratu użyty w 4. Kwadrat magiczny 5. Kwadrat w starożytności 6.Kostka Rubika 7. Kwadrat w literaturze i sztuce oraz nazwach 8. Przysłowia „do kwadratu”, czyli jakie przysłowia wiążą się z tym czworokątem 9.Ciekawostka

16 Co trzeba wiedzieć o kwadracie?
Suma jego kątów wynosi 360O. Każdy jego kąt ma 90O. Przekątne przecinają się w połowie. Przekątne przecinają się pod kątem prostym. Jest prostokątem ponieważ ma wszystkie kąty proste. Jest rombem, bo ma wszystkie boki równej długości. Jest równoległobokiem ponieważ ma dwie pary boków równoległych.

17 Zastosowanie kwadratu w życiu codziennym
Jego kształt jest wykorzystywany w życiu codziennym jako: kalendarze ,kartki ,gumki do mazania, książki, torby, ramki, budy, domy, fabryki, znaki drogowe, płyty chodnikowe, stoły, przyciski w klawiaturze, kostki do gry

18 Kształt kwadratu użyty w:

19 Kwadrat magiczny Kwadraty magiczne powstają na podstawie zasady, która głosi, że suma liczb w każdym poziomym rzędzie, każdej pionowej kolumnie i na obu przekątnych jest taka sama.

20 Pierwsze kwadraty magiczne znali już Chińczycy i Hindusi przed paroma tysiącami lat. Znaleziono amulety chińskie z kwadratami magicznymi, które zamiast liczb mają odpowiednią liczbę nakłuć lub wydrążeń. Kwadraty magiczne znali również Arabowie w IX wieku naszej ery. Do Europy kwadraty magiczne wprowadził pewien Grek o imieniu Moscopulos, który żył w Konstantynopolu na początku XV stulecia. Jeden z historycznych kwadratów magicznych w Europie jest przedstawiony na dziele malarskim Albrechta Dürera zatytułowanym ,,Melancholia”.

21 to ten obraz :

22 Kwadrat w starożytności
Widoczna na zdjęciu gliniana tabliczka pochodząca z Babilonu z II w. p.n.e. przedstawia kwadrat z przekątnymi. Z zapisu na tabliczce można odczytać stosunek długości przekątnej kwadratu do jego boku (zapisany w systemie 60-kowym). Różni się od rzeczywistej wartości dopiero na szóstym miejscu po przecinku.

23 Kostka rubika Profesor Rubik układał swoją kostkę (jest ona sześcianem) przez miesiąc. Obecnie mistrzem świata jest Australijczyk Feliks Zemdges. Ułożył ją w 5,66 sekundy.

24 Kwadrat w literaturze i sztuce oraz nazwach
Kwadrat – jego nazwa jest wykorzystywana w tytułach dzieł: książek, spektakli, a nawet kółek filmowych lub artystycznych. Oto przykłady: Tadeusz Dąbrowski „Czarny kwadrat” Pieter Aspe „Kwadrat zemsty” Kwadrat Art Club- Jelenia Góra Grzegorz Kasdepke „ Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”

25 „ Rozciągnij kwadrat, Janie,
Przysłowia „do kwadratu”, czyli jakie przysłowia i wierszyki wiążą się z tym czworokątem Głupi do kwadratu; Bomba do kwadratu; „ Rozciągnij kwadrat, Janie, a rombem on się stanie.”

26 ciekawostka Czy wiesz że w kole można narysować kwadrat? Nie wierzysz? Spójrz:

27 K W A D R T Y Koniec! Przygotowały: Hanna i Aleksandra źródła: Tekst:
1. 2. 3. Zdjęcia pobrane z następujących stron: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Przygotowały: Hanna i Aleksandra

28

29

30 Następnie historyjka, za którą odpowiedzialny był Grzesiu

31 Opowiadanie „Kwadrat w świecie TIK”
Przygotował Grzesiu

32 Grzesiu: Dawno, dawno temu
Grzesiu: Dawno, dawno temu... a może tak całkiem niedawno był sobie Kwadrat, który obudził się w krainie TIK . Hania: Jak zwykle przetarł oczy, spojrzał czy nadal jego wszystkie kąty wewnętrzne mają 360 stopni, pościelił łóżko, ubrał się i poszedł na śniadanie. Szymon: Potem zjadł płatki Cinis-Kwadris z mlekiem i udał się do kwadratowych pszczół po miód, a następnie wybrał się do kolegi Prostoklocka. Ania: Po drodze spotkał kwadratowe motyle, które szydziły z jego niezgrabnej sylwetki. Michał: Po krótkiej chwili zamyślenia ruszył dalej. Kinga:   Przechodząc obok sklepu Kwadrat-markt zobaczył na wystawie nowoczesny komputer firmy „Prosto-Elektr”. Kuba: Postanowił go kupić, ale nie miał pieniędzy więc pobiegł do Prostoklocka. Ola: Jego kolega pożyczył mu potrzebną kwotę , pod warunkiem, że będą razem grać.

33 Grzesiu: Komputer okazał się świetny, dzięki niemu Kwadrat zaprzyjaźnił się z czworokątem Kwadratolesem . Hania: Grali razem w gry komputerowe, rozmawiali  na czacie, czuli, że są najlepszymi przyjaciółmi, więc postanowili spotkać się w "realu" Szymon: Przyszli o umówionej godzinie pod Urząd Miejski w krainie TIK.   Ania: Kwadratoles okazał się nie taki, za jakiego się podawał; posiadał dwie pary boków o innej długości i nie miał ani jednego kąta prostego.   Michał: Kwadrat był tym bardzo rozczarowany. Kinga: Przekonał się, że informacje podawane w Internecie nie zawsze są prawdziwe.   Kuba: Rozstał się z Kwadratolesem, pobiegł do domu i zadzwonił do starego przyjaciela Prostoklocka. Ola: Razem grali w ulubione gry i doszli do wniosku, że lubią spędzać ze sobą czas.

34 Koniec Ciąg dalszy nastąpi…

35 Koniec jest też prezentacji końcowej…
Przygotowała Ania


Pobierz ppt "Kwadrat – as wśród czworokątów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google