Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja na temat Jana Kochanowskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja na temat Jana Kochanowskiego"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja na temat Jana Kochanowskiego
1.Biografia. 2.Najważniejsze utwory. 3.Teksty trenów : V ,VII ,VIII . 4.Obraz Jana Matejki: „Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. 5. Podsumowanie : znaczenie twórczości Jana Kochanowskiego dla polskiej literatury .

2 Biografia Jan Kochanowski ( ),jeden z najświetniejszych twórców w całych dziejach literatury polskiej ; poeta, dramatopisarz. Urodził się w Sycynie w średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej. W 1544 roku rozpoczął naukę w Akademii Krakowskiej. Studia kontynuował w Królewcu. Potem wyjechał do Włoch, gdzie podjął studia na uniwersytecie w Padwie. Zwiedził Włochy i Francję , poznał kulturę renesansowej Europy, zetknął się z reformacją . Po powrocie do kraju w 1559 r. poeta był sekretarzem na dworze króla Zygmunta Augusta oraz na dworach magnackich i biskupich. W 1574 roku osiedlił się w dziedzicznym Czarnolesie, gdzie pędził żywot szczęśliwego ojca licznej rodziny . Nieoczekiwanie zmarły mu córki : Urszulka, później Hanna. Kochanowski poświęcił Urszulce cykl 19 „Trenów”, a Hannie epitafium. W kilka lat później atak serca zakończył życie poety. Napisał m.in. : „Fraszki”, „Pieśni”, „Treny”, dramat pt. „Odprawa posłów greckich” , poemat epicki „Zgoda”, „Szachy”, „Psałterz Dawidów” – tłumaczenie psalmów.

3 Najważniejsze utwory Pieśni (1586) Fraszki (1584) Treny (1580)
Psałterz Dawidów (1579) Odprawa posłów greckich (1578, dramat) Zuzanna ( poemat epicki ) Zgoda ( poemat epicki ) Szachy ( poemat epicki ) Satyr albo dziki mąż ( poemat epicki )

4 Tren V Jako oliwka mała pod wysokim sadem
Idzie z ziemie ku górze macierzyńskim śladem Jeszcze ani gałązek, ani listków rodząc, Sama tylko dopiro szczupłym prątkiem wschodząc; Tę, jesli ostre ciernie lub rodne pokrzywy Uprzątając, sadownik podciął ukwapliwy, Mdleje zaraz, a zbywszy siły przyrodzonej Upada przed nogami matki ulubionej. Takci sie mej namilszej Orszuli dostało: Przed oczyma rodziców swoich rostąc, mało Od ziemie się co wznióswszy, duchem zaraźliwym Srogiej śmierci otchniona, rodzicom troskliwym U nóg martwa upadła. O zła Persefono, Mogłażeś tak wielu łza dać upłynąć płono?

5 Tren VII Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory Mojej namilszej cory!
Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie, Żalu mi przydajecie? Już ona członeczków swych wami nie odzieje - Nie masz, nie masz nadzieje! Ujął ją sen żelazny, twardy, nieprzespany... Już letniczek pisany I uploteczki wniwecz, i paski złocone, Matczyne dary płone. Nie do takiej łożnice, moja dziewko droga, Miała cię mać uboga Doprowadzić! Nie takąć dać obiecowala Wyprawę, jakąć dała Giezłeczkoć tylko dała a lichą tkaneczkę; Ojciec ziemie brełeczkę W główki włożył. - Niestetyż, i posag, i ona W jednej skrzynce zamkniona!

6 TrenVIII Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,
Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło. Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała, Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała. Nie dopuściłaś nigdy matce się frasować Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psować, To tego, to owego wdzięcznie obłapiając I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając. Teraz wszytko umilkło, szczere pustki w domu, Nie masz zabawki, nie masz rozśmiać się nikomu. Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, A serce swej pociechy darmo upatruje.

7 Obraz Jana Matejki

8 Znaczenie twórczości Jana Kochanowskiego dla polskiej literatury
Twórczość Jana Kochanowskiego rozpoczyna bardzo istotny rozdział w historii literatury polskiego odrodzenia . Jest to pisarz , który wprowadził naszą poezję do dziejów literatury ogólnoeuropejskiej , a więc wówczas - ogólnoświatowej . Z tego powodu nazwisko poety możemy stawiać tuż obok Kopernika i Modrzewskiego . Na dopisanie czwartego nazwiska przyjdzie nam czekać dwa i pół wieku , do czasów Adama Mickiewicza .

9 Koniec Przygotował: Krzysztof Kołodziejczyk.
Źródło: grafika, Sciaga.pl , Wikipedia


Pobierz ppt "Prezentacja na temat Jana Kochanowskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google