Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adresy IP v 4 Sieci komputerowe © Marcin Żmuda, CKU Legnica.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adresy IP v 4 Sieci komputerowe © Marcin Żmuda, CKU Legnica."— Zapis prezentacji:

1 Adresy IP v 4 Sieci komputerowe © Marcin Żmuda, CKU Legnica

2 Adresy IP – Informacje podstawowe
np To 32 bitowa (4 bajtowa ) liczba całkowita jednoznacznie identyfikująca komputer w danej sieci. Zapisywana jest w postaci czterech liczb całkowitych (po 8 bitów na jedną) oddzielonych kropkami. Adresy IP podzielone są na klasy.

3 Adresy IP - klasy Klasa Najniższy adres Najwyższy adres A B C D E Mechanizm klas wykorzystywany jest przez routery do wyznaczania trasy pakietów (analizują adres sieci).

4 Adresy IP - klasy W klasie C mamy: 221 = 2097152 sieci
28 = 256 komputerów

5 Adresy IP – adresy prywatne
Dla klas A, B, C została wydzielona pewna pula adresów prywatnych. Wykorzystywane są one na potrzeby sieci lokalnych i nie mogą być wykorzystywane w Internecie. Używa się róznież terminu adresy nieroutowalne. - Adresy prywatne z klasy A: , - Adresy prywatne z klasy B: , - Adresy prywatne z klasy C:

6 Adresy IP – localhost To tzw. pętla zwrotna (loopback), adres samego siebie. Odpowiednik IP:

7 Adresy IP – maska podsieci
To liczba całkowita, 32 bitowa, jednakowa dla wszystkich hostów w danej podsieci. Rozpoczyna się zawsze ciągłym blokiem jedynek, po którym następuje blok zer. Mechanizm ten został wprowadzony ze względu na niewystarczający podział adresów na klasy. Maska pozwala dzielić większe sieci na mniejsze.

8 Adresy IP – maska podsieci
Przykład 1: Maska: 255 Źródłowy IP: 192 168 2 Wynik źród.: Docelowy IP: 3 Wynik doc.: Host docelowy znajduje się w danej podsieci.

9 Adresy IP – maska podsieci
Przykład 2: Maska: 255 Źródłowy IP: 192 168 2 Wynik źród.: Docelowy IP: 207 142 131 236 Wynik doc.: Host docelowy nie znajduje się w danej podsieci. Pakiet zostanie przekazany do bramy.


Pobierz ppt "Adresy IP v 4 Sieci komputerowe © Marcin Żmuda, CKU Legnica."

Podobne prezentacje


Reklamy Google