Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Droga Krzyżowa z Dobrym Łotrem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Droga Krzyżowa z Dobrym Łotrem"— Zapis prezentacji:

1 Droga Krzyżowa z Dobrym Łotrem

2 Razem z Panem Jezusem Drogą Krzyżową szło dwóch ludzi
Razem z Panem Jezusem Drogą Krzyżową szło dwóch ludzi. Tak jak On skazanych na śmierć. Oni – ponieważ zrobili wiele złego. On – mimo iż nic złego nie zrobił. Jeden ze złoczyńców w drodze na Golgotę zrozumiał, że Jezus cierpi niewinnie. W ostatniej chwili swego życia uwierzył, że właśnie Jezus idący obok, jest Zbawicielem i że On umiera także za jego grzechy. Wtedy właśnie z pokorą prosił Jezusa, by wprowadził go do swego Królestwa. Został wysłuchany.

3 Dobry łotr towarzyszy nam dzisiaj w Drodze Krzyżowej
Dobry łotr towarzyszy nam dzisiaj w Drodze Krzyżowej. Będzie nas uczył, że żaden człowiek nie jest tak zły, by nie powrócić do Boga. Będzie nas zachęcał do szczerej modlitwy, bo takiej Pan Jezus zawsze wysłuchuje.

4 Prośmy Ducha Świętego o dar sprawiedliwości, byśmy nikogo pochopnie nie osądzali, byśmy często rozmawiali z Panem Jezusem podczas modlitwy.

5 1. Pan Jezus na śmierć skazany

6 Kim jesteś. Jak Masz na imię. Moje imię jest nieważne
 Kim jesteś? Jak Masz na imię? Moje imię jest nieważne. Powiem ci, kim byłem. Byłem bardzo złym człowiekiem. Zostałem skazany na śmierć krzyżową, tego samego dnia co Jezus.

7

8 Gdzie Go zobaczyłeś pierwszy raz. Zobaczyłem Jezusa na placu
Gdzie Go zobaczyłeś pierwszy raz? Zobaczyłem Jezusa na placu. Stał przed tłumem ludzi jak przed sądem. A oni krzyczeli, że jest złym człowiekiem. Przecież Pan Jezus był dobry. Jak oni mogli tak kłamać?

9 A ty, ile razy kłamiesz: rodzicom, pani w szkole, kolegom
A ty, ile razy kłamiesz: rodzicom, pani w szkole, kolegom. Kłamiesz i nie zastanawiasz się nad tym, że wtedy jesteś podobny do oskarżycieli Pana Jezusa.

10 Za wszystkie moje kłamstwa – Przepraszam Cię Panie Jezu Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

11 2. Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona

12 I co było dalej. Jezus był ostatnim człowiekiem sądzonym tego dnia
I co było dalej? Jezus był ostatnim człowiekiem sądzonym tego dnia. Później żołnierze przynieśli trzy krzyże, dla mnie, dla drugiego łotra i właśnie dla Jezusa. Włożyli nam je na plecy.

13 Jakie były te krzyże. Drewniane bardzo ciężkie
Jakie były te krzyże? Drewniane bardzo ciężkie. Krzyczałem, wyrywałem się żołnierzom, ale popatrzyłem na Jezusa, zobaczyłem, że wziął krzyż bez słowa. Zdziwiłem się tak jak wszyscy ludzie, którzy na to patrzyli.

14 Jeżeli było tam tak dużo ludzi, to dlaczego nikt Jezusowi nie pomógł
Jeżeli było tam tak dużo ludzi, to dlaczego nikt Jezusowi nie pomógł? Nikt nie lubi tego co ciężkie i trudne. Ty też nie zawsze lubisz słuchać mamy, odrabiać lekcji, albo iść do Kościoła, gdy jest brzydka pogoda. Wydaje ci się to za ciężkie i za trudne.

15 Za moje lenistwo – Przepraszam Cię Panie Jezu Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

16 3. Pan Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem

17 Szliście daleko z tymi krzyżami
Szliście daleko z tymi krzyżami? Tak, droga była bardzo długa i cały czas wiodła pod górę. Byliśmy bardzo zmęczeni. W pewnym momencie Jezus potknął się i przewrócił. Szedłem za Nim i dobrze to widziałem.

18 Czy żołnierze pomagali Mu wstać
Czy żołnierze pomagali Mu wstać? Nie, bili Go i krzyczeli, żeby szedł dalej. Ale On nie narzekał. Tylko sam się podniósł, chociaż było Mu bardzo trudno. Jak to dobrze, że ja się nie przewracam. Przewracasz się. Zawsze gdy zrobisz coś złego, to tak jakbyś upadł. Szybko przeproś i napraw popełnione zło, a wtedy wstaniesz.

19 Za to, że nie umiem wybaczać –  Przepraszam Cię Panie Jezu Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

20 4. Pan Jezus spotyka swoją Matkę

21 Mówiłeś, że było obok was dużo ludzi
Mówiłeś, że było obok was dużo ludzi. Czy Pan Jezus spotkał kogoś bliskiego? Spotkał swoją Matkę.

22 To na pewno się ucieszył. Nie
To na pewno się ucieszył! Nie. Jego Matka płakała, bo bardzo Go kochała, a nie mogła Mu pomóc. Jezus widział, jak bardzo była smutna i dlatego On też był smutny. Ja też kocham moją mamę i nie lubię, jak jest smutna albo płacze.

23 Ty możesz pomóc swojej mamie: możesz się za nią pomodlić, uściskać ją i powiedzieć, że ją kochasz. Wtedy nie będzie smutna.

24 Za te dni, kiedy mama jest smutna przeze mnie - Przepraszam Cię Panie Jezu   Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

25 5. Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi

26 Słyszałem, że później ktoś pomógł Panu Jezusowi nieść krzyż. Tak
Słyszałem, że później ktoś pomógł Panu Jezusowi nieść krzyż. Tak. Kiedy droga była już bardzo trudna, żołnierze kazali jednemu człowiekowi wziąć krzyż od Jezusa. To był Szymon. Znałem go wcześniej, chociaż niezbyt dobrze, ale słyszałem o nim, że był dobrym człowiekiem.

27 Pewnie Szymon opowiadał później wszystkim, że pomógł nieść krzyż Jezusowi. Nie. Kiedy doszliśmy na szczyt, Szymon bez słowa wrócił do domu, Szkoda, że mnie tam nie było, tak chętnie bym pomógł Panu Jezusowi. Kochaj Go mocno i bądź dobry dla innych, a w ten sposób pomożesz Mu nawet teraz.

28 Za to, że nie chcę pomagać innym –Przepraszam Cię Panie Jezu
Za to, że nie chcę pomagać innym –Przepraszam Cię Panie Jezu.   Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

29 6. Święta Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

30 Jak Pan Jezus znosił te wszystkie trudy Drogi Krzyżowej
Jak Pan Jezus znosił te wszystkie trudy Drogi Krzyżowej? Cierpiał, był bardzo zmęczony, brudny, z czoła płynęły Mu krew i pot. Było bardzo gorąco.

31 Nie mogliście poprosić kogoś o kubek wody. Nie
Nie mogliście poprosić kogoś o kubek wody? Nie. Żołnierze byli bardzo srodzy, pilnowali, żebyśmy się nie zatrzymali. Nie pozwalali nikomu podchodzić do nas. Ludzie bali się ich. Tylko jedna kobieta Weronika odważnie podbiegła do Jezusa i wytarła Mu twarz swoją chustą.

32 A żołnierze. Szybko ją przepędzili, ale Pan Jezus jej podziękował
A żołnierze? Szybko ją przepędzili, ale Pan Jezus jej podziękował. Docenił to, że Mu pomogła i nie bała się żołnierzy. Ty też nie bój się pokazywać innym, że znasz Pana Jezusa i nie wstydzisz się przyznać, że jesteś Jego przyjacielem.

33 Za to że czasami wstydzę się przed kolegami mówić o Tobie – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

34 7. Pan Jezus po raz drugi upada pod krzyżem

35 Czy rzeczywiście droga, po której szliście była taka trudna
Czy rzeczywiście droga, po której szliście była taka trudna? Tak, było na niej bardzo dużo kamieni. Byliśmy zmęczeni i łatwo było się potknąć, dlatego Pan Jezus upadł drugi raz. Zatrzymałem się i chciałem Mu pomóc, ale sam też na plecach miałem krzyż.

36 A żołnierze Mu pomagali. Nie, tylko krzyczeli i kazali iść dalej
A żołnierze Mu pomagali? Nie, tylko krzyczeli i kazali iść dalej. Pan Jezus drugi raz upadł. Ja też często upadam, popełniam te same grzechy, chociaż wiem, że to jest złe. Pamiętaj, że zawsze możesz przeprosić, poprawić się i wstać, Pan Jezus Ci pomoże.

37 Za to, że nie zawsze przepraszam za wyrządzone krzywdy -  Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

38 8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

39 To dziwne, że ludzie widzieli jak Pan Jezus cierpiał i nie płakali
To dziwne, że ludzie widzieli jak Pan Jezus cierpiał i nie płakali. Płakali. Była grupa kobiet, które płakały najgłośniej ze wszystkich. Płakały tak głośno, że aż Pan Jezus usłyszał je, zatrzymał się i do nich przemówił.

40 Przecież sam nie miał siły
Przecież sam nie miał siły. Był bardzo zmęczony, ale nie myślał wtedy o sobie, chciał pomóc tym smutnym kobietom. Pocieszył je. Tak bym chciał pocieszyć zmęczonego Pana Jezusa. Pocieszaj swoich kolegów i koleżanki, kiedy są smutni albo płaczą, a wtedy pocieszysz też Pana Jezusa.

41 Za to, że śmieję się z tych, którzy płaczą – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

42 9. Pan Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem

43 Co było dalej? Później zrobiło się jeszcze bardziej gorąco, a my byliśmy coraz bardziej zmęczeni. Patrzyłem na Jezusa, który szedł przede mną i widziałem, że chciał iść dalej, ale nie miał już siły. Upadł na drogę.

44 To już trzeci raz. Czy tym razem też się podniósł
To już trzeci raz. Czy tym razem też się podniósł? Tak było Mu bardzo trudno, ale wstał, bo chciał ci pokazać, że ty też zawsze możesz się podnieść, nawet jeżeli wiele razy zgrzeszysz.

45 Za to, że nie staram się poprawić z moich najczęstszych grzechów – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

46 10. Pan Jezus z szat obnażony

47 Kiedy wreszcie skończyła się ta droga. Po kilku godzinach
Kiedy wreszcie skończyła się ta droga? Po kilku godzinach. Kiedy doszliśmy na górę, żołnierze wypchnęli Pana Jezusa na środek i na oczach wszystkich zdarli z Niego ubranie.

48 Biedny Pan Jezus, czy nie był zawstydzony
Biedny Pan Jezus, czy nie był zawstydzony? Był bardzo smutny, że nie może się niczym okryć, ale myślał wtedy też o tobie i za ciebie się wstydził.

49 Za mnie dlaczego? Bo tobie nie jest wstyd, kiedy oglądasz filmy tylko dla dorosłych, nieprzyzwoite gazety albo opowiadasz brzydkie dowcipy. Za ten twój grzech Pan Jezus wtedy cierpiał.

50 Za to, że nie wstydzę się oglądać i mówić brzydkich rzeczy – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

51 11. Pan Jezus do krzyża przybity

52 Później przybili nas do krzyży. Jak to przybili. Jezusa też
Później przybili nas do krzyży. Jak to przybili? Jezusa też? Przybili nas gwoździami do drzewa, a Jezusa – jako pierwszego. Podnieśli krzyże do góry. Ból był straszny rozpaczliwie krzyczałem. Drugi łotr zaczął się z Jezusa wyśmiewać.

53 Mówił : „Jeśli jesteś Synem Bożym, wybaw siebie i nas”
Mówił : „Jeśli jesteś Synem Bożym, wybaw siebie i nas”. Spojrzałem wtedy na Jezusa i w Jego oczach zobaczyłem spokój. Wtedy zrozumiałem, że On naprawdę jest Bogiem i że tak właśnie ma być. Kazałem milczeć tamtemu łotrowi, bo my słusznie ponosiliśmy karę za nasze przestępstwa, a Jezus cierpiał niewinnie. Z wielką wiarą poprosiłem Jezusa, żeby mi pomógł. Chociaż zaraz mieliśmy umrzeć chciałem z Nim jeszcze porozmawiać.

54 A Jezus? Jezus spojrzał na mnie z miłością i obiecał, że jeszcze tej nocy będę z Nim w raju. Te słowa dodały mi siły i napełniły pokojem. Rozmawiaj często z Panem Jezusem, to pomaga.

55 Za to, że zapominam o modlitwie – Przepraszam Cię Panie Jezu
Za to, że zapominam o modlitwie – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

56 12. Pan Jezus na krzyżu umiera

57 Czy to prawda, że później działo się coś niezwykłego
Czy to prawda, że później działo się coś niezwykłego? Tak słońce zaszło i chociaż był dzień zrobiło się ciemno jak w nocy.

58 Czy Pan Jezus jeszcze żył. Tak, ale bardzo krótko
Czy Pan Jezus jeszcze żył? Tak, ale bardzo krótko. Ze swojego krzyża widziałem, jak Jezus spojrzał w niebo. Słyszałem też, jak powiedział: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. W tamtej chwili oddał swoje życie Bogu Ojcu. Chociaż wszystko Go bolało i wiedział, że umiera, wierzył, że idzie do Ojca.

59 Co to znaczy oddać życie Bogu. Czy trzeba umrzeć
Co to znaczy oddać życie Bogu? Czy trzeba umrzeć? Nie, ty możesz oddawać swoje życie Panu Bogu każdego dnia, kiedy robisz to, co się Jemu podoba, jesteś grzeczny i dobry dla innych.

60 Za to, że nie jestem posłuszny starszym – Przepraszam Cię Panie Jezu
Za to, że nie jestem posłuszny starszym – Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

61 13. Pan Jezus z krzyża zdjęty

62 Czy ciało Pana Jezusa zostało na krzyżu
Czy ciało Pana Jezusa zostało na krzyżu? Nie, przyszli żołnierze i zdjęli je. Ja jeszcze żyłem i widziałem jak podeszli Jan, Józef z Arymatei i Maryja, Matka Pana Jezusa.

63 Co mówili. Nic. Byli tak smutni, że nic nie mówili
Co mówili? Nic. Byli tak smutni, że nic nie mówili. Maryja bardzo płakała. Jan też. Ale nie złorzeczyli. Starali się przyjąć wolę Pana Boga.

64 Jak mogę pocieszyć Matkę Bożą
Jak mogę pocieszyć Matkę Bożą? Postaraj się nie kłócić z Panem Bogiem, nawet jeśli ci się coś nie uda, dostaniesz gorszą ocenę w szkole albo mama ci na coś nie pozwoli. Pan Bóg wie, co jest dla ciebie najlepsze.

65 Za to że się złoszczę, kiedy mi coś nie wychodzi albo nie dostaje tego, co bym chciał –  Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

66 14. Pan Jezus do grobu złożony

67 Gdzie pochowali Pana Jezusa. Na cmentarzu
Gdzie pochowali Pana Jezusa? Na cmentarzu? Słyszałem jak mówili coś o ogrodzie Józefa, jednego z przyjaciół Pana Jezusa Tam mieli położyć w grobie ciało Jezusa.

68 Żołnierze im na to pozwolili
Żołnierze im na to pozwolili? Tak, ale zapowiedzieli, że wejście do grobu zamkną wielkim kamieniem i postawią straże.

69 Dlaczego? Żołnierze bali się, że ktoś ukradnie ciało Pana Jezusa, a niektórzy też pamiętali, co Jezus mówił o zmartwychwstaniu i bali się, że naprawdę zmartwychwstanie.

70 Za to, że nie zawsze słucham Twoich słów na katechezie i w kościele
Za to, że nie zawsze słucham Twoich słów na katechezie i w kościele. - Przepraszam Cię Panie Jezu. Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie Jezu.

71 Quiz

72 Zaznacz właściwą odpowiedź
Droga Krzyżowa jest nabożeństwem: CZERWCOWYM ADWENTOWYM WIELKOPOSTNYM MAJOWYM

73 Brawo!!! Odgadłeś właściwą odpowiedź

74 Zaznacz właściwą odpowiedź
Ile jest Stacji Drogi Krzyżowej? 5 20 14 10

75 Brawo!!! Odgadłeś właściwą odpowiedź

76 Drogi Przyjacielu! Dziękuję za Twą cierpliwość i mam nadzieję, że ta prezentacja przynajmniej troszeczkę pomogła Ci w przypomnieniu i utrwaleniu Stacji Drogi Krzyżowej Szczęść Boże!


Pobierz ppt "Droga Krzyżowa z Dobrym Łotrem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google