Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLESZCZ – WIEM WIĘCEJ Wykonali: Grzegorz Mąkosa i Klaudia Mordak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLESZCZ – WIEM WIĘCEJ Wykonali: Grzegorz Mąkosa i Klaudia Mordak"— Zapis prezentacji:

1 KLESZCZ – WIEM WIĘCEJ Wykonali: Grzegorz Mąkosa i Klaudia Mordak
Klasa: I gim

2 Cykl rozwojowy kleszcza.
->Kleszcza można spotkać pod postacią: -larwy, limfy, imago(postać dorosła). -> Każda postać musi napić się krwi, aby móc rozwijać się dalej. -> Cykl rozwojowy trwa około 2 lat.

3 Największe ryzyko spotkania kleszcza…
-> park, -> las, -> łąka, -> ogród. Wzrost aktywności kleszczy rozpoczyna się na przełomie marca/kwietnia i trwa aż do października/listopada.

4 Ulubione miejsca kleszczy.
Kleszcze najczęściej można znaleźć w miejscach mało widocznych i niedostępnych, np. pod pachami, w pachwinach, we włosach i za uszami. Dzięki znieczulającym właściwościom śliny kleszcza, jego ukąszenie jest bezbolesne!

5 Jak się chronić? Podczas spaceru należy nosić odpowiednie ubranie, ściśle przylegające i zakrywające jak największą powierzchnię ciała, długie nogawki, długie rękawy, nakrycie głowy i pełne obuwie! Należy omijać gęste trawy, zarośla i wysokie krzewy. Najlepiej iść środkiem ścieżki! Dla większej ochrony można stosować repelenty!

6 Czego nie robić? Nie należy kleszcza: wykręcać, zgniatać, przypalać, smarować tłuszczami, benzyną, środkami dezynfekującymi ani innymi substancjami. Czynności te mogą powodować zwracanie treści pokarmowych przez kleszcze, co może podnieść ryzyko infekcji przenoszonymi przez nie drobnoustrojami.

7 Nie zapominajmy o naszych pupilach!
Bardzo ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie je obejrzeć. Zróbmy to nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla samych siebie! Kleszcze preferują miejsca delikatne, trudno dostępne, w pobliżu naczyń krwionośnych. Najczęściej przyczepiają się na szyi, głowie, grzbiecie i w pachwinach.

8 NIE DAJ SIĘ KLESZCZOWI ! MNIEJ UKĄSZEŃ - MNIEJ CHORÓB !
PODSUMOWUJĄC Kleszcze to zewnętrzne pasożyty kręgowców. Są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przenoszą choroby takie jak: kleszczowe zapalenie mózgu czy bolerioza. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywołana przez wirusy. Nie ma na nią leczenia przyczynowego, ale można jej zapobiegać stosując szczepienia ochronne. Bolerioza to choroba wywołana przez bakterie. Leczy się ją antybiotykami lecz nie ma przeciw niej szczepionki. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować i obserwować. W razie jakiś niepokojących zmian należy niezwłocznie udać się do specjalisty! NIE DAJ SIĘ KLESZCZOWI ! MNIEJ UKĄSZEŃ - MNIEJ CHORÓB !


Pobierz ppt "KLESZCZ – WIEM WIĘCEJ Wykonali: Grzegorz Mąkosa i Klaudia Mordak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google