Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL"— Zapis prezentacji:

1 FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL
FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL. DUŃSKA 3, CZOSNÓW TEL. (22) , FAX (22)

2 Powołana w 2000 roku Fundacja "Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia" popularyzuje picie świeżego mleka wśród dzieci. Założycielami Fundacji są naukowcy i specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Matki i Dziecka oraz Elopak S.A. Dzięki aktywnej współpracy ze Spółdzielniami, Zakładami Mleczarskimi oraz innymi organizacjami mamy nadzieję dotrzeć do jak największej liczby dzieci i każdemu z nich zapewnić codzienny dostęp do świeżego mleka.

3 Cele Fundacji: 1) oddziaływanie na wzrost spożycia mleka i jego wyrobów przez grupy ludności, dla których mleko i jego wyroby są szczególnie wskazane ze względów zdrowotnych, socjalnych – dzieci, młodzież i innych, 2) wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych związanych z wyrobami mleczarskimi, szczególnie sposobów produkcji i dystrybucji chroniących jakość i wartość odżywczą mleka i jego przetworów, 3) oddziaływanie na świadomość społeczeństwa, co do wartości mleka i produktów nabiałowych w żywieniu człowieka, 4) propagowanie zdrowego trybu życia.

4 Za spożywaniem mleka przemawiają fakty.

5 Niepodważalne wartości odżywcze mleka:
- źródło łatwo przyswajalnego wapnia (budulec kości, zębów), - źródło białka (budulec komórek, tkanek), - źródło witamin (A, B1, B2, D), - źródło substancji mineralnych.

6 Porcja mleka o średniej zawartości tłuszczu pokrywa dzienne zapotrzebowanie młodzieży na:
- energię - w 5% - białko - w 10% - witaminę A - w 6% - witaminę B2 - w 20% - wapń - w 25% - fosfor - w 25% - magnez - w 10% - cynk - w 6%.

7 Polskie dzieci spożywają jedynie 50% zalecanej normy wapnia - czynnika decydującego o prawidłowym rozwoju struktury kostnej. Zbyt małe spożycie mleka, a co za tym idzie również wapnia może być przyczyną przyspieszenia rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak: osteoporoza lub gruźlica.

8 Istnieje ciągła potrzeba kształtowania prawidłowych postaw żywieniowych młodego pokolenia.
Sprawdzoną formą jest zapewnienie dzieciom w szkole mleka o najwyższej jakości, którego picie może być połączone z drugim śniadaniem.

9 „Szklanka mleka” – program Agencji Rynku Rolnego.

10 Od 2004 roku w ramach programu „Szklanka mleka” do szkół trafiło 250 mln „szklanek mleka”.*
W chwili obecnej w programie bierze udział 28% uprawnionych dzieci, co stanowi 135% wzrost w odniesieniu do roku szkolnego 2006/2007.* * wg danych ARR

11 Dane dotyczące realizacji programu „Szklanka mleka” w ciągu ostatnich 4 lat.
Rok szkolny Liczba zatwierdzonych dostawców Liczba placówek oświatowych biorących udział w programie Liczba dzieci pijących mleko w ramach programu Ilość mleka oraz produktów nabiałowych jakie trafiły do placówek oświatowych w ramach programu (w tonach) 2004/2005 297 4 353 10 232 2005/2006 363 5 549 13 395 2006/2007 389 6 017 13 940 2007/2008* 416 10 658 29 052 * wg danych ARR (kwiecień 2008r.)

12 Na kartonik mleka każdy uczeń czeka,
czyli program „Mleko w Szkole”.

13 Ideą Programu „Mleko w Szkole” jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Od początku swojej działalności (2000 r.) Fundacja podejmuje inicjatywy (we współpracy z samorządami, mleczarniami i innymi organizacjami), których celem było zachęcenie i promowanie idei picia mleka w szkołach. Mimo wielkich wysiłków dopiero pojawienie się wsparcia z Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało zdecydowany rozwój programu „Mleko w Szkolne”.

14 W wyniku realizacji programu „Mleko w Szkole”:
- uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia, - utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe, - dążymy do minimalnego zaangażowania czasowego kadry nauczycielskiej w sprawy związane z zamawianiem i dystrybucją mleka, placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu „Doskonałe Mleko w Szkole”, wszystkie formalności prowadzą nasi Partnerzy.

15 Wyniki Rok szkolny 2004/2005 – pierwszy rok programu „Doskonałe Mleko w Szkole” wspomaganego z dotacji unijnych: - około 7 mln porcji mleka trafiło do uczniów w całej Polsce, - 300 szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”. Rok szkolny 2005/2006: - około 17,5 mln porcji mleka trafiło do szkół, szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”.

16 Wyniki Rok szkolny 2006/2007: - około 17 mln porcji mleka trafiło do dzieci, szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”. Rok szkolny 2007/2008 – pierwszy rok, kiedy dzięki dotacjom pochodzącym od Państwa mleko białe jest nieodpłatne w szkołach podstawowych : - wzrost liczby obsługiwanych placówek do około 3 000, - ponad 600 tys. uczniów pijących „Doskonałe mleko” w szkołach w całej Polsce.

17 Przy realizacji programu „Mleko w Szkole” Fundacja stale współpracuje z:
- Agencją Rynku Rolnego - Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Regionalnymi Centrami Zdrowia Publicznego - producentami mleka szkolnego - władzami samorządowymi w poszczególnych częściach kraju - specjalistami z zakresu żywienia, technologii żywności, medycyny - prasą skierowaną do szkół - prasą lokalną oraz ogólnopolską

18 Działania informacyjno - promocyjne
- strona internetowa (jest prowadzona i uaktualniana już od ponad 5 lat)

19 Działania informacyjno - promocyjne
- wsparcie placówek oświatowych w ich działaniach lokalnych, np. nagrody w imprezach sportowych, konkursach naukowych, rocznice założenia - degustacje mleka w szkołach - materiały drukowane i nie tylko: ulotki, plakaty, kalendarze, zakładki do książek, plany lekcji, płyty DVD z kursem tańca

20 Ulotki informacyjno-promocyjne
Przykładowe materiały promocyjne Plan lekcji Ulotki informacyjno-promocyjne

21 Działania informacyjno - promocyjne
- promocja mleka w szkołach, np. wizyty sportowców promujące picie „Doskonałego mleka” - artykuły dotyczące wartości odżywczych mleka oraz publikacje promujące program „Doskonałe Mleko w Szkole” na łamach prasy szkolnej - udział przedstawicieli Fundacji w konferencjach poświęconych zdrowemu odżywianiu się, promocji zdrowych nawyków żywieniowych - przekazywanie szkołom pomocy dydaktycznych jako podziękowanie za promowanie idei picia mleka wśród dzieci - konkursy i loterie

22 Loteria I edycja – w roku szkolnym 2004/2005 zostało rozlosowanych 36 zestawów komputerowych, które wręczali znani zawodnicy w skokach narciarskich.

23 Puchar „Doskonałego Mleka” – Zakopane, czerwiec 2005, ponad 1200 uczniów z całej Polski.

24 Konferencja „Prawidłowe żywienie młodzieży warunkiem zdrowego społeczeństwa”.
06 października 2005 w Siedlcach odbyła się konferencja „Prawidłowe żywienie młodzieży warunkiem zdrowego społeczeństwa”. Organizatorem było Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego Oddział Terenowy w Siedlcach.

25 Konferencja „Szklanka mleka dla pierwszaka”
Odbyła się 13 października 2006 roku, a jej organizatorem było Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego. Spotkanie skierowane było do kadry nauczycielskiej oraz dyrektorów szkół. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Fundacji.

26 Wizyta znanych polskich sportowców w szkołach z okolic Poznania.
Listopad 2007 roku szkoły uczestniczące w programie „Mleko w Szkole” odwiedzili Józef Łuszczek – mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 roku oraz Wojciech Skupień – wielokrotny reprezentant Polski w skokach narciarskich.

27 Konferencja „Szklanka mleka dla pierwszaka”
Odbyła w marcu 2007 roku, a jej organizatorem było Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego Oddział w Bielsko-Białej. Na konferencję zaproszeni byli nauczyciele i dyrektorzy szkół, a w spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Fundacji.

28 Konkurs plastyczny „Piję mleko w szkole” – I edycja
Zorganizowany we współpracy z Gazetą Szkolną, trwał 4 miesiące. Nadesłano ponad prac z całej Polski. Nagrodzeni zostali zarówno uczniowie i ich opiekunowie jak też szkoły przesyłające najwięcej prac.

29 Nagrody dla szkół – plansze dydaktyczne
Na koniec roku szkolnego 2006/2007 do wszystkich szkół, które brały udział w programie „Mleko w Szkole” trafiło prawie plansz dydaktycznych.

30 Konferencja „Mleczna droga do szkoły”
Odbyła się 19 września 2007 roku w Płocku. Zorganizowana została przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Udział w niej wzięli również przedstawiciele Fundacji.

31 Działania w przyszłości – cele:
oddziaływanie na wzrost spożycia mleka i jego wyrobów wśród dzieci i młodzieży, 2) wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych związanych z wyrobami mleczarskimi, 3) oddziaływanie na świadomość społeczeństwa, co do wartości mleka i produktów nabiałowych w żywieniu człowieka, 4) propagowanie zdrowego trybu życia.

32 Dziękuję za uwagę.

33 Fundacja „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” TEL. (22) 785 90 09, FAX


Pobierz ppt "FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL"

Podobne prezentacje


Reklamy Google