Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL. DUŃSKA 3, 05-152 CZOSNÓW TEL. (22) 785 90 09, FAX (22) 785 90 01 www.mlekowszkole.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL. DUŃSKA 3, 05-152 CZOSNÓW TEL. (22) 785 90 09, FAX (22) 785 90 01 www.mlekowszkole.pl."— Zapis prezentacji:

1

2 FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL. DUŃSKA 3, CZOSNÓW TEL. (22) , FAX (22)

3 Powołana w 2000 roku Fundacja "Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia" popularyzuje picie świeżego mleka wśród dzieci. Założycielami Fundacji są naukowcy i specjaliści ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Instytutu Matki i Dziecka oraz Elopak S.A. Dzięki aktywnej współpracy ze Spółdzielniami, Zakładami Mleczarskimi oraz innymi organizacjami mamy nadzieję dotrzeć do jak największej liczby dzieci i każdemu z nich zapewnić codzienny dostęp do świeżego mleka.

4 Cele Fundacji: 1) oddziaływanie na wzrost spożycia mleka i jego wyrobów przez grupy ludności, dla których mleko i jego wyroby są szczególnie wskazane ze względów zdrowotnych, socjalnych – dzieci, młodzież i innych, 2) wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych związanych z wyrobami mleczarskimi, szczególnie sposobów produkcji i dystrybucji chroniących jakość i wartość odżywczą mleka i jego przetworów, 3) oddziaływanie na świadomość społeczeństwa, co do wartości mleka i produktów nabiałowych w żywieniu człowieka, 4) propagowanie zdrowego trybu życia.

5 Za spożywaniem mleka przemawiają fakty.

6 Niepodważalne wartości odżywcze mleka: - źródło łatwo przyswajalnego wapnia (budulec kości, zębów), - źródło białka (budulec komórek, tkanek), - źródło witamin (A, B1, B2, D), - źródło substancji mineralnych.

7 Porcja mleka o średniej zawartości tłuszczu pokrywa dzienne zapotrzebowanie młodzieży na: - energię - w 5% - białko - w 10% - witaminę A - w 6% - witaminę B2 - w 20% - wapń - w 25% - fosfor - w 25% - magnez - w 10% - cynk - w 6%.

8 Polskie dzieci spożywają jedynie 50% zalecanej normy wapnia - czynnika decydującego o prawidłowym rozwoju struktury kostnej. Zbyt małe spożycie mleka, a co za tym idzie również wapnia może być przyczyną przyspieszenia rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak: osteoporoza lub gruźlica.

9 Istnieje ciągła potrzeba kształtowania prawidłowych postaw żywieniowych młodego pokolenia. Sprawdzoną formą jest zapewnienie dzieciom w szkole mleka o najwyższej jakości, którego picie może być połączone z drugim śniadaniem.

10 „Szklanka mleka” – program Agencji Rynku Rolnego.

11 Od 2004 roku w ramach programu „Szklanka mleka” do szkół trafiło 250 mln „szklanek mleka”.* W chwili obecnej w programie bierze udział 28% uprawnionych dzieci, co stanowi 135% wzrost w odniesieniu do roku szkolnego 2006/2007.* * wg danych ARR

12 Dane dotyczące realizacji programu „Szklanka mleka” w ciągu ostatnich 4 lat. Rok szkolny Liczba zatwierdzonych dostawców Liczba placówek oświatowych biorących udział w programie Liczba dzieci pijących mleko w ramach programu Ilość mleka oraz produktów nabiałowych jakie trafiły do placówek oświatowych w ramach programu (w tonach) 2004/ / / /2008* * wg danych ARR (kwiecień 2008r.)

13 Na kartonik mleka każdy uczeń czeka, czyli program „Mleko w Szkole”.

14 Ideą Programu „Mleko w Szkole” jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Od początku swojej działalności (2000 r.) Fundacja podejmuje inicjatywy (we współpracy z samorządami, mleczarniami i innymi organizacjami), których celem było zachęcenie i promowanie idei picia mleka w szkołach. Mimo wielkich wysiłków dopiero pojawienie się wsparcia z Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało zdecydowany rozwój programu „Mleko w Szkolne”.

15 - uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia, - utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe, - dążymy do minimalnego zaangażowania czasowego kadry nauczycielskiej w sprawy związane z zamawianiem i dystrybucją mleka, - placówka oświatowa nie ponosi kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu „Doskonałe Mleko w Szkole”, - wszystkie formalności prowadzą nasi Partnerzy. W wyniku realizacji programu „Mleko w Szkole”:

16 Wyniki Rok szkolny 2004/2005 – pierwszy rok programu „Doskonałe Mleko w Szkole” wspomaganego z dotacji unijnych: - około 7 mln porcji mleka trafiło do uczniów w całej Polsce, szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”. Rok szkolny 2005/2006: - około 17,5 mln porcji mleka trafiło do szkół, szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”.

17 Wyniki Rok szkolny 2006/2007: - około 17 mln porcji mleka trafiło do dzieci, szkół biorących udział w programie „Mleko w Szkole”. Rok szkolny 2007/2008 – pierwszy rok, kiedy dzięki dotacjom pochodzącym od Państwa mleko białe jest nieodpłatne w szkołach podstawowych : - wzrost liczby obsługiwanych placówek do około 3 000, - ponad 600 tys. uczniów pijących „Doskonałe mleko” w szkołach w całej Polsce.

18 Przy realizacji programu „Mleko w Szkole” Fundacja stale współpracuje z: - Agencją Rynku Rolnego - Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Regionalnymi Centrami Zdrowia Publicznego - władzami samorządowymi w poszczególnych częściach kraju - specjalistami z zakresu żywienia, technologii żywności, medycyny - prasą skierowaną do szkół - prasą lokalną oraz ogólnopolską - producentami mleka szkolnego

19 Działania informacyjno - promocyjne - strona internetowa (jest prowadzona i uaktualniana już od ponad 5 lat)

20 Działania informacyjno - promocyjne - materiały drukowane i nie tylko: ulotki, plakaty, kalendarze, zakładki do książek, plany lekcji, płyty DVD z kursem tańca - wsparcie placówek oświatowych w ich działaniach lokalnych, np. nagrody w imprezach sportowych, konkursach naukowych, rocznice założenia - degustacje mleka w szkołach

21 Przykładowe materiały promocyjne Ulotki informacyjno-promocyjne Plan lekcji

22 - promocja mleka w szkołach, np. wizyty sportowców promujące picie „Doskonałego mleka” Działania informacyjno - promocyjne - artykuły dotyczące wartości odżywczych mleka oraz publikacje promujące program „Doskonałe Mleko w Szkole” na łamach prasy szkolnej - udział przedstawicieli Fundacji w konferencjach poświęconych zdrowemu odżywianiu się, promocji zdrowych nawyków żywieniowych - przekazywanie szkołom pomocy dydaktycznych jako podziękowanie za promowanie idei picia mleka wśród dzieci - konkursy i loterie

23 Loteria I edycja – w roku szkolnym 2004/2005 zostało rozlosowanych 36 zestawów komputerowych, które wręczali znani zawodnicy w skokach narciarskich.

24 Puchar „Doskonałego Mleka” – Zakopane, czerwiec 2005, ponad 1200 uczniów z całej Polski.

25 Konferencja „Prawidłowe żywienie młodzieży warunkiem zdrowego społeczeństwa”. 06 października 2005 w Siedlcach odbyła się konferencja „Prawidłowe żywienie młodzieży warunkiem zdrowego społeczeństwa”. Organizatorem było Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego Oddział Terenowy w Siedlcach.

26 Konferencja „Szklanka mleka dla pierwszaka” Odbyła się 13 października 2006 roku, a jej organizatorem było Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego. Spotkanie skierowane było do kadry nauczycielskiej oraz dyrektorów szkół. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Fundacji.

27 Wizyta znanych polskich sportowców w szkołach z okolic Poznania. Listopad 2007 roku szkoły uczestniczące w programie „Mleko w Szkole” odwiedzili Józef Łuszczek – mistrz świata w biegach narciarskich z 1978 roku oraz Wojciech Skupień – wielokrotny reprezentant Polski w skokach narciarskich.

28 Konferencja „Szklanka mleka dla pierwszaka” Odbyła w marcu 2007 roku, a jej organizatorem było Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego Oddział w Bielsko-Białej. Na konferencję zaproszeni byli nauczyciele i dyrektorzy szkół, a w spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Fundacji.

29 Konkurs plastyczny „Piję mleko w szkole” – I edycja Zorganizowany we współpracy z Gazetą Szkolną, trwał 4 miesiące. Nadesłano ponad prac z całej Polski. Nagrodzeni zostali zarówno uczniowie i ich opiekunowie jak też szkoły przesyłające najwięcej prac.

30 Nagrody dla szkół – plansze dydaktyczne Na koniec roku szkolnego 2006/2007 do wszystkich szkół, które brały udział w programie „Mleko w Szkole” trafiło prawie plansz dydaktycznych.

31 Konferencja „Mleczna droga do szkoły” Odbyła się 19 września 2007 roku w Płocku. Zorganizowana została przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Udział w niej wzięli również przedstawiciele Fundacji.

32 Działania w przyszłości – cele: 1)oddziaływanie na wzrost spożycia mleka i jego wyrobów wśród dzieci i młodzieży, 2) wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych związanych z wyrobami mleczarskimi, 3) oddziaływanie na świadomość społeczeństwa, co do wartości mleka i produktów nabiałowych w żywieniu człowieka, 4) propagowanie zdrowego trybu życia.

33 Dziękuję za uwagę.

34 Fundacja „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” TEL. (22) , FAX. (22)


Pobierz ppt "FUNDACJA „MLEKO DLA SZKÓŁ, MLEKO DLA ZDROWIA” UL. DUŃSKA 3, 05-152 CZOSNÓW TEL. (22) 785 90 09, FAX (22) 785 90 01 www.mlekowszkole.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google