Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W STRONĘ SWIATŁA….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W STRONĘ SWIATŁA…."— Zapis prezentacji:

1 W STRONĘ SWIATŁA…

2 CO TO JEST ŚWIATŁO? Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. w określeniu światłocień. Ultrafiolet i podczerwień można obserwować i mierzyć korzystając z podobnego zestawu przyrządów, a wyniki tych badań można opracowywać korzystając z tych samych praw fizyki (doświadczalne i teoretyczne).

3 HISTORIA SWIATŁA Przez długi czas Słońce było jedynym źródłem światła dla całej rasy ludzkiej. Następnie, około lat temu, prehistoryczny człowiek odkrył ogień jako źródło ciepła i światła. Ogniska, a później sosnowe pochodnie, lampy olejowe i łojowe - przyniosły światło i życie w jaskiniach, gdzie promienie słońca nigdy nie docierały.

4 SŁOŃCE Gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu i planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

5 SŁOŃCE W LICZBACH Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km, leży w Ramieniu Oriona w galaktyce Drogi Mlecznej, 26 tys. lat świetlnych od jej środka i około 26 lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki. Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością ok km/s w czasie ok. 226 mln lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. I dwa obiegi od powstania życia na Ziemi.

6 Dowody na istnienie ozdobnych i funkcjonalnych lamp wytwarzających cenne światło za pomocą płomienia sięga bardzo wczesnych czasów. Lampy zasilane płynnymi substancjami były używane od tysięcy lat. Przełomowym wydarzeniem było wynalezienie w 1783 roku okrągłego palnika przez Aimé Argand. 

7 Wiek oświetlenia elektrycznego rozpoczął się w roku 1879 roku, w którym to Thomas Edison Alva wynalazł znaną nam do dzisiaj żarówkę. Edison wyprodukował pierwszy egzemplarz żarówki, chociaż wcześniej bo w 1854 r projekt żarówki opracował również niemiecki zegarmistrz  Johann Heinrich Goebel. Światło żarówki z włóknem wolframowym weszło na rynek. Niedługo potem został ono dołączone do pierwszych lamp wyładowczych.

8 PRZYKŁADY SZTUCZNYCH I NATURALNYCH ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA

9 ŚWIECZKI, ZAPAŁKI ORAZ OGNISKO

10 SŁOŃCE I BŁYSKAWICE

11 GWIAZDY

12 ŚWIETLIKI I RYBY GŁĘBINOWE

13 LASERY I ŻARÓWKI

14 LAMPY NAFTOWE I ELEKTRYCZNE

15 ŚWIATŁOWÓD Dowolna struktura zamknięta zdolna prowadzić światło na odległości od ułamków milimetra do setek kilometrów. Struktury światłowodowe wykorzystywane są w telekomunikacji, technice laserowej, czujnikach, medycynie, dla celów oświetleniowych.

16 KLASYFIKACJA ŚWIATŁOWODÓW
Światłowody mogą być klasyfikowane ze względu na ich geometrię (planarne, paskowe lub włókniste), strukturę modową (jednomodowe, wielomodowe), rozkład współczynnika załamania (skokowe i gradientowe) i rodzaj stosowanego materiału (szklane, plastikowe, półprzewodnikowe).

17 ŚWIATŁOWÓD WARSTWOWY Najprostszy światłowód warstwowy składa się z trzech warstw, z których środkowa ma wyższy współczynnik załamania, niż warstwy zewnętrzne. Światło jest uwięzione w tej warstwie na skutek całkowitego wewnętrznego odbicia, o ile kierunki rozchodzenia się promieni tworzą z płaszczyzną warstwy kąty mniejsze od kąta granicznego.

18 ŚWIATŁOWÓD PASKOWY Światłowód paskowy powstaje, kiedy propagacja wiązki w warstwie zostaje ograniczona w dwóch kierunkach. Światłowody paskowe są wykorzystywane w układach fotoniki zintegrowanej i w laserach półprzewodnikowych. W układach fotoniki zintegrowanej służą do prowadzenia światła.

19 ŚWIATŁOWÓD WŁÓKNISTY Światłowód włóknisty to zazwyczaj falowód dielektryczny o przekroju kołowym, otoczony przez płaszcz z innego materiału dielektrycznego o mniejszym współczynniku załamania. Włókna światłowodowe wykonywane są najczęściej ze szkła krzemionkowego.

20 LASERY  Urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej.  Zasadniczymi częściami lasera są: ośrodek czynny, rezonator optyczny, układ pompujący. Układ pompujący dostarcza energię do ośrodka czynnego, w ośrodku czynnym w odpowiednich warunkach zachodzi akcja laserowa, a układ optyczny umożliwia wybranie odpowiednich fotonów.

21 FOTOOGNIWA Element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego, czyli poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n.

22

23 KONIEC Wykonali: Maciej Wasiak Szymon Waszkiewicz Artur Frączek Opiekun: Krzysztof Gutowski


Pobierz ppt "W STRONĘ SWIATŁA…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google