Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRYZYS I UPADEK KOMUNIZMU W EUROPIE HUBERT KURKIEWICZ KL. I A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRYZYS I UPADEK KOMUNIZMU W EUROPIE HUBERT KURKIEWICZ KL. I A."— Zapis prezentacji:

1 KRYZYS I UPADEK KOMUNIZMU W EUROPIE HUBERT KURKIEWICZ KL. I A

2 KRYZYS WEWNĘTRZNY ZSRR

3 CENTRALNIE STEROWANA GOSPODARKA WRAZ Z NIEZALEŻNYMI OD STANOWISKA PŁACĄ POWODOWAŁY POGRĄŻANIE SIĘ KRAJU W KRYZYSIE EKONOMICZNYM. NIEODPOWIEDZIALNE EKSPERYMENTY GOSPODARCZE JAK NP. ODWRACANIE BRZEGU RZEK CZY STOSOWANIE DUŻYCH ILOŚCI NAWOZÓW SZTUCZNYCH POWODOWAŁO KATASTROFY EKOLOGICZNE OBNIŻONO NAKŁADY NA NAUKĘ, CO PRZYCZYNIŁO SIĘ DO SPADKU POZIOMU NAUCZANIA I OPIEKI MEDYCZNEJ POWSZECHNYM PROBLEMEM STAŁ SIĘ ALKOHOLIZM

4 PROPAGANDA PROPAGANDA UŻYWAŁA CORAZ TO ZMYŚLNIEJSZYCH KŁAMSTW BY ZATAJAĆ BRUTALNĄ PRAWDĘ. SPOŁECZEŃSTWO ZACZĘŁO TRACIĆ WIARĘ W KOMUNIZM I GŁOSZONE PRZEZ NIEGO IDEAŁY. MIMO TO GŁOSZONO, ŻE KRAJ ODNOSI SUKCESY EKONOMICZNE.

5 KONFLIKT AFGAŃSKI

6 LATA 70. W AFGANISTANIE OBALONO MONARCHIĘ, A RZĄDY DO ROKU 1978. ZACZĘŁA SPRAWOWAĆ ARMIA. NASTĘPNIE WŁADZĘ PRZEJĘLI KOMUNIŚCI, KTÓRZY PRZYSTĄPILI DO WPROWADZANIA RADYKALNYCH ZMIAN W TYM MUZUŁMAŃSKIM KRAJU WE WRZEŚNIU 1979 R. ZAMORDOWANO PRZYWÓDCĘ AFGANISTANU NURA MOHAMMADA, CO PRZEKONAŁO ZSRR DO WKROCZENIA Z ARMIĄ

7 25 GRUDZIEŃ 1979 R. WOJSKA RADZIECKIE WKROCZYŁY NA TERYTORIUM AFGANISTANU, OPANOWAŁY LOTNISKA WŁADCĄ ZOSTAŁ KOMUNISTA BABRAK KARMAL WKRÓTCE STANY ZJEDNOCZONE ZACZĘŁY WSPIERAĆ FINANSOWO I MILITARNIE MUDŻAHEDINÓW, CZYLI BOJOWNIKÓW ISLAMSKICH. WALKI TOCZYŁY SIĘ DO LUTEGO 1989 R. KIEDY TO WOJSKA SOWIECKIE MUSIAŁY SIĘ WYCOFAĆ. W WYNIKU PÓŹNIEJSZYCH WALK WŁADZĘ W AFGANISTANIE ZDOBYLI RADYKALNI MUZUŁMANIE- TALIBOWIE.

8 POSTACI Konstantin Czernienko Przywódca KPZR. Walczył z opozycją, wzmocnił kampanię antyreligijną oraz rusyfikację. Rządził przez rok do śmierci w marcu 1985 r. kiedy to nowym sekretarzem generalnym został Michaił Gorbaczow. Michaił GorbaczowJurij Andropow Przejął kraj będący w słabej kondycji po rządach Leonida Breżniewa. Nie zdążył wprowadzić planowanych zmian. Jego hasłami przewodnimi były pierestrojka (przebudowa), głasnost (jawność) i uskorienie (przyspieszenie). Przeprowadził on wymianę kadr państwowych na młodsze. W ramach głasnosti ludzie dowiedzieli się o nadużyciach w warstwie rządzącej.

9 JESIEŃ LUDÓW PAŃSTWA BLOKU WSCHODNIEGO PODPISAŁY W 1975 R. AKT KOŃCOWY KONFERENCJI BEZPIECZEŃSTWA I WSPÓŁPRACY W EUROPIE ZOBOWIĄZUJĄCEGO DO RESPEKTOWANIA PRAW CZŁOWIEKA. NA WĘGRZECH POWOŁANO KOMITETY HELSIŃSKIE MONITORUJĄCE PRZYPADKI NARUSZANIA PRAW CZŁOWIEKA W POLSCE PROCES PRZEMIAN ZAKOŃCZYŁ SIĘ W CZERWCU 1989 R. KIEDY TO ZORGANIZOWANO WYBORY, W KTÓRYCH WYSTARTOWAĆ MOGŁA OPOZYCJA. W CZECHOSŁOWACJI NIE ZEZWALANO NA DZIAŁALNOŚĆ OPOZYCJI. DO ZMIAN DOPROWADZIŁY MANIFESTACJE ROZPOCZĘTE W LISTOPADZIE 1989 R. PO 10 DNIACH POWOŁANO NOWY RZĄD A PREZYDENTEM ZOSTAŁ VACLAV HAVEL.

10 UPADEK KOMUNIZMU W NRD. OBYWATELE NRD ZACZĘLI MASOWO EMIGROWAĆ NA ZACHÓD. 18 PAŹDZIERNIKA 1989 R. ZE STANOWISKA USTĄPIŁ SEKRETARZ GENERALNY ERICH HONECKER. 9 LISTOPADA OGŁOSZONO OTWARCIE GRANIC. NIE DOPRACOWANO JEDNAK SZCZEGÓŁÓW, PREZ CO TYSIĄCE LUDZI RUSZYŁO NISZCZYĆ MUR BERLIŃSKI. ZDEZORIENTOWANI STRAŻNICY NIE OTRZYMALI WYTYCZNYCH, PRZEZ CO ZEZWOLILI NA USUNIĘCIE MURU. W PAŹDZIERNIKU 1990 R. WSZEDŁ TRAKTAT JEDNOCZĄCY NRD Z RFN.

11 ROZPAD ZSRR 11 MARCA 1990 R. NIEPODLEGŁOŚĆ OGŁOSIŁA LITWA. W SIERPNIU NASTĘPNEGO ROKU ZORGANIZOWANO NIEUDANY ZBROJNY PUCZ PRZECIWKO TAMTEJSZEMU RZĄDOWI. PO TYCH WYDARZENIACH W ZWIĄZKU RADZIECKIM WZMOCNIŁY SIĘ TENDENCJE NIEPODLEGŁOŚCIOWE. 8 GRUDNIA 1991 R. W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ PRZYPIĘCZOWANO DOKUMENT WSPÓLNOTY NIEPODLEGŁYCH PAŃSTW. GORBACZOW, JAKO OSTATNI PREZYDENT, 19 GRUDNIA 1991 R. OGŁOSIŁ ROZWIĄZANIE ZSRR.

12


Pobierz ppt "KRYZYS I UPADEK KOMUNIZMU W EUROPIE HUBERT KURKIEWICZ KL. I A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google