Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W stronę światła!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W stronę światła!!."— Zapis prezentacji:

1 W stronę światła!!

2 Co to jest światło? Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. w określeniu światłocień. W nauce pojęcie światła jest jednak szersze gdyż nie tylko promieniowanie widzialne, ale i sąsiednie zakresy, czyli ultrafiolet i podczerwień można obserwować i mierzyć korzystając z podobnego zestawu przyrządów- fotometrii.

3 Przykłady wskazujące, że światłem należy nazywać szerszy zakres promieniowania, niż tylko promieniowanie widzialne: wiele substancji barwiących(pigment, lak, barwnik) płowieje nie tylko od kontaktu ze światłem widzialnym, ale i bliskim ultrafioletem pochodzącym ze Słońca; rozszczepiając, za pomocą pryzmatu, światło emitowane przez rozgrzane ciała, można zaobserwować wzrost temperatury przesuwając termometr wzdłuż uzyskanych barw widmowych, wzrost ten jest mierzalny także dalej, w niewidocznej części widma, która jest również załamywana przez ten pryzmat; wiele zwierząt ma zakresy widzenia światła wykraczające poza zakres widzenia ludzkiego oka.

4 Historia Światła Przez długi czas Słońce było jedynym źródłem światła dla całej rasy ludzkiej. Następnie, około lat temu, prehistoryczny człowiek odkrył ogień jako źródło ciepła i światła. Ogniska, a później sosnowe pochodnie, lampy olejowe i łojowe - przyniosły światło i życie w jaskiniach, gdzie promienie słońca nigdy nie docierały. Wspaniałe rysunki w jaskini Altamira pochodzące z około lat temu  prawdopodobnie zostały wykonane przy sztucznym oświetleniu. Wiek oświetlenia elektrycznego rozpoczął się w 1879 roku, w którym to Thomas Edison Alvara wynalazł znaną nam do dzisiaj żarówkę. Edison wyprodukował pierwszy egzemplarz żarówki, chociaż wcześniej bo w 1854 r projekt żarówki opracował również niemiecki zegarmistrz  Johann Heinrich Goebel. Światło żarówki z włóknem wolframowym weszło na rynek. Niedługo potem został ono dołączone do pierwszych lamp wyładowczych. Dzisiaj, życie byłoby nie do pomyślenia bez sztucznego oświetlenia. W ostatnich latach rozwój lamp i opraw nabrał dużego tempa. Wydajne technologie, nowe materiały i optyczne systemy tworzą nowe możliwości – poza wzrostem komfortu i wygody użytkownika oraz ochrony środowiska, wpływają pozytywnie na rozwój gospodarki.

5 Naturalne źródła światła:
są to przedmioty stworzone przez naturę emitujące światło. Należą do nich m.in.: gwiazdy (Słońce i niektóre inne ciała niebieskie) czynne wulkany pioruny lub błyskawice zorze polarne

6 Sztuczne źródła światła : są to przedmioty stworzone przez człowieka, które emitują światło. Należą do nich m.in.: świece ogniska kaganki pochodnie lampy naftowe lampy elektryczne żarówki m.in. w latarce latarnie świetlówki lasery diody świecące płomienie zapalonej świecy, zapałki plazmy

7 Monochromatyczne światło
Określenie promieniowania elektromagnetycznego złożonego z dokładnie jednej częstotliwości (długości fali). W rzeczywistości tak dokładnego promieniowania uzyskać nie można (widmo nigdy nie będzie dokładnie jednym prążkiem). Określenie zwykle odnosi się do promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym i zbliżonym do widzialnego, jednak może opisywać każdą częstotliwość. Urządzeniem wytwarzającym promieniowanie monochromatyczne jest na przykład laser.

8 Światło białe Światło zawierające fale elektromagnetyczne o wszystkich możliwych częstotliwościach w widzialnej części widma w odpowiednich proporcjach, np. światło słoneczne.

9 Światło RGB Jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej.

10 Lasery Rodzaje laserów:
- Urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Rodzaje laserów: Podział laserów w zależności od sposobu pracy Lasery pracy ciągłej, emitujące promieniowanie o stałym natężeniu Lasery impulsowe, emitujące impulsy światła Podział laserów w zależności od mocy Lasery dużej mocy Lasery o średniej mocy Lasery małej mocy Lasery bardzo małej mocy Podział laserów w zależności od widma promieniowania, w których laser pracuje Lasery w podczerwieni Lasery w części widzialnej Lasery w nadfiolecie

11 Światłowód - przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła. W języku polskim określenie "światłowód" używane jest w dwóch znaczeniach: 1,Kabel telekomunikacyjny umożliwiający przesyłanie sygnału optycznego, wykorzystywany w telekomunikacji, telewizji kablowej i lokalnych sieciach komputerowych. 2, Dowolna struktura zamknięta zdolna prowadzić światło na odległości od ułamków milimetra do setek kilometrów. Struktury światłowodowe wykorzystywane są w telekomunikacji, technice laserowej, czujnikach, medycynie, dla celów oświetleniowych lub dekoracyjnych i w innych dziedzinach nauki i techniki.

12 Fotoogniwa Codziennie na powierzchnie ziemi docierają olbrzymie ilości energii, której do niedawna nie potrafiliśmy w umiejętny sposób wykorzystać. Nowe możliwości w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca otworzyła dziedzina fizyki zwana fotowoltaiką. Wieloletnie badania w tej dziedzinie przyczyniły się do stworzenia urządzeń przetwarzających energię słoneczną w energię elektryczną. Urządzenia te nazywamy fotoogniwami bądź modułmi fotowoltaicznymi.

13 Słonce - gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

14 KONIEC Wykonały: Aleksandra Oryl, Magdalena Witkowska Kl. IIa


Pobierz ppt "W stronę światła!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google