Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Brytyjska Rodzina Królewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Brytyjska Rodzina Królewska"— Zapis prezentacji:

1 Brytyjska Rodzina Królewska

2 Od lewej: książę William, książę Harry, królowa Elżbieta II i książę Filip

3 Majątek i posiadłości rodziny .
Wbrew pozorom brytyjska królowa Elżbieta nie jest aż tak bogata, jak można by przypuszczać. W porównaniu z niektórymi hollywoodzkimi gwiazdami jej budżet na bieżące wydatki jest o wiele mniejszy. Co roku słynna monarchini dostaje od rządu określoną kwotę, która musi jej wystarczyć na podstawowe opłaty, takie jak pensja dla służby (w samym Pałacu Buckingham jest 800 pracowników), utrzymanie posiadłości czy wyjazdy. Teoretycznie w 2010 roku królowa zarobiła 342 mln dolarów dzięki akcjom, a także nieruchomościom, które do niej należą.

4 W ich skład wchodzą m.in. londyńskie hotele Four Seasons i Intercontinental. Według prawa cała kwota nie trafiła jednak do kieszeni władczyni, tylko do rządu. Później to politycy ustalają, jaka suma zostanie podarowana Elżbiecie II. W 2010 roku królowa otrzymała 83,8 mln dolarów. 21,8 mln na podstawowe wydatki, 23,3 mln na przygotowania oficjalnych spotkań, 25,9 mln na utrzymanie pałaców, 6,4 mln na podróże i tyle samo na inne opłaty.

5 Majątek i posiadłości rodziny .
Największe bogactwo Windsorów (w sumie ok. 450 mln dolarów) kryje się w dobrach materialnych. Pod tym względem uchodzą za jedną z najbogatszych rodzin arystokratycznych na starym kontynencie. Pokaźną część majątku monarchii stanowi ich kolekcja sztuki. Królowa posiada m.in. dzieła Rembrandta i Michała Anioła. Całość warta jest 16 mld dolarów.

6

7 Przodkowie rodziny królewskiej od XX wieku .

8 Drzewo genealogiczne .

9 Lista obecnych członków rodziny królewskiej dynastii Windsorów .
królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II książę Edynburga, Filip (małżonek królowej) książę Walii, Karol i księżna Kornwalii, Kamila (najstarszy syn królowej i jego małżonka) książę Cambridge, Wilhelm i księżna Cambridge, Katarzyna (starszy syn księcia Walii i jego małżonka) książę Henryk (młodszy syn księcia Walii) książę Yorku, Andrzej oraz księżniczki Beatrycze i Eugenia (syn królowej i jego córki) hrabia Wessex, książę Edward i hrabina Wessex, księżna Zofia oraz Jakub, wicehrabia Severn i Lady Louise Windsor (najmłodszy syn królowej i jego małżonka oraz ich syn i córka) księżniczka Królewska Anna (córka królowej) książę Gloucesteru, Ryszard i księżna Gloucesteru, Brygida (wnuk Króla Jerzego V i jego małżonka) książę Kentu, Edward i księżna Kentu, Katarzyna (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka) książę Michał z Kentu i Marie-Christine, księżna Michael z Kentu (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka) Lady Ogilvy, księżna Aleksandra (wnuczka króla Jerzego V)

10 Lista nieformalnych członków rodziny królewskiej.
- dalszej rodziny, lub pozbawionych królewskich godności, np. ze względu na pochodzenie w linii żeńskiej (jak dzieci księżniczki Anny). Lista jest niepełna, bo niemożliwa do jasnego określenia, gdyż wiele osób łączą z brytyjskimi monarchami więzi rodzinne. kontradmirał Timothy Laurence (mąż księżniczki królewskiej, Anny) Peter Phillips i Zara Phillips (syn i córka księżniczki królewskiej, wnukowie Elżbiety II) wicehrabia Linley (syn księżniczki Małgorzaty, siostry królowej), jego żona i ich dzieci lady Sarah Chatto (córka ks. Małgorzaty), jej mąż i dzieci hrabia i hrabina Ulsteru (syn Gloucesteru i jego żona) lady Lewis i Pan Gary Lewis (córka ks. Gloucesteru i jej mąż) lady Windsor (córka ks. Gloucesteru) hrabia i hrabina St Andrews (syn księcia Kentu i jego żona) oraz ich dzieci lady Helen Taylor (córka ks. Kentu), jej mąż i dzieci lord Nicholas Windsor (najmłodszy syn ks. Kentu) lord Frederick Windsor i Lady Gabriella Windsor (syn i córka księcia Michaela z Kentu) Pan i Pani James Ogilvy (syn księżniczki Alexandry i jego żona) i ich dzieci (Alexander Charles i Flora Amelia Pani Marina(córka ks. Aleksandry) i jej dzieci (Christian )

11 Krewni ze starszych pokoleń rodu królewskiego (wybrani):
hrabia Harewood (wnuk króla Jerzego V przez jego córkę Mary, księżniczkę królewską), jego druga żona i jego dzieci oraz wnuki książę Fife (The Duke of Fife) (prawnuk Edwarda VII w linii żeńskiej) oraz jego dzieci i wnuki lady Saltoun (wdowa po Alexandrze Ramsayu of Mar, prawnuku w linii żeńskiej królowej Wiktorii), i jej dzieci oraz wnuki markiz Milford Haven (wnuk George'a Mountbattena, drugiego markiza Milford Haven, pierwszy kuzyn księcia Edynburga) i jego rodzina hrabina Mountbatten of Burma (najstarsza córka Louisa Mountbattena, pierwszego hrabiego Mountbatten of Burma, najbliższa kuzynka księcia Edynburga) i jej rodzina

12 Żadna z tych osób nie otrzymuje państwowych funduszy, ale królowa angażuje je do różnych rodzinnych funkcji i zaprasza na królewskie uroczystości (jak złoty jubileusz królowej) lub państwowe pogrzeby. Obecnie żyją trzy osoby, które były małżonkami brytyjskich książąt (trzej byli członkowie rodziny królewskiej): Sarah, księżna Yorku (Duchess of York) (była żona księcia Andrzeja) kapitan Mark Phillips (pierwszy mąż księżniczki królewskiej) Antony Armstrong-Jones, 1. hrabia Snowdon (były mąż księżniczki Małgorzaty

13 Niedawno zmarli członkowie rodziny:
Alice, księżna Gloucester (synowa króla Jerzego V) księżniczka Małgorzata, hrabina Snowdon (siostra królowej) Diana, księżna Walii (pierwsza żona Karola, księcia Walii) Elżbieta, królowa matka.

14 Ciekawostki z zycia rodziny królewskiej

15 Ciekawostki z życia rodziny królewskiej . 
– Tylko królowa obchodzi swoje urodziny dwa razy w roku. Pomimo tego, że Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia, to oficjalne obchody urodzin Jej Wysokości (The Queen's Official Birthday) odbywają się najczęściej w drugą sobotę czerwca. 

16 Ciekawostki z życia rodziny królewskiej . 
Zamek w Windsorze jest najstarszym zamieszkanym zamkiem na świecie, to prawie każdy wie. Czy domyślasz się ile wyniósł całkowity koszt utrzymania monarchii w roku kalendarzowym ? Założę się, że nie. – Było to 59 milionów funtów!

17 Ciekawostki z życia rodziny królewskiej . 
Uchodzący za idealnego kandydata do tronu William rzadko podpada Brytyjczykom. Chociaż zdarza się, że jest krytykowany przez opinię publiczną. Kiedyś William, który ukończył kurs na pilota wojskowego, postanowił wykorzystać swoje umiejętności i na imprezę do kuzyna poleciał śmigłowcem RAF-u wartym 10 mln funtów.

18 Ciekawostki z życia rodziny królewskiej . 
Zdecydowanie więcej powodów do plotek dostarcza książę Harry. Harry jest największym skandalistą w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Na studiach przyłapany na paleniu marihuany, szybko "przerzucił się" na alkohol.

19 Kilka zdjec na zakonczenie . 

20

21

22


Pobierz ppt "Brytyjska Rodzina Królewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google