Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Telefon.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Telefon."— Zapis prezentacji:

1 telefon

2 TELEFON

3 TELEFON - rodzaje Telefon komórkowy Telefon stacjonarny
Telefon satelitarny Telefon internetowy Telefon stacjonarny bezprzewodowy

4 Historia telefonu Już w XVII w. ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dokonać w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem  Wynalazcą tego urządzenia był Robert Hooke, jeden z najważniejszych naukowców XVII wieku.

5 Historia TELEFONU Wynalazcą telefonu był Włoch- Antonio Meucci (a nie jak powszechnie się uważa- Aleksander Graham Bell). Meucci skonstruował prototyp telefonu, kiedy zachorowała jego żona. Dzięki temu urządzeniu, mógł komunikować się z laboratorium w piwnicy, w którym pracował, z sypialnią na piętrze, w której przebywała chora małżonka. W 1860 roku Meucci zademonstrował swój wynalazek, który nazwał teletrofono i opublikował jego opis w nowojorskiej, włoskojęzycznej gazecie. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu (opłata wynosiła zaledwie 10 dolarów!!!).

6 Historia telefonu 14 lutego 1876 (16 lat później, niż poczynania Meucciego), dwóch wynalazców- Elisha Gray i Alexander Graham Bell, zgłosiło się do urzędu patentowego z zaprojektowanymi przez siebie telefonami. Bell przybył do Urzędu Patentowego kilka godzin przed Gray’em, więc opatentował swój telefon jako pierwszy… Elisha Gray i Alexander Graham Bell przeszli przez słynną bitwę prawną o wynalezienie telefonu, którą wygrał Bell. Jeszcze w tym samym roku wynalazca zademonstrował swój aparat w czasie trwania Wystawy Stulecia w Filadelfii. Wynalazek tak się spodobał ludziom, że w niedługim czasie zdobył rzesze zwolenników w Stanach Zjednoczonych, jak i na Starym Kontynencie. Przez cały czas od momentu wprowadzenia go na rynek, był on nieustannie reklamowany, poprzez przeprowadzanie publicznych transmisji telefonicznych z koncertów. Jedna z takich transmisji miała miejsce w Warszawie w roku. Telefon Bell’a szybko udoskonalono - mikrofon cieczowy (stosowany przez Bella) został zastąpiony  mikrofonem węglowym (wynalazek Thomasa A. Edisona),ten zaś z kolei został wyparty przez mikrofon proszkowy. Sukces telefonu Bella wyniknął bezpośrednio z jego prób udoskonalenia telegrafu (telegraf i telefon są zbudowane na bazie przewodów elektrycznych).

7 HISTORIA TELEFONU Elektromagnes przekształcał drgania cienkiej metalowej membrany mikrofonu, powstające pod wpływem fal dźwiękowych wytwarzanych przez mówiącego. Drugi elektromagnes odbierał i ponownie przekształcał w fale dźwiękowe drgania podobnej membrany umieszczonej w słuchawce, która początkowo była oddzielona od mikrofonu.[1] Opatentowany w 1877 przez Thomasa Alvę Edisona mikrofon węglowy wkrótce jednak na ponad sto lat wyparł mikrofon elektromagnetyczny, natomiast słuchawka używana w aparatach nadal działała w oparciu o efekt elektromagnetyczny i stalową membranę.

8 Historia telefonu O Bellu słów kilka…
Aleksander Graham Bell ( ) z pochodzenia był Szkotem, a z wykształcenia lekarzem i nauczycielem głuchoniemych. Jego życiową pasją było skonstruowanie urządzenia, które pozwoliłoby słyszeć osobom niedosłyszącym. Inspiracją z pewnością była tu matka Aleksandra – osoba słabo słysząca. Historia telefonu zaczyna się w Bostonie, gdzie Bell’owi zaproponowano pracę na tamtejszym Uniwersytecie i nadano pozycję profesora fizjologii dźwięku (1872r.) Przy pracy w laboratorium wynalazcy asystował Tomas Watson. To właśnie do niego Bell wykonał pierwszą rozmowę telefoniczną, gdy wylał na spodnie kwas z baterii. Wypowiedziane przez telefon słowa brzmiały: "Panie Watson, proszę tu przyjść, potrzebuję pana" ("Mr. Watson - come here - I want to see you."). To wiekopomne, jak się okazało słowa, wołanie Bell odnotował w swoim dzienniku laboratoryjnym 10 marca roku.

9 Historia telefonu Pierwszymi owocami badań były prototypy głośnika i mikrofonu - zbudowane na bazie tzw. "diafragmy". Ich elektryczne połączenie dawało urządzenie wzmacniające głos, tylko było stanowczo za duże, aby można było wykorzystać je do budowy aparatu słuchowego. Bell był tym faktem bardzo rozczarowany… Pomysł na sensowne wykorzystanie mikrofonu i głośnika poddała wynalazcy żona Mianowicie: połączenie tych dwóch urządzeń ze sobą dawało możliwość przekazywania głosu na odległość. Dwa takie zestawy połączone razem w ten sposób, że na każdym końcu znajduje się mikrofon jednego i głośnik drugiego dały w rezultacie urządzenie, które pozwalało na porozumiewanie się na odległość. Teść Bell’a nazwał je TELEFONEM (tele… - zdalny, phonetics - fonetyka - mowa).

10 Aleksander Graham Bell
Historia telefonu Aleksander Graham Bell

11 HISTORIA TELEFONU Pierwsza na świecie centrala telefoniczna powstała już w roku w New Heaven (USA), czyli stosunkowo szybko po samym wynalezieniu telefonu. Ta ręczna centrala pozwalała na połączenie ze sobą 21 aparatów. Połączenie telefoniczne wykonywano przez pokręcanie korbką i poproszenie obsługi centrali o połączenie z danym numerem.

12 HISTORIA TELEFONU Dopiero w 1889 roku Amerykanin Almon B. Strowger wynalazł praktyczny system automatycznej łączności telefonicznej (nie było wówczas potrzeby zatrudniania operatorów). Pierwszy taki system uruchomiono w 1892 roku w stanie Indiana. Centralka łączyła 21 numerów, a hasło zgłoszenia po podniesieniu słuchawki brzmiało: "Ahoj, ahoj". To odkrycie umożliwiło szybki wzrost sieci telefonicznej. Abonent, podłączony do centrali jego pomysłu, wybierał numer za pomocą kombinacji trzech guzików. Przekazywały one sygnał do centrali, a tam mechaniczny poszukiwacz łączył rozmowę. Dopiero w 1915 roku ten sposób zastąpiły tarcze z numerami.

13 HISTORIA TELEFONU Po raz pierwszy telefon z tarczą do wybierania numerów użyto w 1896 roku, a telefon z klawiaturą w roku. Telefon z tarczą numerową z 1931 r. Telefon z klawiaturą z 1969 r.

14 HISTORIA TELEFONU Polacy na polu tworzenia telefonii także mogą poszczycić się kilkoma sukcesami. Henryk Machalski w 1879 roku opatentował mikrofon proszkowy swojej produkcji. Wykorzystując telefon swojego pomysłu był w stanie przeprowadzić transmisję w 1881 roku koncertu, jaki odbywał się w Żółkwi, tak aby można go było usłyszeć we Lwowie. Z kolei Julian Ochorowicz, który to był znanym literatem i uczonym w czasie swojej pracy w Paryżu w latach 1882 – 1887, w znaczący sposób usprawnił wiele rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w telefonie.

15 telefon Budowa aparatu telefonicznego:
mikrofon zamieniający dźwięki na sygnały elektryczne słuchawka (lub głośnik) przetwarzająca sygnały elektryczne na dźwięki (mikrofon i słuchawka tworzą zwykle zespół o wspólnej obudowie, zwanej mikrotelefonem, a potocznie także słuchawką), tarcza numerowa lub klawiatura wytwarzająca sygnały wybiórcze, przetwornik akustyczny lub optyczny przywołujący abonenta (dzwonek).

16 Telefon-budowa

17 CO TO JEST? Telefon komórkowy
Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom na bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

18 KIEDY POWSTAŁ TELEFON KOMÓRKOWY?
Próby stworzenia tych telefonów komórkowych powstawały w latach 40. i 50. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonała w 1956 roku szwedzka firma Ericsson. Telefon ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę. Urządzenie to kosztowało tyle co samochód.  3 kwietnia 1973 roku w Nowym Jorku firma Motorola wprowadziła do obrotu swój pierwszy telefon komórkowy DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage),. Telefon ważył 0,8 kg i miał wymiary cegły. 16 września 1975 r. opublikowano amerykańskie zgłoszenie patentowe US 3,906,166 firmy Motorola pod tytułem Radio telephone system. 21 sierpnia 1983 Federalna Komisja Łączności dopuściła na rynek DynaTAC 8000X. 3 grudnia 1992 roku wysłano po raz pierwszy wiadomość SMS.

19 BUDOWA TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Głośnik Joystick Ekran Kamera Akumulator Mikroprocesor Karta SIM Klawiatura

20 Telefon SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej. SMS wysyła się pod numer abonenta sieci telefonii komórkowej lub stacjonarnej. Wszystkie produkowane obecnie telefony komórkowej niektóre telefony używane w sieciach stacjonarnych umożliwiają zarówno odbieranie, jak i wysyłanie tego typu wiadomości. Maksymalna długość pojedynczej wiadomości (potocznie również określanej skrótem SMS) wynosi 160 znaków 7-bitowych, 140 znaków 8-bitowych lub 70 znaków 16- bitowych). Jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe dzięki technologii CSMS – do ponad 900 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość

21 telefon Pierwszy w historii tekst SMS-em został wysłany 3 grudnia1992 r. z Wielkiej Brytanii. Neil Papworth, pracownik Vodafone, składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom. Początkowo teksty wysyłane SMS-em miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach sieci, zmianach w cenniku operatora i o temu podobnych sytuacjach. Nie istniała też technologia umożliwiająca przesyłanie tekstów SMS-em do innych sieci, nie przewidziano więc, że wiadomości tego typu mogą się stać powszechną formą komunikacji. Zmieniło się to jednak kiedy odkryto, że wiadomości tekstowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród nastolatków. To właśnie ta grupa klientów skłoniła operatorów do uruchomienia nowej usługi.

22 Telefon Rozmowa telefoniczna- czyli jak to działa? 

23 Jak telefon zmienił nasze życie…
Polacy pokochali telefony komórkowe. Korzysta z nich już ponad 30 mln rodaków. Są dwie grupy użytkowników komórek: 28 % stanowią ci, którzy mają również telefon stacjonarny, 24 % zaś to tacy, którzy posiadają tylko telefon komórkowy. Obecnie jest zatem ponad dwa razy więcej komórek niż aparatów stacjonarnych. Nic w tej proporcji – dwa do jednego – nie powinno dziwić. Mimo, ze obecnie nie czeka się już kilka lat na założenie linii telefonicznej, to jednak telefon komórkowy jest szybciej dostępny na wsi i w małym mieście niż tradycyjny aparat. Nadal istnieją osady, gdzie łączność przewodowa jest w ogóle niedostępna. Dlatego w przysłowiowej „kurnej chacie” ciągle nie ma bieżącej wody i toalety, ale jest komórka

24 Jak telefon zmienił nasze życie…
Niezwykła, zdumiewająca nawet dla inżynierów, którzy ją stworzyli, jest łączność tekstowa, czyli SMS. O ile telefon komórkowy to jakby własna zminiaturyzowana budka telefoniczna (z numerem odbioru), to SMS to prywatny telegraf. I choć wydaje się, ze telegraf to już tzw. „martwe medium”, zastąpione przez telefon i , to dzięki SMS przezywa druga młodość. Stał się nie tylko elementem łączności dwustronnej, lecz także narzędziem przesyłania opinii do mediów (np. do radia), brania udziału w konkursach i programach telewizyjnych (przełomem był tu Big Brother). Za pośrednictwem SMS-ów dokonujemy różnych społecznych wyborów: wybieramy m.in. miss Polski, sportowca roku. Niedługo może głos SMS-owy zastąpi głos w urnie wyborczej. A więc SMS odgrywa również ważną rolę w naszym życiu społecznym i kulturowym. ..

25 Jak telefon zmienił nasze życie…
Telefon komórkowy, to także narzędzie, za pośrednictwem którego niesiemy pomoc innym ludziom. Na każdym kroku spotykamy się z możliwością wysłania SMSa, na cel jakiejś fundacji, stowarzyszenia, czy konkretnej osoby…

26 Jak telefon zmienił nasze życie…
Ilość wysyłanych i odbieranych esemesów w wielu krajach, m. in. W Polsce, przekracza ilość rozmów! Szczególne natężenie ilości SMSów można zaobserwować w okresach świątecznych. Zapewne każda z nas, jeśli sama nie wysyłała, to przynajmniej odebrała w minione święta przynajmniej jednego SMSa z bożonarodzeniowymi życzeniami…

27 Jak telefon zmienił nasze życie…
Niestety jest też i ciemna strona SMS-ów. Często służą do nękania innych ludzi, wysyłania głupich dowcipów czy fałszywych alarmów!!! Niestety pod tym względem, jako kraj, znajdujemy się w światowej czołówce… Przechowywanie w pamięci telefonu otrzymanych esemesów może być podstawą oskarżeń. Skłóceni małżonkowie przychodzą na rozprawę z komórkami i wyświetlają sędziemu dowody domniemanej czy faktycznej zdrady. W co trzeciej sprawie rozwodowej Polaków wykorzystywane są zapisy SMS-ów! W lutym 2011 roku weszła ustawa, że za nękanie kogoś sms-ami grozi do trzech lat więzienia…(to więcej niż dotychczas za tzw. groźby karalne).

28 „Pokolenie sms” o szarych komórkach :P
Co piąty nastolatek twierdzi, że telefon komórkowy jest dla niego czymś więcej niż tylko narzędziem do komunikowania się z innymi – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Uwaga! Fonoholizm”. Dla ponad dwóch trzecich (68 proc.) badanych nastolatków telefon komórkowy jest bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Podstawowa funkcja komórki, jaką jest codzienna komunikacja i wymiana informacji, zdecydowanie odchodzi na drugi plan. Ponadto komórka coraz częściej zaczyna spełniać funkcje modnego gadżetu. Powszechność jej posiadania sprawia, że użytkownicy telefonów komórkowych, konkurują ze sobą pod względem jej wyglądu i ilości posiadanych aplikacji. Stanowi to szczególne zagrożenie dla środowiska młodych ludzi, w którym pozycję społeczną może wyznaczać model posiadanego telefonu komórkowego. Dlatego trzeba uświadamiać młodym ludziom, że telefon to użyteczne narzędzie, które może ułatwiać i przyspieszać komunikację, ale nie może dominować ich życia. Niestety, pisząc SMS-y, młodzi ludzie kierują się kryterium ekonomiczności języka. Wysyłane przez nich wiadomości są zwięzłe i niejednokrotnie ograniczają się do jednego słowaczy skrótu (np. OK.; spox). Zatem za pośrednictwem tego medium szerzy się kiepska ortografia i dominuje ubogość języka. Dlatego mając komórkę, nie należy zapominać o szarych komórkach :P

29 Co by było gdyby…

30 Co by było gdyby… POCZTA ELEKTRONICZNA
został wymyślony w roku Autorami pomysłu byli: Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera, a adres poczty elektronicznej jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na przesyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomilinson , i on również wybrał rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.

31 TELEGRAM Telegram nadany w maju 1982 – formularz dostarczany do adresata. Treść telegramu (wraz z adresem i informacjami uzupełniającymi) wydrukowana jest na wąskim pasku papieru, który w placówce odbiorczej PPTiT naklejany był na formularz i w tej postaci dostarczany przez doręczyciela adresatowi. Telegram na ilustracji pochodzi z czasów obowiązywania w Polsce stanu wojennego i podlegał urzędowej cenzurze, stąd pieczęć "OCENZUROWANO" na formularzu.

32 FACEBOOK Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Palo Alto. W lipcu 2010 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 500 mln, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów.

33 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Telefon."

Podobne prezentacje


Reklamy Google