Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chiny w kolorze blue reż. M.X. Peled USA 2005. China blue „Wojna to Pokój, Wolność to Niewola, Ignorancja to Siła” (G. Orwell) – propagandowe manipulacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chiny w kolorze blue reż. M.X. Peled USA 2005. China blue „Wojna to Pokój, Wolność to Niewola, Ignorancja to Siła” (G. Orwell) – propagandowe manipulacje."— Zapis prezentacji:

1 Chiny w kolorze blue reż. M.X. Peled USA 2005

2 China blue „Wojna to Pokój, Wolność to Niewola, Ignorancja to Siła” (G. Orwell) – propagandowe manipulacje językowe.

3 Socrealizm Socrealizm – realizm socjalistyczny „Jest teorią sztuki rewolucyjnej, jest swoistą, w sztuce się manifestującą postawą wobec rzeczywistości. Pragnie on wyzyskać wartościowe zdobycze sztuki dawniejszej, zwłaszcza tradycje i osiągnięcia realizmu, a jednocześnie zespolić z nim i skojarzyć w organiczną całość elementy swoiście interpretowanej i pojmowanej romantyki” Źródło: Artur Hutnikiewicz „Od czystej formy do literatury faktu”

4 Socrealizm - teoria narodził się w Rosji za twórcę i pierwszego teoretyka uważa się Maksyma Gorki teoria realizmu socjalistycznego nie pojawiła się nagle, dojrzewała w toku dyskusji, w których nie zabrakło też głosu i opinii Lenina, który żądał sztuki dostępnej, zrozumiałej, i zdolnej przemówić do szerokich środowisk robotniczych i chłopskich tezy i założenia tej metody twórczej ostatecznie ukształtowały się w 1934 roku na I Zjeździe Pisarzy Radzieckich

5 Socrealizm - cechy punktem wyjścia jest filozofia marksistowsko-leninowska i ruch komunistyczny najważniejsze stało się ideowe zaangażowanie pisarza i wytyczne partii tematy wyznaczać miało „zamówienie społeczne” (płynące z góry, od urzędów partyjnych”) przedmiotem zainteresowania artystów powinny być przemiany rewolucyjne dokonujące się aktualnie, tworzenie się nowego społeczeństwa i wysiłek przebudowy kraju sztuka tendencyjna tematyka i problematyka współczesna prostota, jasność i komunikatywność w doborze środków ekspresji narzędziem ideologicznej propagandy była nowomowa (newspeak)

6 Nowomowa Termin zaczerpnięty z powieści Rok1984 G. Orwella, Oznaczał urzędowy język Oceanii, totalitarnego państwa. W powieści język tak ubogi w słowa, aby obywatele nie potrafili. Znaleźć odpowiednich wyrażeń dla antypartyjnych myśli. Dziś określa język propagandy politycznej, który Uniemożliwia samodzielność i swobodę myślenia obywateli, Zakłada fałsz i kłamstwo, istnienie jedynej słusznej racji, przekreśla dialog. Nowy język opracowano jako narzędzie kontroli myśli obywateli, gdyż dostarczał on środków niezbędnych do wyrażenia światopoglądu. Zgodnego z oficjalną ideologią.

7 Podział nowomowy perswazyjno-propagandowa biurokratyczna kiczowo - ludyczna

8 Nowomowa Językowe wyznaczniki funkcji perswazyjno- propagandowej nowomowy: przymiotniki wartościujące unikanie słów, które mają wyraziste zabarwienie oceniające idiomy –nadaje się im nowe znaczenia peryfrazy eufemizmy hiperbole język ezopowy cytaty zawsze z komentarzem

9 Nowomowa - właściwości znaczenie słowa zostaje podporządkowane ocenie, nie jest ważne co dane słowo znaczy ale jakie wywołuje skojarzenia (dobry-zły, nasz-obcy, postępowy-wsteczny) dostosowuje się do okoliczności w których funkcjonuje i uwzględnia charakter odbiorcy „żywioł magiczności” – słowa nie tylko opisują rzeczywistość ale ją tworzą, to co zostało wypowiedziane staje się rzeczywiste arbitralna – dowolnie kształtuje znaczenia

10 Nowomowa Tekst 1 „Pracowici, odważni Chińczycy wkraczają w nową epokę. Śpiewamy wschód jest czerwony, Powstańmy! Bądźmy własnymi szefami! Przywódco- wizjonerze - wprowadź nas w nowa epokę… Pracowici, odważni Chińczycy wkraczają w nową epokę. Chcę obwieścić światu: Chiny są panem własnego losu” Tekst 2 „Cudzoziemcy nie rozumieją Chin. Ich oszczercze media prezentują totalitarny, przerażający kraj, jakbyśmy nadal tkwili w epoce Marco Polo. Jesteśmy demokratycznym społeczeństwem. Robotnicy mają prawa. Kiedyś jako szef miałem pełnię władzy, dziś siadamy przy jednym stole… jesteśmy równi”.

11 Nowomowa Tekst 3 Można rządzić żelazną ręką albo dawać swobodę. Wolę drugi sposób ale robotników trzeba pilnować. Są niewykształceni i prymitywni, to zacofani chłopi, nie potrafią zrozumieć etykiety pracy. Tekst 4 „Są szczęśliwi że tu pracują – dlaczego? – bo pracują na akord, mogą więcej zarobić więc są zadowoleni”

12 Nowomowa Tekst 5 „Przewodniczący Deng powiedział: kot biały lub czarny dopóki łapie myszy jest dobrym kotem-liczy się wydajność, musimy wykonać pilne zamówienia, wszyscy mają nadgodziny” Tekst 6 „W Lifeng z radością szyjemy dżinsy dla całego świata”, „Klient jest najważniejszy”, „Jeśli dziś nie przyłożysz się do pracy, jutro będziesz szukać posady”

13 Nowomowa dewastuje język nadaje słowom inne znaczenia sprowadza język do frazesu

14 Malarstwo Ograniczona tematyka (portrety przywódców, wizerunki pracy i życia ludzi, aktualne wydarzenia polityczne, ważne wydarzenia w dziejach narodu i ruchu robotniczego sceny batalistyczne); Realistyczne obrazowanie; Odrzucenie sztuki, w której forma przeważa nad treścią; O wartości dzieła decydują treści ideowe.

15 Malarstwo Aleksander Kobzdej „Podaj cegłę”

16 Malarstwo Juliusz Studnicki „Gertruda Wysocka – Przodownica Pracy”

17 Plakat Powinien być prosty (nie skłaniać do przemyśleń); Ma zapaść w pamięć i skłonić do działania; Połączenie obrazu ze słowem; Ważny kolor (ma uzupełniać tekst, symbole i potęgować wrażenie, wywołuje emocje-pozytywne lub negatywne); Znaczenie kolorów - nienasycone - np. fioletowy i różowy (kolor ludzi słabych), nasycone - np. czerwony i niebieski (podkreślają siłę); Symbole mają na celu zminimalizować treść; Slogan/hasło musi być dobrane do odbiorcy skondensowane, proste, jednoznaczne.

18 Plakat Naród i Armia to Jedność

19 Plakat

20

21 zapraszamy na film www.nhef.pl znajdź nas na facebooku!


Pobierz ppt "Chiny w kolorze blue reż. M.X. Peled USA 2005. China blue „Wojna to Pokój, Wolność to Niewola, Ignorancja to Siła” (G. Orwell) – propagandowe manipulacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google