Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metabolizm i produkty przemiany materii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metabolizm i produkty przemiany materii"— Zapis prezentacji:

1 Metabolizm i produkty przemiany materii
Autor: Sylwia Abramska Kl. I C

2 Metabolizm – to całość reakcji biochemicznych zachodzących
w komórkach organizmu. Metabolizm związany jest z przepływem materii, energii i informacji. Jest jedną z najbardziej zauważalnych cech istot żywych. Zapewnia wzrost, ruch, oraz pobudliwość nerwową. Ustanie metabolizmu jest sygnałem śmierci.

3 Procesy biochemiczne przebiegające w komórkach zawsze wiążą się
z przemianami energetycznymi. Procesy zużywania energii są sprzężone z procesami jej uzyskiwania. Są one zawsze zależne od dopływu zasobnego w energię pokarmu.

4 Głównym materiałem wyjściowym
przy uzyskiwaniu energii jest zmagazynowany w organizmie wielocukier – glikogen. Jest on rozkładany w komórkach do cukrów prostych. W procesach utleniania węglowodanów i tłuszczów, zachodzących przez wiele kolejnych etapów, regulowanych przez enzymy, powstają: woda, dwutlenek węgla i energia. Część uzyskanej w komórce energii jest bezpośrednio zużywana w procesach fizjologicznych przebiegających w organizmie. w wyniku regulacji temperatury ciała oddawana jest do otoczenia.

5 Wpływ wysiłku fizycznego na intensywność oddychania
Doświadczenie 1 Wpływ wysiłku fizycznego na intensywność oddychania

6 Wykonanie

7 Wynik obserwacji Czas w min. Liczba oddechów a b 1 14 32 2 16 30 3 18 28 średnia

8 Wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie oddechów.
Wnioski Liczba oddechów w stanie spoczynku człowieka jest mniej więcej stała i wynosi oddechów na minutę. Wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie oddechów. Przyspieszenie oddechów przy większym wysiłku fizycznym zwiększa zapotrzebowanie na energię i wzrost zapotrzebowania na tlen.

9 Powstający jako końcowy produkt przemiany materii dwutlenek węgla i woda, wydalane są z organizmu częściowo przez oddychanie (płuca), a częściowo w pocie (skóra) i moczu (nerki).

10 Parowanie wody na powierzchni skóry
Doświadczenie 2 Parowanie wody na powierzchni skóry

11 Wykonanie

12 Wynik obserwacji Ruch powietrza przyspiesza parowanie wody z powierzchni skóry. W czasie parowania wody z powierzchni skóry odczuwa się lekkie ochłodzenie. Wnioski Pocenie odbywa istotną rolę w regulacji temperatury ciała. Pocenie chroni organizm człowieka przed przegrzaniem. Przebywanie w wyższych temperaturach wzmaga pocenie się.

13 Wykrywanie CO2 podczas oddychania
Doświadczenie 3 Wykrywanie CO2 podczas oddychania

14 Wykonanie

15 W zlewce B woda wapienna zmętniała.
Wynik obserwacji W zlewce B woda wapienna zmętniała. Wnioski Podczas oddychania powstaje CO2. Ca(OH)2 reaguje z CO2 , tworząc nierozpuszczalny węglan wapnia, co powoduje zmętnienie roztworu. Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

16 W wyniku rozkładu białek wytwarza się amoniak.
Jest to związek trujący dla komórek. Amoniak w reakcji z CO2, w wątrobie tworzy mocznik. Mocznik jest usuwany z organizmu przez nerki.

17 Wykrywanie amoniaku w moczu
Doświadczenie 4 Wykrywanie amoniaku w moczu

18 Wykonanie

19 Wynik obserwacji Próba Przed ogrzaniem Po ogrzaniu a)
charakterystyczny intensywny zapach czerwony papierek lakmusowy zmienił zabarwienie na niebieski b) słaby zapach wystąpił silniejszy zapach c) czerwony papierek lakmusowy nie zmienił zabarwienia papierek lakmusowy zmienił zabarwienie z czerwonego na niebieski

20 Podczas ogrzewania moczu ulatnia się amoniak.
Wnioski Podczas ogrzewania moczu ulatnia się amoniak. Amoniak jest składnikiem moczu.

21 Na podstawie analizy właściwości fizycznych i chemicznych moczu
można dokładnie ocenić funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych (np. wątroby nerek), ewentualnie wystąpienia pewnych stanów chorobowych.

22 Analiza wyników ogólnego badania moczu
Doświadczenie 5 Analiza wyników ogólnego badania moczu

23 Celem badania jest określenie właściwości fizycznych, wykrycie i ilościowe oznaczenie składników chemicznych oraz elementów morfotycznych moczu. Prawidłowe cechy moczu to: barwa – słomkowa; przejrzystość – zupełna; odczyn – kwaśny; ciężar właściwy – 1,002-1,030 g/ml W moczu nie powinno być białka, cukru, bilirubiny, krwinek białych, czerwonych.

24

25

26 Obecność białka w moczu świadczy o schorzeniu nerek.
Natomiast wzrost krwinek czerwonych występuje w kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza moczowego, nowotworze dróg moczowych.

27 Autor: Sylwia Abramska Kl. I C
Prezentacja wykonana w ramach VI edycji (rok 2013/2014) projektu: „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych” Autor: Sylwia Abramska Kl. I C


Pobierz ppt "Metabolizm i produkty przemiany materii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google