Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Sylwia Abramska Kl. I C. Metabolizm – to całość reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Metabolizm związany jest z przepływem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Sylwia Abramska Kl. I C. Metabolizm – to całość reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Metabolizm związany jest z przepływem."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Sylwia Abramska Kl. I C

2 Metabolizm – to całość reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Metabolizm związany jest z przepływem materii, energii i informacji. Jest jedną z najbardziej zauważalnych cech istot żywych. Zapewnia wzrost, ruch, oraz pobudliwość nerwową. Ustanie metabolizmu jest sygnałem śmierci.

3

4 Głównym materiałem wyjściowym przy uzyskiwaniu energii jest zmagazynowany w organizmie wielocukier – glikogen. Jest on rozkładany w komórkach do cukrów prostych. W procesach utleniania węglowodanów i tłuszczów, zachodzących przez wiele kolejnych etapów, regulowanych przez enzymy, powstają: woda, dwutlenek węgla i energia. Część uzyskanej w komórce energii jest bezpośrednio zużywana w procesach fizjologicznych przebiegających w organizmie. w wyniku regulacji temperatury ciała oddawana jest do otoczenia.

5 Doświadczenie 1

6 Wykonanie

7 Wynik obserwacji

8 Wnioski Liczba oddechów w stanie spoczynku człowieka jest mniej więcej stała i wynosi 12-16 oddechów na minutę. Liczba oddechów w stanie spoczynku człowieka jest mniej więcej stała i wynosi 12-16 oddechów na minutę. Wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie oddechów. Wysiłek fizyczny powoduje przyspieszenie oddechów. Przyspieszenie oddechów przy większym wysiłku fizycznym zwiększa zapotrzebowanie na energię i wzrost zapotrzebowania na tlen. Przyspieszenie oddechów przy większym wysiłku fizycznym zwiększa zapotrzebowanie na energię i wzrost zapotrzebowania na tlen.

9 Powstający jako końcowy produkt przemiany materii dwutlenek węgla i woda, wydalane są z organizmu częściowo przez oddychanie (płuca), a częściowo w pocie (skóra) i moczu (nerki).

10 Doświadczenie 2

11 Wykonanie

12 Wynik obserwacji Ruch powietrza przyspiesza parowanie wody z powierzchni skóry. W czasie parowania wody z powierzchni skóry odczuwa się lekkie ochłodzenie. Wnioski Pocenie odbywa istotną rolę w regulacji temperatury ciała. Pocenie chroni organizm człowieka przed przegrzaniem. Przebywanie w wyższych temperaturach wzmaga pocenie się.

13 Doświadczenie 3

14 Wykonanie

15 Wynik obserwacji W zlewce B woda wapienna zmętniała. Wnioski Podczas oddychania powstaje CO 2. Ca(OH) 2 reaguje z CO 2, tworząc nierozpuszczalny węglan wapnia, co powoduje zmętnienie roztworu. Ca(OH) 2 + CO 2 → CaCO 3 + H 2 O Wynik obserwacji W zlewce B woda wapienna zmętniała. Wnioski Podczas oddychania powstaje CO 2. Ca(OH) 2 reaguje z CO 2, tworząc nierozpuszczalny węglan wapnia, co powoduje zmętnienie roztworu. Ca(OH) 2 + CO 2 → CaCO 3 + H 2 O

16 W wyniku rozkładu białek wytwarza się amoniak. Jest to związek trujący dla komórek. Amoniak w reakcji z CO 2, w wątrobie tworzy mocznik. Mocznik jest usuwany z organizmu przez nerki.

17 Doświadczenie 4 Wykrywanie amoniaku w moczu

18 Wykonanie

19 Wynik obserwacji PróbaPrzed ogrzaniemPo ogrzaniu a) charakterystyczny intensywny zapach czerwony papierek lakmusowy zmienił zabarwienie na niebieski b)słaby zapachwystąpił silniejszy zapach c) czerwony papierek lakmusowy nie zmienił zabarwienia papierek lakmusowy zmienił zabarwienie z czerwonego na niebieski

20 Wnioski  Podczas ogrzewania moczu ulatnia się amoniak.  Amoniak jest składnikiem moczu.

21 Na podstawie analizy właściwości fizycznych i chemicznych moczu można dokładnie ocenić funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych (np. wątroby nerek), ewentualnie wystąpienia pewnych stanów chorobowych.

22 Doświadczenie 5

23 Celem badania jest określenie właściwości fizycznych, wykrycie i ilościowe oznaczenie składników chemicznych oraz elementów morfotycznych moczu. Prawidłowe cechy moczu to: barwa – słomkowa; przejrzystość – zupełna; odczyn – kwaśny; ciężar właściwy – 1,002-1,030 g/ml W moczu nie powinno być białka, cukru, bilirubiny, krwinek białych, czerwonych.

24

25

26 Obecność białka w moczu świadczy o schorzeniu nerek. Natomiast wzrost krwinek czerwonych występuje w kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza moczowego, nowotworze dróg moczowych.

27 Autor: Sylwia Abramska Kl. I C Prezentacja wykonana w ramach VI edycji (rok 2013/2014) projektu: „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych”


Pobierz ppt "Autor: Sylwia Abramska Kl. I C. Metabolizm – to całość reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach organizmu. Metabolizm związany jest z przepływem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google