Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Realizacja projektu pt

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Realizacja projektu pt"— Zapis prezentacji:

1 Realizacja projektu pt
Realizacja projektu pt. „Czym różni się uprawianie sportów wodnych przez osoby sprawne i niepełnosprawne” Uczniowie klasy V d Samorządowej szkoły Podstawowej w Gościcinie biorący udział w projekcie „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”

2 Podczas realizacji projektu zebralismy wszelkie informacje na temat sportów wodnych uprawianych przez osoby sprawne i niepełnosprawne W naszym zespole znajduje się ośmioro uczniów wraz z naszą panią Dorotą Dopke Skład zespołu: Kacper Patelczyk - lider drużyny Ania Kuliczanka Emilia Jarzembińska Manuela Smulewicz Jakub Szadkowski Michał Serafin Olek Bejger Arek Blaszkowski

3 Wybrane przez naszą grupę sporty wodne:
Windsurfing Kajakarstwo Pływanie Nurkowanie Water-ski Wioślarstwo Żeglarstwo

4 Windsurfing Na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej została wymyślona konstrukcja aparatu umożliwiającego pływanie na desce windsurfingowej osobom z niektórymi rodzajami niepełnosprawności ruchowej. Przeglądając sieć internetową można spotkać różnego rodzaju adaptacje sprzętu windsurfingowego dla osób niepełnosprawnych, jednak ta praca została pomyślana w taki sposób, by aparat montowany był na sprzęcie seryjnej produkcji.

5 Projekt windsurfingu wymyślony przez studentów polskich

6 Kajakarstwo Kajakarstwo jest sportem, który na początku nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Dlatego też jest formą aktywności ruchowej stosunkowo chetnie uprawianą przez osoby z dysfunkcjami ruchowymi. Jednocześnie angażuje duże grupy mięśniowe. Kajakarstwo, jako sport, wszechstronnie kształtujący sprawność organizmu, znacznie wpływa na wydolność ogólną, siłę mięśni, nie tylko obręczy barkowej ale również mięśni stabilizujących tułów i mięśni nóg. Specyfika tej aktywności wymaga od kajakarza dobrej kontroli równowagi, koordynacji, siły mięśniowej i wytrzymałości.

7

8 Pływanie Przepisy w pływaniu są takie same dla zawodników pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Z konieczności dostosowuje się niektóre z nich do specyfiki niepełnosprawności i wynikających z niej ograniczeń: np. start zawodników odbywa się z pozycji grzbietowej, trenerzy trzymają ich za nogi przy kostce, tak aby ich stopy dotykały ściany basenu. Z oczywistych względów wielu zawodników nie wykonuje podczas dopływania do drugiej strony basenu obrotu z zanurzeniem. Natomiast osoba niewidoma, gdy zbliża się do któregoś krańca basenu, informowana jest o tym za pomocą cienkiej, dwumetrowej tyczki, którą wyznaczona osoba z drużyny dotyka jej głowy.

9

10 Nurkowanie Nurkowanie rekreacyjne mogą uprawiać osoby o różnym stopniu sprawności, a fizyczne ograniczenia nie mają większego wpływu na radość i satysfakcję związaną z uprawianiem tego niezwykłego sportu. Pod wodą porozumiewją się takimi samymi znakami jak osoby sprawne fizycznie, używają takiego samego sprzętu i przestrzegają tych samych zasad bezpiecznego nurkowania.

11

12 Water-ski Water-ski jest stosunkowo młodą dyscypliną. Jest to rodzaj bardziej wyszukanego sportu dla osób niepełnosprawnych . Jazda na wodnej desce to przyjemność, która jest oczywiście ściśle związana z letnią porą roku i poza orzeźwieniem, przysparza wiele powodów do podniesienia poziomu adrenaliny ;) to powoduje , że sport ten jest naprawdę wart polecenia!!

13

14 Wioślarstwo Wioślarstwo osób niepełnosprawnych dzieli się na dwie zasadnicze kategorie w zależności od liczby używanych wioseł – każdy wioślarz może operować jednym lub dwoma. Wioślarstwo jest uprawiane przez mężczyzn i kobiety. Zawody odbywają w czterech klasach, w których występują zawodnicy ścigający się na różnego rodzaju kajakach. Konkurencje są prowadzone na dwóch dystansach: 1000m i 2000m. Nie ma większych różnic pomiędzy wioślarstwem osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

15

16 Żeglarstwo Organizowane są obozy, rejsy wędrowne, regaty. Obecnie kilka załóg żeglarzy niepełnosprawnych startuje w regatach dla żeglarzy pełnosprawnych i coraz częściej z nimi wygrywa. Sprzyja to integracji środowiska osób niepełnosprawnych z całą bracią żeglarską i daje szansę nawiązania kontaktów i sprawdzenia się w rywalizacji z najlepszymi. Na jednych takich regatach byliśmy OSOBIŚCIE, zaproszeni przez pana Filipa Lipskiego z Polskiego Związku Żeglarstwa

17 Nasza grupa także pływała :)
Dziś zobaczycie regaty osób niepełnosprawnych!

18 A oto nasze przygotowania do naszego małego rejsu
A oto nasze przygotowania do naszego małego rejsu. To była niespodzianka!!!

19 Między innymi z panią Małgorzatą Szczepaniak…
Rozmawialiśmy z różnymi zawodnikami niepełnosprawnymi. Wszystkie poznane osoby były otwarte, radosne i mówiły , że sport jest dla nich sposobem na życie. Między innymi z panią Małgorzatą Szczepaniak…

20 Widzieliśmy przygotowania do startu, a potem już nie było żadnych barier

21 .. i z Panem Wiesławem Nowakowskim

22

23 W pewnym momencie na brzegu pozostały tylko same wózki…

24

25 Dodatkowo dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przygotowuje się sprzęt do sezonu

26 Zobaczyliśmy jak się „woduje” łódź

27 Mieliśmy okazję zaobserwować różne łodzie
Mieliśmy okazję zaobserwować różne łodzie. To byłby wspaniały pomysł na wakacje 

28 Każdy uczył się sterować :) !

29 Wszystkim bardzo się podobało ! :)

30 Praca nad projektem przyniosła nam wiele radości, satysfakcji, a przede wszystkim nowej wiedzy. Nauczyliśmy się, że osoby niepełnosprawne powinny mieć prawo do rywalizacji z osobami sprawnymi nawet, jeśli nie mają czasami równych szans. Równe prawa i wysoki stopień bezpieczeństwa to według nas klucz do rozwoju sportu niepełnosprawnych. Staliśmy się dużo bardziej wrażliwi na potrzeby ludzi niepełnosprawnych. Niestety, to już koniec…


Pobierz ppt "Realizacja projektu pt"

Podobne prezentacje


Reklamy Google