Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczne Gimnazjum im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich XX-lecie pracy samorządów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczne Gimnazjum im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich XX-lecie pracy samorządów."— Zapis prezentacji:

1 Publiczne Gimnazjum im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich XX-lecie pracy samorządów

2 Jak zmieniła się wieś Boguszyce dzięki samorządom

3 Boguszyce z lotu ptaka

4 Rozmowa z Panem Pawłem Broy Pan Paweł jest rodowitym mieszkańcem Boguszyc. Wiąże z tą miejscowością wiele wspomnień. Pan Paweł jest rodowitym mieszkańcem Boguszyc. Wiąże z tą miejscowością wiele wspomnień.

5 Po II wojnie światowej wieś była zrujnowana i biedna. Połowa ludzi była wymordowana. Po II wojnie światowej wieś była zrujnowana i biedna. Połowa ludzi była wymordowana. W tamtych czasach sołtysi mieli bardzo ograniczoną kompetencje. Tylko zbierali podatki i organizowali zebrania wiejskie. W tamtych czasach sołtysi mieli bardzo ograniczoną kompetencje. Tylko zbierali podatki i organizowali zebrania wiejskie. Rolnicy we własnym zakresie odbudowywali polne drogi. Rolnicy we własnym zakresie odbudowywali polne drogi.

6 Teraz wieś jest bardzo zadbana i jest dużo bogatsza. Teraz wieś jest bardzo zadbana i jest dużo bogatsza. Sołtysi w obecnych czasach mają większy zakres obowiązków, większe możliwości jeśli chodzi o modernizacje wsi. Sołtysi w obecnych czasach mają większy zakres obowiązków, większe możliwości jeśli chodzi o modernizacje wsi.

7 Ocena gminy i sołtysa Pan Paweł dobrze wspomina współprace z sołtysem i gminą. Gminie zawdzięcza powstanie nowej orkiestry dętej „Kaprys” Pan Paweł dobrze wspomina współprace z sołtysem i gminą. Gminie zawdzięcza powstanie nowej orkiestry dętej „Kaprys”

8 Rozmowa z mieszkańcem Boguszyc Panem Karolem Kansym Pan Karol pochodzi z Łubnian koło Opola mieszka w wsi Boguszyce od 22.07.1953r

9 Wieś, którą zastał była w 70% spalona. Pozostały tylko ruiny. W tych czasach liczyła się tylko siła rąk człowieka, nie używano maszyn mechanicznych.Za siłę pociągową służyły zwierzęta. Wieś, którą zastał była w 70% spalona. Pozostały tylko ruiny. W tych czasach liczyła się tylko siła rąk człowieka, nie używano maszyn mechanicznych.Za siłę pociągową służyły zwierzęta.

10 Pierwszym sołtysem po II wojnie był Józef Kiełbasa pomógł się on wsi odrodzić po działaniach wojennych. Kolejni remontowali drogi,przyczynił się do tego postęp techniczny. Pierwszym sołtysem po II wojnie był Józef Kiełbasa pomógł się on wsi odrodzić po działaniach wojennych. Kolejni remontowali drogi,przyczynił się do tego postęp techniczny.

11 Ocena gminy i sołtysa Pan Kansy w czynie społecznym zawsze współpracował z sołtysami, i sprawiało mu to przyjemność. Pan Kansy w czynie społecznym zawsze współpracował z sołtysami, i sprawiało mu to przyjemność. W stosunku do współpracy z gminą ma mieszane uczucia. W stosunku do współpracy z gminą ma mieszane uczucia. Nie chce wielkich zmian ponieważ uważa że jest dobrze. Nie chce wielkich zmian ponieważ uważa że jest dobrze.

12 Rozmowa z Panem Janem Adolf byłym sołtysem Boguszyc Pan Jan pochodzi z Półwsi. W Boguszycach mieszkał od 1977r. Pan Jan pochodzi z Półwsi. W Boguszycach mieszkał od 1977r. Kadencję sołtysa obejmował w latach 1997-2002r. Kadencję sołtysa obejmował w latach 1997-2002r.

13 Przed kadencją Pana Jana drogi były nie utwardzone i nie organizowano żadnych festynów wiejskich.Na sołtysa wybrali go mieszkańcy. Przed kadencją Pana Jana drogi były nie utwardzone i nie organizowano żadnych festynów wiejskich.Na sołtysa wybrali go mieszkańcy. Podczas jego kadencji wieś ucierpiała na skutek powodzi. Po powodzi starał się w jak najszybszym czasie odbudować wieś, organizował zbiórki żywności i najpotrzebniejszych rzeczy. Podczas jego kadencji wieś ucierpiała na skutek powodzi. Po powodzi starał się w jak najszybszym czasie odbudować wieś, organizował zbiórki żywności i najpotrzebniejszych rzeczy.

14 W latach 1997-2002r przeprowadził następujące projekty : W latach 1997-2002r przeprowadził następujące projekty : Remont dróg polnych Remont dróg polnych Wyasfaltowanie ul. 1 Maja, Jeziorowej, Kościelnej Wyasfaltowanie ul. 1 Maja, Jeziorowej, Kościelnej Wyasfaltowano parking obok kościoła Wyasfaltowano parking obok kościoła Założył Koło Gospody Wiejskich Założył Koło Gospody Wiejskich Rozpoczął prace nad projektem „Odnowa wsi” Rozpoczął prace nad projektem „Odnowa wsi” Organizował wiele festynów Organizował wiele festynów

15 Dzięki jego staraniom wieś brała udział w wielu konkursach na najpiękniejszą koronę żniwną. Dzięki wysiłkowi całej społeczności Boguszyc korony zajmowały najlepsze miejsca na podium. Dzięki jego staraniom wieś brała udział w wielu konkursach na najpiękniejszą koronę żniwną. Dzięki wysiłkowi całej społeczności Boguszyc korony zajmowały najlepsze miejsca na podium. Sołtys miał wielkie poparcie mieszkańców, często wychodzili z własnymi inicjatywami. Sołtys miał wielkie poparcie mieszkańców, często wychodzili z własnymi inicjatywami.

16 Ocena współpracy z gminą Pan Jan cenił sobie współpracę z gminą i zawdzięcza im wiele zrealizowanych projektów. Rada również chętnie z nim współpracowała. Pan Jan cenił sobie współpracę z gminą i zawdzięcza im wiele zrealizowanych projektów. Rada również chętnie z nim współpracowała.

17 Rozmowa z Panią Zofią Kasperek byłym sołtysem wsi Pani Zofia pochodzi z Źlinic. W Boguszycach zamieszkała w 1979. Sołtysem została przez przypadek w 2002 roku, kadencje zakończyła w 2010 roku. Pani Zofia pochodzi z Źlinic. W Boguszycach zamieszkała w 1979. Sołtysem została przez przypadek w 2002 roku, kadencje zakończyła w 2010 roku.

18 Pracę sołtysa uważa za bardzo trudną i bardzo często niedocenianą. Pracę sołtysa uważa za bardzo trudną i bardzo często niedocenianą. Pomoc Unii Europejskiej jest ogromna wiele projektów jest finansowana z dotacji. Pomoc Unii Europejskiej jest ogromna wiele projektów jest finansowana z dotacji.

19 Projekty wdrożone przez Panią Zofię: Projekty wdrożone przez Panią Zofię: Zamontowanie poręczy przy mostkach Zamontowanie poręczy przy mostkach Zakup placu wiejskiego Zakup placu wiejskiego Skanalizowanie wsi Skanalizowanie wsi Linie telefoniczne wkopano w ziemię Linie telefoniczne wkopano w ziemię Zmiana części wodociągów Zmiana części wodociągów Remont drogi Remont drogi Obsadzenie wsi drzewami Obsadzenie wsi drzewami Upiększenie placu zabaw Upiększenie placu zabaw Krawężniki przy zjeździe z głównej drogi Krawężniki przy zjeździe z głównej drogi Chodnik na ul.1Maja Chodnik na ul.1Maja Upiększenie zbiornika wodnego Upiększenie zbiornika wodnego

20 Pozytywnie wspomina współpracę z gminą. Pozytywnie wspomina współpracę z gminą. Uważa że tylko część ludzi współpracuje. Resztę nie obchodzi co się dzieje i potrafi tylko krytykować. Uważa że tylko część ludzi współpracuje. Resztę nie obchodzi co się dzieje i potrafi tylko krytykować. Zrezygnowała z tej posady bo czuła się oszukana Zrezygnowała z tej posady bo czuła się oszukana

21 Gdyby miała taką możliwość chciałaby przeprowadzić nasypujące projekty: Gdyby miała taką możliwość chciałaby przeprowadzić nasypujące projekty: Wymienić wszystkie rurociągi Wymienić wszystkie rurociągi Wszystkie linie telefoniczne i elektryczne zakopać w ziemi Wszystkie linie telefoniczne i elektryczne zakopać w ziemi Sfinalizować projekt placu wiejskiego z kręgielną, świetlicą, placem zabaw, sceną z krytą widownią, kawiarenką internetową, biliardem i miejscem na ogniska Sfinalizować projekt placu wiejskiego z kręgielną, świetlicą, placem zabaw, sceną z krytą widownią, kawiarenką internetową, biliardem i miejscem na ogniska Oczyszczenie jezior Oczyszczenie jezior Utwardzenie dróg Utwardzenie dróg Renowacja wapiennika Renowacja wapiennika Zamontowanie porzeczy na mostkach Zamontowanie porzeczy na mostkach Polepszenie życia potrzebujących mieszkańców Boguszyc Polepszenie życia potrzebujących mieszkańców Boguszyc

22 Boguszyce gdy nie było samorządów

23 Kościół dawniej

24 Tak wyglądają Boguszyce dziś dzięki władzy samorządów

25 Dożynki w Boguszycach

26 Dziękujemy za uwagę Wykonały; Wykonały; Dominika Adolf Dominika Adolf Patrycja Broy Patrycja Broy Kamila Małek Kamila Małek


Pobierz ppt "Publiczne Gimnazjum im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich XX-lecie pracy samorządów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google