Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch na świeżym powietrzu!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch na świeżym powietrzu!"— Zapis prezentacji:

1 Ruch na świeżym powietrzu!
Projekt pn. „Zdrów jak ryba – koło zainteresowań w zakresie zdrowego odżywiania i ochrony środowiska” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich ”

2 Dlaczego warto? Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni, to moc korzyści dla naszego organizmu. Nie tylko dbamy o naszą sylwetkę i kondycję, ale zapewniamy sobie szybką poprawę nastroju i odpowiednie dotlenienie. Znalezienie choćby 30 minut na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, nawet jeśli miałby być to zwykły spacer, to podstawa do zadbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Szeroka gama form aktywności fizycznych, które można podjąć na świeżym powietrzu i dopasować do indywidualnych potrzeb, możliwości oraz zamiłowań powoduje, że nie możemy posłużyć się wymówką „to nie dla mnie”. Spacer, nordic walking, jazda na rowerze, rolkach czy deskorolce, jogging, joga w zaciszu parku, wyprawa w góry, gra w siatkówkę czy piłkę nożną lub samodzielnie obmyślony zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane partie ciała to tylko niektóre z wielu sposobów aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Za wyjściem z czterech ścian siłowni, klubów fitness, hal sportowych i innych zamkniętych obiektów, będących miejscem wylewania siódmych potów przemawia również zmiana otoczenia na milsze dla oka i sprzyjające lepszemu dopływowi powietrza do organizmu. W ten sposób zapobiegniemy niedotlenieniu, mogącego skutkować zniechęceniem, ospałością, problemami ze snem, spadkiem koncentracji i trudnościami z pamięcią.

3 Pływając nie będziesz miał/a wad kręgosłupa!

4 Jazda na rowerze. Korzyści zdrowotne
Lekarze zalecają jazdę na rowerze w celu poprawy funkcjonowania układu oddechowego i krążenia. Trzeba wiedzieć, że duża aktywność sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu, co ma korzystny wpływ na pracę serca, które jest bardziej wydolne, przez co podnosi się sprawność fizyczna, poprawia się samopoczucie, wzrasta energia życiowa.   Jazda na rowerze powoduje, że ludzie są bardziej odporni na zmęczenie, znacznie podnosi się im poziom endorfin (hormonów szczęścia), co z kolei pozwala lepiej znosić stres. Poza tym jeżdżenie na rowerze chroni przed miażdżycą i znacznie obniża poziom złego cholesterolu. Podczas jazdy trzeba pedałować. Czynność ta zmniejsza ryzyko powstania żylaków na nogach bowiem wspomaga przepływ krwi w łydkach i przeciwdziała zakrzepom w żyłach.   Osoby, które przeszły ciężkie zabiegi chirurgiczne w ramach rekonwalescencji powinny jeździć na rowerze. Rower zalecany jest cukrzykom, no i przede wszystkim osobom, które cierpią na otyłość i nadwagę. Jest to dla nich najlepszy trening. Chudniemy na rowerze Godzinna jazda na rowerze pozwala zrzucić tyle kalorii ile można stracić podczas biegania lub wchodzenia po schodach. Jazda na rowerze wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym, a systematyczna wysmukla łydki, napina uda, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu, mięsnie brzucha, które po pewnym czasie nabierają sprężystości. Wysiłek rowerowy pomaga również walczyć z cellulitem.     Jazda na rowerze związana jest z kontuzjami. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć:     * ból kolan,     * ból goleni,     * zapalenie ścięgna Achillesa,     * drętwienie i ból stopy.

5 Systematycznie jeżdżąc na rowerze na pewno nie będziesz otyły/a!

6 Grając w tenisa wyrabiasz kondycję

7 Gra w piłkę nożną wpływa na koordynację ruchową.

8 Gra w siatkówkę I. SPRAWNOŚĆ  FIZYCZNA – to zespół cech, których wyrazem jest funkcjonalna wydolność organizmu. W ramach sprawności fizycznej wyróżniamy: Zdolności kondycyjne (siła, wytrzymałość, szybkość). Gibkość. Zdolności koordynacyjne. Sprawnym fizycznie jest człowiek posiadający wydolny układ krążenia i oddychania, silne mięśnie i sprawny aparat ruchu. Potrafi wykonać pracę wymagającą wytrzymałości, siły, szybkości i odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.      SPRAWNOŚĆ  RUCHOWA -  to umiejętności wszechstronnego władania własnym ciałem. Zdobywa się ją poprzez opanowanie dużego zakresu umiejętności i nawyków ruchowych.

9 Siatkówka uczy pracy w zespole i gry fair play!

10 Gra w koszykówkę wyrabia prędkość i celność strzałów.

11 Podsumowanie: Każda aktywność na świeżym powietrzu przynosi korzyść całemu organizmowi: Pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne. Zapobiega otyłości i poprawia sprawność ruchową. Wzmacnia serce i uelastycznia naczynia krwionośne. Gry zespołowe uczą współpracy i zachowań fair play w życiu społecznym!


Pobierz ppt "Ruch na świeżym powietrzu!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google