Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

To my - młodzi aktywni!!! Daria Wąs Radosław Kaniewski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "To my - młodzi aktywni!!! Daria Wąs Radosław Kaniewski."— Zapis prezentacji:

1 Młodzi aktywni ? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

2 To my - młodzi aktywni!!! Daria Wąs Radosław Kaniewski

3 (logo)

4 Zaproszeni Goście : Pan Bogdan Sośniak- Wójt Gminy Opatów,
Pan Grzegorz Zmorek – dyrektor szkoły, Pan Tomasz Macherzyński- nauczyciel historii, radny, przewodniczący Komisji Oświaty i członek Powiatowego Zarządu Ligi Obrony Kraju, Pani Grażyna Kluba- nauczyciel biologii i opiekun LOP, Pani Grażyna Makles – opiekun szkolnej świetlicy i MAŻ , Pani Joanna Macherzyńska – nauczyciel plastyki i muzyki, Pani Olga Kilan- nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun SKS, Pani Małgorzata Jagodzińska- nauczyciel-bibliotekarz i opiekun SU, Pani Izabela Olczyk- skarbnik Komitetu Rodzicielskiego, Uczniowie i uczennice naszej szkoły, Mieszkańcy gminy.

5 Mapa myśli: społeczeństwo obywatelskie
zorganizowana zbiorowość, świadomi obywatele, aktywne społeczeństwo, autor wielu inicjatyw, działanie oddolne, organizacja społeczna, wspólnota ludzi myśląca o dobru kraju, obywatele znający swoje obowiązki.

6 SPOSOBY WPŁYWANIA NA WŁADZĘ I SPOŁECZEŃSTWO
Spośród 12 propozycji wybrano 4 najważniejsze: informowanie, przemawianie na forum publicznym, angażowanie mediów, głosowanie.

7 Metaplan:dlaczego młodych charakteryzuje niski poziom aktywności?
Jak jest ? - małe zaangażowanie młodzieży w życie publiczne , - małe zaangażowanie młodzieży w pracę na rzecz społeczności lokalnej, - niska frekwencja wyborcza , - patologiczne zachowania wśród młodzieży. Jak być powinno? - młodzież chętnie angażuje się w sprawy publiczne, - młodzież działa w organizacjach pozarządowych, - młodzież rozumie i chętnie ze sobą współpracuje na rzecz swojej społeczności lokalnej, - wysoka frekwencja wyborcza.

8 x Dlaczego nie jest tak, jak być powinno?
- uboga oferta osób kandydujących, - dezaprobata sceny politycznej, - słaba informacja o tym, co się dzieje w kraju, - niepoprawne zachowanie polityków. x Wnioski. - organizacja systematycznego kształcenia politycznego i obywatelskiego, - działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, - poszukiwanie młodych liderów demokracji, - zwiększenie zainteresowania młodych życiem publicznym, - racjonalne zagospodarowywanie czasu wolnego młodzieży.

9 Atrakcje debaty Martyna zaśpiewała nam piosenkę o demokracji,
z której można było wyciągnąć wnioski do dalszej dyskusji. Żeby nie było tak poważnie - przedstawiliśmy zgodnie z zasadą savoir-vivre nakrycie stołu na romantyczną kolację z przyjacielem Niestety zaliczyliśmy wpadkę, bo Radziu potrzaskał kieliszek :-P Na szczęście. ;-)

10 Warto zapamiętać O ostatnich inicjatywach mieszkańców naszej gminy ciekawie nam opowiadał pan wójt.

11 Czy warto być aktywnym? Ten problem poruszali pan dyrektor i nasz radny, którzy wyraźnie zaznaczali, że bez aktywności uczniów szkoła by nie istniała; którzy wyraźnie zaznaczali, że gdybyśmy byli bierni zatrzymalibyśmy się na epoce kamienia łupanego.

12 Cechy aktywnego obywatela/ucznia:
Zaangażowanie. Podejmowanie inicjatywy dla społeczności lokalnej. Troska o potrzeby swojego regionu i kraju. Dbałość o dobro państwa. Obrona dobrego imienia Polaków. Aktywny udział we wszystkich wyborach i referendach. Dobra znajomość historii naszego kraju. Brak tolerancji dla tego, kto źle mówi o jego Ojczyźnie. Dbałość o kulturę i tradycję własnego państwa.

13 Aktywna nasza młodzież
działa w organizacjach szkolnych, rozwija swoje zainteresowania, zachęca innych do działania, promuje swoje działania na portalach społecznościowych, bierze udział w konkursach, udziela się w wolontariacie, opiekuje się zwierzętami, jest wrażliwa na potrzeby innych ludzi i zwierząt, chroni swoje środowisko. To wszystko znajdą nasze koleżanki i koledzy w naszej szkole!

14 Sport to: nauka, zabawa, podejmowanie nowych wyzwań,
rozwijanie swoich zainteresowań, radzenie sobie z emocjami, alternatywa ,,na zło”.

15 Janek - nasz młody strażak
Janek jest przykładem ucieczki od komputera. Zamiast godzinami spędzać czas przed monitorem, Janek woli pomagać innym. Od roku działa w Ochotniczej Straży Pożarnej.

16 Za i przeciw Ożywioną dyskusję podjęli nasi goście szukając odpowiedzi na pytanie: Dlaczego młodzież jest bierna? ,,PRZECIW’’: - młodzież nie widzi korzyści dla siebie, - brakuje im motywacji, - ,,społecznicy” są niemile widziani, - najlepiej nie wychylać się. ,,ZA”: - wpływ liderów na postawy młodzieży, - poszukiwanie sojuszników, - rozwijanie swoich talentów i zdolności, - bezinteresowność.

17 A co na to nasi rodzice? Najbardziej odczuwalne wsparcie ze strony rodziców to pieniądze, dobre rady i rozmowy.

18 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
Jedną z inspiracji do dyskusji była prezentacja multimedialna Sebastiana o obszarach i formach działania młodzieży oraz frekwencji wyborczej.

19 PODSUMOWANIE 1. Planowanie i organizowanie skutecznego kształcenia patriotycznego i obywatelskiego. 2. Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. 3. Poszukiwanie młodych liderów demokracji. 4. Zwiększanie oferty dla młodzieży. 5. Poszukiwanie efektywnych sposobów spędzania wolnego czasu przez młodzież. 6. Współpraca niezależnie od osobistych animozji.

20 Nasi pomocnicy Dziękujemy za bezcenną pomoc naszym protokolantkom, fotografowi i kamerzyście, bez których by nie powstała ta prezentacja oraz wszystkim tym, którzy pomagali nam przy organizacji debaty.


Pobierz ppt "To my - młodzi aktywni!!! Daria Wąs Radosław Kaniewski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google