Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW
Program graficzny GIMP

2 Spis treści Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW
Wykorzystanie kreatora Script-Fu Tworzenie własnego nagłówka Tworzenie własnych przycisków Motywy na stronach WWW Tworzenie własnych deseni Podsumowanie

3 Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW
Elementami grafiki na stronach WWW są zarówno zdjęcia, jak i napisy, przyciski, linie, czy desenie. Wykorzystując program graficzny GIMP, graficzne motywy na stronę WWW mogą wykonać osoby niezaawansowane w tworzeniu grafiki. GIMP to bezpłatny program do tworzenia i obróbki grafiki, którego możliwości są porównywalne z najlepszymi komercyjnymi programami graficznymi. Dzięki wbudowanym skryptom (kreatorom) stworzenie podstawowych elementów na stronę WWW zajmie niewiele czasu. W bardzo prosty sposób można stworzyć własne przyciski, nagłówki, logotypy i inne elementy.

4 Wykorzystanie kreatora Skript-Fu
W celu stworzenia efektownego elementu z menu Dodatki wybieramy zakładkę Script-Fu, a następnie ją rozwijamy. Teraz możemy wybrać element, który chcemy utworzyć, korzystając z dołączonych kreatorów. Praca z kreatorem ogranicza się do wpisania tekstu, określenia atrybutów czcionki oraz wyboru kolorów.

5 Tworzenie własnego nagłówka
Z menu Dodatki wybieramy pozycję Script-Fu. Z listy wybieramy Loga, a następnie rodzaj nagłówka. Wpisujemy tekst, wybieramy rodzaj i wielkość czcionki oraz kolor tła. Po chwili uzyskujemy gotowy nagłówek.

6 Tworzenie własnych przycisków
Z menu Dodatki wybieramy pozycję Script-Fu. Opcja Zaokrąglony przycisk pozwala na jednoczesne utworzenie przycisków w trzech stanach: nie wciśnięty nie wciśnięty (aktywny) wciśnięty Uzupełniamy pole Tekst, ustalamy wielkość i rodzaj czcionki oraz dobieramy kolorystykę poszczególnych stanów przycisków.

7 Tworzenie własnych przycisków
Po zatwierdzeniu ustaleń pojawiają się przyciski w trzech odrębnych oknach. Każdy przycisk zapisujemy, nadając mu odrębną nazwę.

8 Motywy na stronach WWW Przydatnymi elementami na stronach są również poziome linie. Korzystając z kreatora wybieramy Motywy na stronach WWW W poniższym przykładzie wybrany został deseń z frazą. Ustalamy wysokość i szerokość linii, a następnie wybieramy deseń.

9 Motywy na stronach WWW Omawiana opcja daje nam możliwość zaprojektowanie wielu innych elementów, takich jak przyciski, strzałki, kropki. Warto poeksperymentować, a uzyskamy niepowtarzalne elementy.

10 Tworzymy własne desenie
Script-Fu daje nam również możliwość tworzenia deseni. Z listy wybieramy Desenie oraz jego rodzaj. Korzystając z kreatora ustalamy atrybuty skryptu.

11 Tworzymy własne desenie
Przedstawiona na poniższym przykładzie mapa to efekt użycia Script-Fu.

12 Podsumowanie Tworzenie własnych elementów graficznych na strony WWW, z użyciem skryptów wbudowanych w program Gimp okazuje się bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Zachęcam do poeksperymentowania z wszystkimi dostępnymi skryptami. Efekty mogą być zaskakujące.

13 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Przygotowanie elementów grafiki do tworzenia stron WWW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google