Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

8 najdłuższych rzek w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "8 najdłuższych rzek w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 8 najdłuższych rzek w Polsce

2 Wisła - jest najdłuższą rzeką w Polsce ma około 1047 km długości
Wisła - jest najdłuższą rzeką w Polsce ma około 1047 km długości. Jej źródła znajdują się na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. W górnym biegu jest typową rzeką górską. Wisła uchodzi do Morza Bałtyckiego. Swojego ujścia Wisła zasypała istniejącą tam dawniej zatokę morską. W ten sposób powstało deltowe ujście Wisły i Żuławy Wiślane.

3 Odra- jest drugą co do długości rzeką w Polsce
Odra- jest drugą co do długości rzeką w Polsce. Ma długość 854 km, z czego w granicach Polski 742 km. Jej źródła znajdują się w Czechach, na terenie Gór Oderskich. Odra przepływa prze Nizinę Śląską, następnie stanowi granicę z Niemcami. Odra uchodzi do Zalewu Szczecińskiego.

4 Warta - trzecia co do długości rzeka w Polsce
Warta - trzecia co do długości rzeka w Polsce. Jej źródła znajdują się na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej w miejscowości Zawiercie. Długość rzeki to 808 km w tym całość leży na terytorium Polski. Jej bieg dzieli się na trzy części: górny, środkowy i dolny. Pierwszy z nich rozpoczyna się u źródeł rzeki i kończy w okolicach Konina, tam natomiast rozpoczyna się odcinek środkowy, który kończy się w miejscowości Santok. Ostatni dolny odcinek rozpoczyna się w Santoku i kończy w Kostrzynie nad Odrą gdzie Warta uchodzi do Odry.

5 Bug – czwarta co do długości rzeka w Polsce. Długość Bugu wynosi 772 km. Bug ma swoje źródło w Werchobużu, koło Złoczowa na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie, wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego. Odległość źródła Bugu do ujścia do Bałtyku liczy 1213 km.

6 Narew - Rzeka przepływająca przez północno – wschodnią Polskę, płynie od Podlasia na Mazowsze, jest to prawy dopływ Wisły. Długość km, z czego większość w Polsce (448 km), a reszta – na Białorusi gdzie bierze swój początek. Tylko na odcinku 1 km Narew stanowi granicę polsko-białoruską. Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemianowskie, po czym od tamy w Bondarach płynie cały czas jako rzeka aż do Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie łączy się z Bugiem. 24 km za Zalewem Zegrzyńskim w miejscowości Nowy Dwór Mazowiecki Narew wpada do Wisły.

7 San - rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły
San - rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość – 443,4 km. Na odcinku ok. 55 km tworzy granicę między Polską i UkŹródło Sanu znajduje się na terenie Ukrainy, na wysokości około 925 m n.p.m., na południowo-wschodnich stokach Piniaszkowego w Bieszczadach Zachodnich, w pobliżu miejscowości Sianki. Dolina Sanu na odcinku od Przemyśla do Sandomierza stanowi korytarz komunikacyjny, którym biegną droga krajowa 862 i linia kolejowa Przemyśl – Rozwadów.

8 Noteć - rzeka dł. 388 km wypływa z Jeziora Brdowskiego opodal Izbicy Kujawskiej. To pogranicze województw kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego. W swym górnym biegu płynie przez województwo wielkopolskie, w środkowym przez kujawsko – pomorskie (127 km), wyraźnie dzieląc je na trzy krainy geograficzne: Kujawy, wielkopolską część regionu i pomorską. W dolnym biegu Noteć przepływa przez województwo wielkopolskie i lubuskie, wpadając ostatecznie do Warty.

9 Pilica - Rzeka Pilica - jest rzeką z własnym i wyrazistym charakterem posiada wyjątkowo wartki, jakby wciąż pilący nurt (stąd jej nazwa). Silnie meandrujące koryto Pilicy tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli. Szerokie koryto rzeki ( m) sprzyja częstym przerzutom nurtu. Na obszarze powiatu tomaszowskiego Pilica ma kilka odcinków przełomowych: w okolicach Tomaszowa – Brzustówki, Inowłodza, Żądłowi oraz Gapinina. Pilica uchodzi za jedną z najszybszych nizinnych rzek Europy.


Pobierz ppt "8 najdłuższych rzek w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google