Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamięć operacyjna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamięć operacyjna."— Zapis prezentacji:

1 Pamięć operacyjna

2 Spis treści Co to jest pamięć operacyjna? Rodzaje pamięci operacyjnej.
Bibliografia

3 Co to jest pamięć operacyjna?
Jest to pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępny bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor.

4 Rodzaje pamięci Static RAM DRAM SDRAM DDR RAM FPM EDO BEDO cache SPD
RDRAM DDR2-SDRAM

5 Static RAM - pamięć statyczna
Static RAM - pamięć statyczna. Zaletą pamięci statycznych jest to, że nie jest to pamięć ulotna - to znaczy po wyłączeniu zasilania nadal przechowuje w sobie informacje tam zapisane.

6 DRAM, czyli pamięć dynamiczna (Dynamic RAM)
DRAM, czyli pamięć dynamiczna (Dynamic RAM). Posiada ona wszystkie cechy przeciwne jak pamięć statyczna, a zatem jest pamięcią dość wolną, ulotną, a poza tym łatwo jest stracić zapisane w niej dane jeśli są nieużywane.

7 SDRAM (Synchro Dynamic RAM), gdzie czas dostępu do pamięci jest związany z częstotliwością taktowania procesora. Podczas jednego impulsu zegarowego może być pobrana komórka pamięci.

8 DDR RAM (Double Data Rate RAM), gdzie podczas jednego cyklu zegara systemowego pobierana jest zawartość dwóch komórek pamięci, dzięki czemu, jak łatwo przewidzieć, pamięć ta działa dwa razy szybciej niż jej odpowiedniczka tworzona w technologii SDRAM.

9 cache - czyli podręczna
Bardzo ważnym rodzajem pamięci operacyjnej, najczęściej charakteryzującym się niemal natychmiastowym dostępem, jest tak zwana pamięć cache. Jest ona najczęściej zintegrowana z procesorem lub płytą główną i w znaczący sposób przyspiesza jego pracę. W porównaniu ze zwykłą pamięcią RAM cache jest dużo szybsze, a więc możliwa jest szybsza praca procesora, który w pamięci podręcznej przechowuje zwykle częściowe wyniki swoich obliczeń, bez konieczności dostępu do pamięci operacyjnej.

10 FPM (Fast Page Mode) posiada strukturę stron.

11 EDO (Extended Data Output) posiada tę zaletę, że zawsze łatwo jest odczytywać następną komórkę. Dzięki temu łatwiej jest przeglądać pamięć, w której rezyduje duży program, który procesor może przetworzyć.

12 BEDO (Burst Extended Data Output) jest rozszerzeniem poprzednio omawianego modelu pamięci. Odznacza się ona tym, że za każdym razem pobiera się nie jeden, a cztery adresy, co oczywiście znacząco wpływa na wydajność pamięci operacyjnej.

13 SPD -to układ pamięci EEPROM umieszczany na modułach SDRAM
SPD -to układ pamięci EEPROM umieszczany na modułach SDRAM. Jego zadaniem jest udostępnienie systemowi informacji o parametrach zainstalowanej pamięci operacyjnej. Po pobraniu zawartych w układzie informacji, BIOS może optymalnie sterować dostępem do modułów pamięci.

14 RDRAM (Rambus DRAM) Pamięć stworzona prze Intela specjalnie do obsługi komputerów z procesorami Pentium 4. Kompletna porażka, w ogóle się nie przyjęła. Cec***e się pakietowym trybem pracy samej magistrali. Jej początek stanowi kontroler Rambus. Koniec zamknięty jest specjalnie dobranymi terminatorami.

15 DDR2-SDRAM Zmiany w stosunku do DDR: -moduły zasilane są napięciem 1,8V zamiast 2,5V, -układy terminujące zostały przeniesione z płyty głównej do wnętrza pamięci (ODT - On Die Termination). Zapobiega to powstaniu błędów wskutek transmisji odbitych sygnałów, -DDR2 przesyła 4 bity w ciągu jednego taktu zegara (DDR tylko 2), -podwojona prędkość układu wejścia/wyjścia (I/O). Pozwala to na obniżenie prędkości całego modułu bez zmniejszania jego przepustowości, -liczba styków została zwiększona ze 184 do 240, -wycięcia w płytce pamięci umieszczone są w różnych miejscach, w celu zapobiegnięcia podłączenia niewłaściwych kości.

16 Bibliografia


Pobierz ppt "Pamięć operacyjna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google