Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEMCY – NASZ SĄSIAD, CO O NIM WIEMY?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEMCY – NASZ SĄSIAD, CO O NIM WIEMY?"— Zapis prezentacji:

1 NIEMCY – NASZ SĄSIAD, CO O NIM WIEMY?

2 NASZ ZESPÓŁ Patrycja Dratwa – lider Karolina Soja Izabela Surowiec
Marcin Mazanek Sebastian Nowak Kacper Glita Opiekun zespołu: mgr Dorota Sękala

3 Niemcy (Deutschland) Niemcy (Deutschland) państwo w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim i Północnym; Powierzchnia: ok. 357 tys. km2 Mieszkańcy: 80 mln, w tym 6,2 mln obcokrajowców Prezydent: Joachim Gauck Kanclerz: Angela Merkel

4 Hymn narodowy Godło państwowe (Staatswappen)

5 Miasta / Rzeki Największe miasta: Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Hanower, Drezno Frankfurt am Main Główne rzeki: Ren, Odra, Łaba, Wezera, Dunaj Hamburg

6 Góry Pasma górskie: Alpy (die Alpen), Rudawy (das Erzgebirge),
Góry Harzu (der Harz) Harz Zugspitze Najwyższy szczyt w Alpach: Zugspitze (2963 m n.p.m.)

7 Berlin Berlin – stolica Niemiec, leży nad rzeką Szprewą (Spree)
Mieszkańcy: 3,5 mln Metropolia kulturalna: ponad 100 muzeów, 300 galerii, 50 teatrów, ponad 100 kin, 3 opery Reichstag (obraduje tu niemiecki parlament)

8 Berlin – Wyspa muzeów Bodemuseum Pergamonmuseum Berlińskie muzea to prawdziwa skarbnica. Najbardziej znane znajdują się na wyspie na rzece Szprewie zwanej Museuminsel czyli Wyspą Muzeów. Najsłynniejsze z nich to Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum).

9 Berlin – Brandenburger Tor
Brama Brandenburska – symbol niemieckiej stolicy

10 Ciekawostki Kraj ten zamieszkuje około 2 100 000 Polaków;
Większość taksówek to mercedesy; Odbierając telefon zamiast mówić „halo”, czy „słucham”, Niemcy podają swoje nazwisko; Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie (po Irlandii), a w Bawarii piwo jest uznawane za jedzenie; Jest tu najwięcej fanklubów piłki nożnej; Istnieje tu 300 odmian chleba i 1000 rodzajów kiełbas; Poza tym to właśnie z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.

11 Podział administracyjny Niemiec
16 Bundesländer 16 landów/ krajów związkowych

12 Bawaria (Freistaat Bayern)
Mieszkańcy: ponad 12 mln Stolica: Monachium (München) Przemysł: elektroniczny, maszynowy, lotniczy, włókienniczy, rafineryjny Firmy: Bayerische Motoren Werke (Bawarska Fabryka Silników - samochody BMW), Siemens, Audi, MAN, MTU Są tu: 3 elektrownie atomowe: Isar 1 i Isar 2, Grafenrheinfeld, Gundremmingen;

13 Szkolnictwo i Sport w Bawarii
Bawaria ma około 30 szkół wyższych i uniwersytetów, m. in. w Augsburgu, Bambergu, Bayreuth, Ingolstadt (jedyny katolicki uniwersytet w Niemczech), Monachium, Pasawie, Ratyzbonie, Würzburgu. Są tu znane ośrodki sportów zimowych: Garmisch-Partenkirchen, Berchtesgaden, Oberstdorf Najbardziej utytułowany niemiecki klub piłkarski pochodzi z Monachium: FC Bayern München.

14 Znani Bawarczycy Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI
Hans Holbein starszy – malarz malarz Thomas Mann - pisarz kompozytor Wilhelm Röntgen

15 Religia w Bawarii Katolicy – 54,4% (tj. 6 mln 796 tys.) Altötting – jedno z najważniejszych w Europie sanktuarium kultu maryjnego; Marktl – z tej miejscowości pochodzi będący obecnie na emeryturze Papież Benedykt XVI;

16 Krajobrazy Bawarii

17 MÜNCHEN

18 Monachium jest trzecim pod względem wielkości miastem Niemiec i bez wątpienia najbardziej urokliwym, najprzytulniejszym, najbezpieczniejszym milionowym miastem na świecie. Stolica Wolnego Państwa Bawarii jest najbardziej znaczącą metropolią gospodarczą, medialną i naukową południowych Niemiec. Zabytki, takie jak Muzeum Niemieckie i Pałac Nymphenburg co roku przyciągają miliony turystów. 

19 Katedra Najświętszej Marii Panny
Monachium Frauenkirche – Katedra Najświętszej Marii Panny Peterskirche – Kościół pw. Św. Piotra

20 Zespół Pałacowy Nymphenburg
Monachium – Zespół Pałacowy Nymphenburg

21 Monachium – Ogród angielski

22 Oktoberfest – Święto październikowe
Oktoberfest to Święto Piwa i największa biesiada ludowa, na którą każdego roku ściągają miliony miłośników zabawy (i oczywiście piwa!) z najdalszych zakątków naszego globu. Przez te niewiele ponad 2 tygodnie goście wypijają ponad 7,5 mln litrów piwa, zjadają ok. 600 tys. kurczaków, podobną liczbę golonek, bawią się w słynnych namiotach piwnych i na kolorowym jarmarku ludowym.

23 Bawarskie stroje ludowe
Oktoberfest Bayerische Trachten Bawarskie stroje ludowe

24 Dirndl Dirndl to tradycyjny kobiecy strój ludowy. Składa się z gorsetu, bluzki, spódnicy i fartucha. Zimowy dirndl jest ciężki , zrobiony z ciepłych materiałów o ciemnym zabarwieniu. Dirndl noszony w lato jest lekki i jasny, o żywym zabarwieniu. Dodatkami mogą być różnego rodzaju ozdoby, jak i paski, kapelusze oraz rękawiczki. Węzeł na fartuchu może oznaczać status osoby. Gdy jest zawiązany po lewej strony, nosząca go dziewczyna jest panną. Z prawej noszony jest przez mężatki, a z tyłu przez wdowy.

25 Lederhose Bawarski strój męski nie ma charakterystycznej nazwy - składają się na niego skórzane krótkie spodnie z szelkami, naciągnięte podkolanówki oraz kapelusz z piórkiem.

26 Zamek Neuschwanstein

27 Najdłuższe niemieckie słowo
zawiera 80 liter: Donaudampfschifffahrtselektrizitäten- hauptbetriebswerkbauunterbeamten- gesellschaft i oznacza część spółki statków parowych pływających po Dunaju (przed I wojną światową)

28 ALTÖTTING

29 ALTÖTTING ALTÖTTING to miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym BAWARIA. Liczące około 13 tys. mieszkańców miasto uzyskało prawa miejskie w 1898 r. Położone jest w odległości 90 km od Monachium, stolicy Bawarii.

30 Centrum pielgrzymkowe
ALTÖTTING zwane jest "Sercem Bawarii" z powodu swojej historii i ponad kilkusetletniej tradycji jako miasto pielgrzymkowe. Ponad 500 lat temu, od czasu, gdy w 1489 r. położone przed cudownym obrazem Czarnej Madonny ciało utopionego dziecka cudownie ożyło, rozpoczęły się pielgrzymki do tego miasta. Od tego czasu pielgrzymują tu corocznie niezliczone rzesze pielgrzymów z Bawarii i całego świata.

31 Gnadenkapelle Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest Gnadenkapelle (Kaplica Łask), w której znajduje się cudowny obraz Czarnej Madonny z 1330 r., cel pielgrzymek wiernych. Mała budowla, lecz o wielkiej historii i znaczeniu dominuje na rozległym placu o nazwie Kapellplatz. Jej ośmioboczna wieża, jądro tego kościoła, powstałego prawdopodobnie około roku 700, należy do najstarszych budowli Niemiec. 

32 Inne zabytki Altötting
Kościół Św. Filipa i Św. Jakuba Ratusz Miejski Bazylika Św. Anny Kościół Św. Magdaleny Hotel Zur Post

33 KOŚCIÓŁ ŚW. FILIPA I ŚW. JAKUBA

34 RATUSZ MIEJSKI

35 BAZYLIKA ŚW. ANNY

36 KOŚCIÓŁ ŚW. MAGDALENY – GMACH KONGREGACJI

37 HOTEL ZUR POST W sercu miasta, przy Kapellplatz stoi Hotel Zur Post, budynek, gdzie zamieszkiwali królowie, arcyksiążęta, kardynałowie, biskupi odwiedzający Altötting. Obiekt został zbudowany w XIII wieku. Wielokrotnie z czasem przebudowywany.

38 WEBOGRAFIA http://www.sciaga.pl/tekst/78404-79-niemcy
Zdjęcia – zasoby Internetu

39 Dziękujemy za uwagę!!!


Pobierz ppt "NIEMCY – NASZ SĄSIAD, CO O NIM WIEMY?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google